Készült: 2024.04.28.03:46:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2009.10.07.), 282. felszólalás
Felszólaló Alexa György (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:19


Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ALEXA GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Megértem, hogy ellenzéki képviselőtársaim bosszankodnak. Hónapok óta arról beszélnek, hogy van itt egy kormány, amelyik rosszul vagy sehogy sem kezel egy válságot, és egyébként a valóság meg a tények pont az ellenkezőjét mutatják. Csak azért, mert azt gondolom, hogy ezt jó hallani - lehet, hogy önöknek rossz -, de mondjuk, nyáron például az államkötvényeket a nemzetközi pénzpiacokon túljegyezték, háromszorosan. Nyilvánvalóan a nemzetközi pénzpiacok a magyar kormány válságkezelő intézkedéseit képesek reálisan értékelni, nyilvánvalóan persze ők nem kampányolnak és nem politizálnak, és valószínűleg azt a hibát sem követik el, hogy simán elfelejtik a tényeket, csak azért, hogy időnként saját véleményüket hangoztassák.

Tehát megértem, hogyha önök bosszankodnak, és itt üldögélek már egy ideje, és nézem, hogy biztosan van önöknél valami ilyen szó- vagy kifejezésverseny, mármint hogy ki tud nagyobbakat mondani. Ugye, azt mondja a költségvetés kapcsán: falurombolás, kútmérgezés, magyarellenesség, csak mondjuk, így három hirtelen. Olyan kifejezések, amiket persze önök már évek óta használnak, nemcsak ezzel a költségvetéssel kapcsolatban, hanem minden mással, amit az elmúlt hét évben a fennálló MSZP-s kormányok csinálnak. Igazából tök mindegy volt önök számára, hogy mit csinálnak, önök ezeket a kifejezéseket használták, és ilyen véleményeket fogalmaztak meg, itt a Ház falai között is, és persze kint az utcán, a sajtótájékoztatóikon.

Megmondom őszintén, az én szememben ez kicsit elhiteltelenítette önöket. A felmérések azt mutatják, hogy egyébként a választók jelentős részét is, mert lehet, hogy egyébként vezetnek egy bizonyos szegmensben, de biztosan veszik észre, hogy milyen mélységben amortizálódik a saját szavazótáboruk is. Hát, sovány vigasz, hogy kevésbé, mint a miénk, ezt elismerem, de azért amortizálódik rendesen. Mert azt gondolom, ebben az országban sokan vannak, akik nem szeretik az olyan típusú megközelítéseket, amiket önök rendszeresen alkalmaznak, és most a költségvetés kapcsán is használnak, hogy adatokat megpróbálnak egy irányba fésülni, hát, egyikük-másikuk néha még ki is talál adatokat, és aztán arra hivatkoznak, állításokat tesznek, és abból vezetnek le következtetéseket, és sütik rá a másik oldalra azt, hogy magyarellenes, falut rombol vagy éppen kútmérgez.

A felelősség nagyon sokszor előkerült itt az elhangzottak kapcsán, és azt gondolom, a felelősség fontos dolog is. Akik mi itt mindannyian ülünk, azt gondolom, felelős embereknek kell lennünk. Valóban érdekes, és teljesen érthető is, hogy ennek a ciklusnak az utolsó költségvetése kapcsán önök közül sokan az elmúlt hét évvel példálóznak, és erről a hét évről vonnak le következtetéseket. De ha már a felelősség szóba került, meg az elmúlt hét év, nem kellene kicsit a saját felelősségükkel is foglalkozni?

Itt nagyon sokan felálltak, és ruhájukat kicsit szaggatva, könnyeket morzsolva beszéltek a költségvetés egészségüggyel kapcsolatos fejezetéről, további halálozásokat vetítettek előre, kórházbezárásokat és a többi. Tessék mondani, önöknek abban nincs felelőssége, hogy ezt az egészségügyet, amelyről egyébként azért a politikában részt vevő emberek itt Magyarországon igen régóta tudják, hogy át kellene alakítani, önöknek nincs abban felelőssége, hogy önök nem voltak partnerek ebben az átalakításban, hogy önök politikai céljaikra használták ki az átalakítás kísérletét? Önöknek nem volt abban felelősségük, hogy embereket hívtak utcára tüntetni demagóg jelszavakkal? Önöknek nem volt abban felelősségük, hogy görcsösen ragaszkodnak privilégiumokhoz: hálapénzhez, esetleg olyan kórházakhoz, amelyekre abban az adott térségekben nincs is szükség, csak azért, hogy egy vitában a másik pólust foglalják el? Vagy esetleg még további egy-két ember szimpátiáját elnyerjék? Ennek nincs felelőssége az önök véleménye szerint? Csak a kormányzati ténykedésnek van felelőssége?

Vajon önöknek nincs abban felelőssége, hogy egyébként igen, kevesebb pénzt fognak kapni az önkormányzatok, 80-85 milliárd forinttal kevesebb pénzt? Kérem szépen, ha átnézzük az elmúlt évek magyar költségvetését, a következőt látjuk. Az Antall-kormány óta mindegyik kormányzat igazából kevesebb pénzt ad az önkormányzatoknak, mert nincs meg ahhoz a politikai többsége, hogy az önkormányzati törvényt megváltoztassa, és egy önkormányzati szerkezetváltást alakítson ki. (Göndör István tapsol.) Önök mennyire voltak partnerek az elmúlt hét-nyolc évben, hogy mi megcsináljuk ezt az önkormányzati szerkezetváltást? Semennyire! Semennyire! Simán megszavazzák, simán helyeslik, simán érvelnek egy rosszul működő rendszer rossz finanszírozásáért, csak azért, hogy egy vitában a másik pólust foglalhassák el. Ez az ország érdeke?

Az az ország érdeke egyébként, hogy önök, ha mi azt mondjuk, hogy fehér, mindenáron rávágják, hogy fekete? Nem gondolom, hogy ez az ország érdeke. A magyar önkormányzatisághoz, önök is tudják jól, és egyébként a szakembereik különböző konferenciákon is időnként halkan elmondott véleményéből is kiderül, hogy igen-igen jól tudják, hogy bizony a magyar önkormányzatiságot gyökeresen át kell alakítani. Biztos, hogy jól gondolták az alapító atyák, amikor egy diktatúra után egy erős, önálló hatalmi ágként, önálló pólusként képzelték el az önkormányzatiságot. De azt azért nem számolták ki, hogy ez az ország képes-e 3 ezer, nagyjából egyenrangú önkormányzatot finanszírozni. Hét-nyolc éve tudjuk már, hogy nem képes. Önök nem voltak partnerek abban, hogy ehhez hozzányúljunk; mint ahogy nem voltak partnerek az oktatás átalakításában sem, és sok más olyan rendszer átalakításában, amelynek megvan már a tapasztalata, és tulajdonképpen a főbb irányai is.

Gyakorlatilag egyetlenegy logikán tudnak gondolkodni, és ebben a mostani költségvetésben is ezen a logikán gondolkodnak: a saját pártpolitikai haszonelvűség logikáján, adott esetben a Fidesz-Magyar Polgári Pártnak mi hoz hasznot ma? Az, hogy az országnak mi hoz hasznot holnap, az önöket, én úgy látom, nem érdekli.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai