Készült: 2024.09.24.11:15:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

216. ülésnap (2009.06.09.), 48. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 5:01


Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az oktatási és tudományos bizottság a tegnapi ülésén tárgyalta az előttünk fekvő törvénycsomag általános vitára való alkalmasságát.

Mi elsősorban a bizottsági ülésen a közoktatást és a felsőoktatást érintő részeket vizsgáltuk, különös tekintettel az intézményekben foglalkoztatott közalkalmazottakra. A beterjesztett törvényjavaslat személyi jövedelemadót érintő részei kedvezően hatnak az iskoláinkban, a közoktatásban és a felsőoktatási intézményekben dolgozó pedagógusokra. Hiszen elég szép számmal kerülnek ki közülük azok, akik az elmúlt években a viszonylag alacsony sávhatár miatt, ha többletmunkát vállaltak, akkor olyan magas kulccsal adóztak, amely nem tette őket érdekeltté abban, hogy többletmunkát végezzenek, illetve ha az intézmény mégis elrendelte a többletmunkát, akkor rossz szájízzel vették tudomásul, hogy bár sokkal többet dolgoztak az előző hónapban, de a nettó keresetükön ez kevéssé látszik meg. Tehát emiatt úgy ítéltük meg, legalábbis a bizottság többsége, hogy a személyi jövedelemadó-változás kedvezően fogja érinteni az illetékességi területünkön dolgozók túlnyomó többségét.

A másik témakör, ami fölvetődött a csomaggal kapcsolatban, az elsősorban a szakképzés területét érintette. A szakmunkástanulók gyakorlati oktatásában részt vevő vállalkozások esetében egy korábbi szabályozás olyan helyzetet teremtett, amely veszélyezteti szeptembertől a szakmunkástanulók vállalkozásoknál folytatott gyakorlati képzését. Ezért az általános vita lezárásáig ennek a témának az egyeztetését kezdeményeztük a kormányzattal, és szeretnénk arra megoldást találni, hogy a szakképzési hozzájárulásról szóló törvény korrekciójával szeptembertől biztosított legyen a szakmunkástanulók ösztöndíjának az alapja, illetve a szakmunkástanulók gyakorlati oktatását végző pedagógusok, szakoktatók bérének a fedezete, és ha még az megoldható, akkor a szakmunkástanulók által felhasznált anyag elszámolhatósága a korábbi formában.

Azt elképzelhetőnek tartjuk, hogy a nehéz gazdasági helyzetre való tekintettel a következő időszakban a gyakorlati oktatást végző vállalkozások azokat az eszközöket, azokat a gépeket, azokat a szerszámokat használják a tanulók oktatásában, amelyeket az elmúlt években igénybe vett szakképzési hozzájárulásból beszereztek. Természetesen időközben ki kell dolgozni azt a pályázati rendszert, amellyel a legkorszerűbb eszközökhöz, a csúcstechnológiához hozzájutnak azok a vállalkozások, amelyek a szakmunkástanulók gyakorlati képzését végzik, hiszen ahhoz, hogy a szakmunkás-bizonyítványt szerzett tanulók, fiatalok teljes értékű munkavégzésre képesek legyenek, nem a már elévült gépekkel, berendezésekkel kell a gyakorlati képzésüket folytatni, hanem minden esetben a legkorszerűbbel. Természetesen ennek az elérése igényli, hogy a forrásokat centralizáljuk, és hogy valóban célszerűen, hatékonyan használja fel a szakképzési alap ezeket a befizetett hozzájárulásokat az eszközök biztosítására.

Általános vitára a bizottság többsége alkalmasnak tartotta, az említett korrekciókkal támogatni fogja a törvény elfogadását.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  48  Következő    Ülésnap adatai