Készült: 2024.04.26.05:28:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

243. ülésnap (2009.11.16.), 122. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:04


Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE (KDNP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Azért bízom benne, hogy a kormányon belül van hosszabb távú gondolkodásmód is, mint amit az előbb hallottunk, és remélem, nem mindennel szemben annyira érzéketlenek, mint azzal az 1500 fiatallal szemben.

Valóban közeledik a klímaváltozás szempontjából az egyik legfontosabb nemzetközi találkozó, 20 nap, 18 óra, 18 perc és 21 másodperc van hátra a koppenhágai klímacsúcs megnyitásáig. A világ kétszáz vezetője kapott már meghívást arra, hogy 2 foknál ne legyen nagyobb az az átlagos hőmérséklet-emelkedés, amely a következőkben befolyásolja a klíma változását az egész világon.

Az elmúlt két évben az ENSZ vezetésével kemény tárgyalások folytak olyan új, globális, a Föld éghajlatának átalakításáról szóló klímavédelmi egyezmény kidolgozásáról, amit felváltaná az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának csökkentéséről 1997-ben kötött és 2012-ben lejáró kiotói jegyzőkönyvet. Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár New York-ban kiadott közleményében valamennyi állam- és kormányfőt határozottan arra kérte, hogy vegyenek részt Koppenhágában ezen az értekezleten. Ennek jó páran eleget is tettek: Nicolas Sarkozy, Gordon Brown, Jan Peter Balkenende és sok-sok más államfővel, kormányfővel együtt Bajnai Gordon is jelezte, hogy személyesen részt fog venni.

Az Európai Unió, amely a globális klímapolitika átalakításának élharcosa szeretne lenni, korábban közölte, hogy már 2012-re - tehát nem is 2020-ra - eléri vagy túl is teljesíti azt a célkitűzését, hogy az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását 8 százalékkal az 1990-es szint alá csökkenti. Magyarországnak is nagyon fontos mint az éghajlatváltozásnak kitett országnak, hogy eredmény szülessen Koppenhágában, ne csak egy keretmegállapodás, amely konkrét vállalásokat nem tartalmaz, hanem konkrét vállalásokat is, amelyek figyelembe veszik azt, hogy az országoknak nem egyenlő a felelősségük a klímaváltozás eddigi okozásában.

Kérdezem ezzel kapcsolatban az államtitkár urat: milyen álláspontot fog Magyarország képviselni?




Felszólalások:  Előző  122  Következő    Ülésnap adatai