Készült: 2024.09.22.15:23:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

75. ülésnap (2007.05.23.), 12. felszólalás
Felszólaló Bánki Erik (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:12


Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BÁNKI ERIK, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség parlamenti frakciója üdvözli a nemzeti sportstratégia parlamenti tárgyalását, és támogatja az országgyűlési határozat minél nagyobb támogatottságú elfogadását. Azt gondoljuk, hogy a magyar sport szerepe a társadalom életében, a magyar sport szerepe Magyarország nemzetközi megítélésében olyan kiemelkedő fontosságú, amelynek támogatása meg kell hogy nyilvánuljon egy középtávú stratégia konszenzusos elfogadásában.

Ahogy már arról Páva Zoltán képviselő úr is beszélt, a magyar sport jelenlegi helyzete mindenképpen arra int bennünket, hogy mielőbb komoly lépéseket tegyünk meg annak érdekében, hogy a korábbi presztízs, a sport parlamenti támogatottsága a lehető legmagasabb szinten valósuljon meg. Hiszen látjuk, hogy aggasztó jelek mutatkoznak ma a magyar társadalomban. Annak ellenére, hogy a sport - ahogy azt már korábban említettem - a nemzetgazdaság nettó befizetője, úgy gondoljuk, hogy a mai költségvetési támogatási szintje nem olyan magas mértékű, mint azt egyébként ez a szakterület megérdemelné.

(9.50)

Azt gondoljuk, hogy ennek a jelenlegi költségvetési szintnek a folyamatos emelése lehetőséget ad arra, hogy mind az infrastrukturális beruházások terén meglévő hiányosságok, mind a diáksport, a versenysport és a szabadidősport támogatása a jelenleginél jóval magasabb szinten realizálódhassék. Az a tény, hogy ma a gyermekek egészségi állapota az európai uniós országok szintjéhez viszonyítva jóval rosszabb Magyarországon, az, hogy ma a gyermekek mindössze 9 százaléka sportol versenyszerűen, az, hogy a gyermekek a tanórákon, a sportórákon általában ahelyett, hogy a sport szeretetét mutatnák be, igyekeznek felmentést kérni a testnevelésórák alól, azt jelzi, hogy azért valami nincs rendben ezen a téren. Nagyon komoly felelőssége van minden magyar politikusnak abban, hogy együtt gondolkodva, együttműködve a magyar testnevelőkkel, együttműködve a magyar közép- és felsőoktatás szintjével, megtegyünk mindent annak érdekében, hogy a gyermekek már a lehető legkisebb korban megszeressék a sportot, és életük szerves részeként tekintsenek arra.

Éppen ezért fontosnak tartjuk azt, hogy a mindennapos testnevelés visszaállításra kerüljön, azok a sporttörvényben megfogalmazott célok, amelyek 2000-ben közös döntéssel születhettek meg, a nemzeti sportstratégia elfogadását követő években újra a korábbi szintre álljanak, azaz legyen az általános iskolákban mindennapos testnevelés. A Magyar Testnevelő Tanárok Országos Egyesületének van egy koncepciója, amelyet még 1999. március 13-án hirdettek meg - "összefogás az ifjúság egészségéért, edzettségéért" -, amelyben leírták javaslatukat: az 1-4. évfolyamok közötti szakaszokban öt óra, az 5-8. évfolyamokon négy óra, a 9-12. évfolyamokon pedig legalább három óra testnevelés legyen hetente. Ez, ahogy mondtam, a 2000-es sporttörvényben rögzítésre került, de sajnálatos módon a közoktatási törvény 2003. évi módosítása során ezek a célok redukálódtak, és mára sajnos a mindennapos testnevelés ezen a szinten nem tud megvalósulni.

A miniszter asszony is az expozéjában kifejtette, és Páva Zoltán a kormánypárti képviselők vezérszónoklatában elmondta, a kormány is hajlik arra, hogy a rendszeres testedzés, a mindennapos testnevelés lehetőségét megteremtse a közoktatásban, mi ehhez mindenképpen partnerek kívánunk lenni a következő időszakban.

Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy a sportlétesítmények jelenlegi színvonala, az az infrastrukturális háttér, amivel ma Magyarország rendelkezik, mielőbb komoly fejlesztésre kerüljön. Ahogy azt a bizottsági ülésen elhangzott véleményekben is már rögzítettük, elfogadhatatlannak tartjuk azt, hogy továbbra is az 5500 általános iskolából 600 olyan iskola van, amelynek nincs tornaterme, tehát gyakorlatilag nem tud helyet biztosítani a mindennapi testmozgás, testnevelés számára, illetve az is elfogadhatatlan, hogy a kistérségek mintegy egynegyedében van csupán fedett uszoda, így a gyermekeknek nincs lehetőségük arra, hogy már kiskorban megtanuljanak úszni, esetleg a versenyszintig eljussanak az úszás terén. Magyarországnak olyan hagyományai vannak az úszósportban és a vízilabdasportban, amelyek mindenképpen komoly alapot képeznek arra, hogy ezen a téren is a közeljövőben előrelépjünk, és hathatós eredményeket tudjunk produkálni.

Nagyon elkeserítő a jelenlegi egészségi állapota a diákoknak és a fiataloknak. Azt gondoljuk, hogy fontos lenne a folyamatos értékelése és vizsgálata a gyermekeknek, és minden évben sort kéne keríteni arra, hogy előre egyeztetett minősítési rendszer által minden gyermeket fel tudjunk mérni, és lássuk azt, hogy a testnevelési órák számának növekedése milyen eredményeket hoz a gyermekek egészségi állapota, fittségi állapota terén. Ehhez az szükséges, hogy minden évben rendszeres vizsgálatra kerüljenek, minden évben értékeljük és elemezzük az általuk nyújtott teljesítményeket.

Nagyon fontosnak tartjuk azt, hogy legalább egy presztízsberuházással Magyarország le tudjon tenni az asztalra valamit, azt tudja mondani, hogy igen, építettem egy olyan stadiont, amely európai szinten elfogadható normákat tud teljesíteni, alkalmas arra, hogy világrendezvényeknek helyt adjon.

Javaslatainkat összefoglalva egy Sport 2007 nevű csomagot tettünk le valamennyi képviselőtársunk elé, amelyben négy pontban soroltuk fel azokat a szükséges intézkedéseket, amelyeket szeretnénk a nemzeti sportstratégiához csatolva, annak intézkedési tervében viszontlátni. Ennek érdekében ötpárti egyeztetést kezdeményeztünk, és nagy örömünkre valamennyi parlamenti párt részt vett ezeken az egyeztetéseken. Úgy tűnik, hogy mind a kormánypártok, mind az ellenzéki oldal képviselői hajlanak arra, hogy valamennyi javaslatunkat elfogadják, nyilvánvalóan módosításokkal, de lehetőséget látnak arra, hogy ezt a parlament elé benyújtsuk. Bízom abban - ahogy a miniszter asszony is jelezte, hogy várja azokat a módosító indítványokat az országgyűlési határozati javaslat vitájában, amelyek segíthetik a magyar sport ügyét, azt gondolom, ezek a javaslatok olyanok -, nagyon szeretném, ha az az ötpárti összefogás, amely ezen a téren megvalósult, találkozna a kormány támogatásával is, és így az a konszenzus, amely a sportstratégia tárgyalása során, előkészítése során is és remélhetőleg az elfogadásánál is létrejön, e fontos és a sport ügyét előremozdító módosító indítványok terén is eredményt hozna.

Ilyen módon mindenképpen szeretnénk rögzíteni a Puskás Stadion megépítésének szükségességét, ezt szeretnénk törvénybe is foglalni megfelelő garanciákkal: a mindennapos testnevelés és testmozgás elérését, a sportberuházások és sportrendezvények költségvetési támogatását adókedvezmények útján - hasonlatosan, mondjuk, a filmtörvényhez, a filmmel kapcsolatos beruházások mintájára -, illetve a sporttámogatások folyamatos költségvetési növelését. Azt szeretnénk elérni, hogy öt éven belül a teljes nemzeti költségvetés 1 százalékát kitehetnék a sporttámogatások. Ezek azok a legfontosabb dolgok, amelyeket mindenképpen szeretnénk beépíteni, és ehhez várjuk kormánypárti és ellenzéki képviselőtársaink támogatását is.

Köszönöm a figyelmet. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  12  Következő    Ülésnap adatai