Készült: 2024.09.20.22:15:03 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2004.05.17.), 480. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:10


Felszólalások:  Előző  480  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! E késői órában kérem, hallgassanak meg egy különös lajstromot. Így hangzik: Puskás Tivadar nemzetvédelmi egyetem, Kodály Zoltán műszaki főiskola, József Attila katonai műszaki főiskola, Jókai Mór gazdasági és turisztikai szolgáltatások főiskolája, Kossuth Lajos zeneművészeti egyetem. Nyilván megütközést kelt ez az ugyancsak késői órában papírra vetett lajstrom, mert megtévesztő és zavart kelt. Arról van szó, hogy a megfelelő tartalomhoz, megfelelő formához megfelelő címet kell odailleszteni. Tehát amikor egy iskolát - főiskolát, egyetemet - elnevezünk, akkor nyilvánvaló, hogy annak tartalmára kell utalni annak a személyiségnek az életművével.

Itt az ajánlás 7. pontjában szereplő módosító javaslatunk tulajdonképpen egyrészt értetlenséget fejez ki, másrészt pedig javasol Tóth István fideszes képviselőtársammal együtt.

Arról van szó, hogy Kalocsán iskolát létesítenek, főiskolát alapítanak, amely főiskola közgazdasági tanulmányokra jogosít fel, és ezt a főiskolát ott Kalocsán a volt kalocsai érsekről, hadvezérről, a török elleni küzdelemben hadvezér Tomori Pálról kívánják elnevezni.

Az alapítóknak, fenntartóknak ez joga és lehetősége, hogy nevet adjanak, ugyanakkor azért tiszteletben illene tartani egyrészt a kalocsai érsek véleményét ez ügyben, másrészt pedig megtévesztő nevet adni nem szabad, mert a külvilág fülében, értelmezésében ez a főiskola vagy egyházi jellegű főiskola, Tomori Pál kalocsai érsek neve, vagy pedig valamilyen nemzetvédelmi vagy katonai jellegű iskolára utalhat a gyanútlan odafigyelő számára. Hiszen teljesen természetes az, hogy nem Puskás Tivadarról nevezték el a nemzetvédelmi egyetemet, hanem Zrínyi Miklós költő-hadvezérről, Bánki Donátról a műszaki főiskolát, Bolyai Jánosról a katonai műszaki főiskolát és Heller Farkasról a gazdasági és turisztikai szolgáltatások főiskoláját - Jókai Mórról legfeljebb a Jókai bableves jut az ember eszébe, ha egy turisztikai iskolára gondol -, és az is természetes, hogy Liszt Ferenc zeneművészeti egyetemünk van, és Kossuth Lajosról mást kell elnevezni nyilvánvalóan.

Az is természetes, hogy, mondjuk, Szarvason nem a városban élt Tersztyánszky Ödön kardvívó olimpiai bajnokról nevezték el a főiskolát, vagy nem a közel száz esztendőt megélt kitűnő festőművészről, Ruzicskay Györgyről nevezték el a főiskolát, hanem Tessedik Sámuelről, mert az ő életműve fejezi ki annak a főiskolának a tartalmát, amely növénytermesztő szakmérnököket, kitűnő környezetgazdálkodási szakembereket nevel.

Tehát úgy vélem, hogy felül kellene vizsgálni az alapítóknak és ezzel együtt a tárca vezetőinek is a Klauzál Gábor, illetve Tomori Pál Főiskola, Kalocsa elnevezést, és javaslatunk is van Tóth István fideszes képviselőtársammal. Ugyanis Klauzál Gábor Kalocsán halt meg. Az a Klauzál Gábor, aki 1848. április 7-étől az első népképviseleti kormány, a Batthyány-kormány minisztere volt, övé volt a földművelésügyi, ipari és kereskedelmi tárca, éppen 200 esztendeje született, 1804. november 18-án. Úgy vélem, hogy méltóan emlékezhetne meg Kalocsa városa Klauzál Gáborról, és azt a sajátos természetes kultuszt is kialakíthatná az iskola vonzáskörzetében, amely teljesen természetesen illik az iskola tartalmához. A tárca vezetőjének, államtitkárának figyelmébe ajánlom Tóth István fideszes képviselőtársammal együtt megfogalmazott javaslatunkat.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  480  Következő    Ülésnap adatai