Készült: 2024.09.22.05:33:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

219. ülésnap (2009.06.29.), 266. felszólalás
Felszólaló Dr. Veres János (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:26


Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VERES JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei közgyűlés 2009. június 25-ei ülésén hozott döntést a nyírbátori Báthory István Gimnázium és Szakközépiskola igazgatói pályázatának elbírálásáról.

A pályázat meghirdetését követően a következő események történtek. Két pályázó adta be pályázatát: Parragné Horváth Ilona, az intézmény korábbi és jelenlegi igazgatója, valamint Kaliba András. Az intézmény tantestületében Parragné Horváth Ilona a 41 főből 41 igen szavazatot kapott. Ugyanilyen arány állapítható meg az intézmény közalkalmazotti szavazásánál is. Kaliba András ugyanebben a körben 7 támogató szavazatot, 33 nem szavazatot és 1 tartózkodást gyűjtött be.

300 kérdőívet adtak ki a diákok szüleinek, amelyből a szülők közösségi véleménye volt megállapítható, és ez alapján azt lehet mondani, hogy döntő többségben ítélték meg úgy az intézménybe járó diákok szülei, hogy az eddig volt igazgató, Parragné Horváth Ilona további igazgatói megbízatása szolgálja leginkább az intézmény jövőjét, a diákok tanulásának megfelelő előkészítését, szervezését.

Ezt követően a megyei közgyűlés bizottsága VI. hó 11-én tartott ülést, amelyen mindkét jelöltet meghallgatták, és a bizottság ezt követően szavazott a jelöltek alkalmasságáról. A bizottság Parragné Horváth Ilona esetében 4 igen szavazattal, 2 nem ellenében támogatta alkalmasságát, majd szavazott a bizottság Kaliba András igazgatói megbízatásáról, és 3 igen szavazattal, 3 nem ellenében nem támogatta a bizottság Kaliba András pályázatának elfogadását.

Elég sajátságos dolog következett ezt követően, hiszen az előttem lévő jegyzőkönyv alapján a bizottság elnöke azon véleményének adott hangot, miszerint a bizottság tagjai elfáradtak a maratoni ülésen, ezért nem mérlegelték érdemei szerint mindkét pályázó vezetési programját és fejlesztési elképzeléseit. Ezért azt javasolja, hogy a határozathozatal előtt tartsanak szünetet. Hangsúlyozom, hogy a határozathozatal előtt, ami megtörtént már korábban, azaz szavaztak mindkét pályázó támogatásának megítéléséről.

Ezt követően szünet, a szünetben beszélgetések, és a beszélgetések eredményeképpen a szünet után ismételt, vitathatóan jogszerű szavazáson, azaz nem valószínűleg jogszerű szavazáson a bizottság 4 igen szavazattal és 2 tartózkodás mellett támogatta Kaliba András igazgatói pályázatának elfogadását, és ugyancsak 4 igen szavazattal, mint ahogy az első körben is volt, 2 nem ellenében támogatta Parragné Horváth Ilona pályázatának elfogadását.

(19.20)

Ezt követően a közgyűlésen is sajátságos dolgok történtek, hiszen a közgyűlésre elkísérte a döntéshozatalhoz a gimnázium és szakközépiskola tantestülete az igazgatónőt, illetve a pályázó jelöltet. Az itteni megjelenésüket a közgyűlés fideszes elnöke nehezményezte, Parragné Horváth Ilonának felrótta, hogy miért is kísérte el a tantestület, sőt olyan kijelentéseket is használt, miszerint az egzisztenciális félelem vagy a kiszolgáltatottság okán jelentek meg a megyei közgyűlésen az őt támogató pedagógusok. Az gondolom, ez súlyosan sértő kijelentés a pedagógusokat illetően, helytelen, hogy bárki ilyen feltételezéssel él mindenféle megalapozott vélemény nélkül.

Ezt követően hosszú vita után szavazásra került sor, és a szavazás eredményeképpen - még egyszer mondom - a tantestület és a szülők által nem támogatott jelölt kapta meg a közgyűlés fideszes többségének a szavazatait, és ezzel a gimnázium vezetőjévé megválasztásra került, míg a másik jelölt, az eddigi igazgató nem kapta meg a támogatást. A jelen lévő intézményi alkalmazottak részben bekiabálással, részben pfujolással fejezték ki véleményüket a döntés ellen.

Miért mondtam el ezt a történetet? Egyrészt azért, mert annak idején középiskolásként a gimnázium diákja voltam, és a gimnázium jövőjéért érzett felelősség szükségessé tette, hogy elmondjam ezt a történetet. Másrészt szeretném egyértelművé tenni, hogy ez az, ami a demokrácia megcsúfolásának tekinthető, ez az, ami a vélemények figyelembevételének a mellőzését jelenti, és ez az, ami a hatalommal való visszaélés formájában ránk vár, ha hagyjuk, hogy ilyen vezetők döntsenek a későbbiekben a sorsunk felől. Figyeljetek magyarok, figyeljetek mindenütt!

Köszönöm a figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  266  Következő    Ülésnap adatai