Készült: 2024.09.23.07:48:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

32. ülésnap (2002.11.12.),  419-425. felszólalás
Felszólalás oka Részletes vita lefolytatása
Felszólalás ideje 11:18


Felszólalások:   361-419   419-425   425      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen. Mivel szemmel láthatóan további jelentkező nincs, és az imént az államtitkár úr nyilatkozott, hogy nem is kíván válaszolni a vitában elhangzottakra, ezért az általános vitát elnapolom. A vita lezárására a módosító javaslatok házszabályszerű benyújtása érdekében holnap, az ülésnap végén kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának 1997. áprilistól 1998. márciusig terjedő időszakáról szóló beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. H/1216. számon kaptuk meg az előterjesztést, a bizottságok ajánlását pedig H/1216/2. számon.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára. Írásban előre Homa János képviselő úr jelentkezett. Megadom a szót. (Jelzésre:) Van egy ügyrendi javaslat, Szalai Annamáriának adom meg akkor előtte a szót, elnézést, képviselő úr.

 

SZALAI ANNAMÁRIA (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Nem elég, hogy a kulturális és sajtóbizottság egyetlen szocialista és szabad demokrata tagja sincs jelen, de nincs előterjesztő a Házban.

 

ELNÖK: Igen, valóban, ezt én is észleltem, azonban amennyiben az előterjesztő nem a kormány, abban az esetben ez nem akadálya a javaslat tárgyalásának, tehát ebben az esetben ettől eltekinthetünk, legalábbis annyival rövidebb lesz a vita. Köszönöm szépen.

Akkor Homa János úrnak megadom a szót. Felhívom a figyelmet arra, hogy ötperces időkeretben szólhat.

 

HOMA JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Öt önálló indítványa fekszik itt előttünk a kulturális és sajtóbizottságnak, és mind az öt önálló indítvány a kormánytöbbséggel lett elfogadva, és az ellenzék ezt a kulturális bizottság ülésén sem támogatta.

Érdemes tudni azt, hogy valamennyi esetben azt kezdeményezi a kulturális és sajtóbizottság SZDSZ-es, MSZP-s többsége, hogy a parlament ne fogadja el a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának beszámolóit 1997-től. Itt az indoklásban arra hivatkoznak, hogy a kuratóriumi elnökség jogellenesen jött létre. A kulturális bizottság ülésén is ellenzéki képviselőként több alkalommal elmondtuk, hogy elbeszél egymás mellett a két oldal, és nem túl nagy intellektuális teljesítmény mindaz, ami médiaügyben az elmúlt időben elhangzott. Talán nem is érdemes mindent még egyszer elmondani, hogy miről is lenne szó; annyit, hogy a vita tárgya az, hogy a csonka kuratóriumok jogszerűen vagy jogszerűtlenül működtek.

Ha arra hivatkozunk, hogy az Alkotmánybíróság nem tartotta jogellenesnek a kuratóriumok működését sem a Rádió, sem a televíziók esetében, és ha arra hivatkozunk, hogy a médiatörvénynek teljes mértékben megfelelt a kuratóriumok működése, a Rádió esetében külön érdemes arra is kitérni, hogy mind a közszolgálatiság, mind a kiegyensúlyozottság feltételének képes volt megfelelni mindkét média, akkor az általam indoklásként jelzett rész, mely szerint a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának beszámolója teljes mértékben megfelel a médiatörvényben foglaltaknak, azt hiszem, kellően alá van húzva.

 

 

(22.50)

 

De ehhez érdemes azt is elmondani, hogy nemcsak a médiatörvényben megfogalmazottaknak megfelelően működtek ezek a kuratóriumok, és itt most a Rádió Közalapítvány kuratóriumáról beszélünk, hanem a gazdasági törvény rendelkezéseinek is eleget tett a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriuma a működése során.

És ha még azt is hozzátesszük, hogy a médiatörvény 66. §-ának (1) bekezdésében kiemelik azt, hogy a közszolgálati műsorszolgáltatók tulajdonosi jogait gyakorló kuratóriumok kötelesek a részvénytársaság függetlensége felett őrködni, és a kuratóriumot és annak elnökségét ebben a munkában a részvénytársaság felügyelőbizottsága és ellenőrző testülete segíti, és ha hozzátesszük, hogy a Rádió esetében sem a felügyelőbizottság, sem az ellenőrző testület a vitatott időszakban nem fogalmazott meg semmilyen határozatot vagy olyan állásfoglalást, ami arról szólt volna, hogy a Rádió függetlensége veszélyben forgott volna akár gazdasági, akár politikai értelemben, akkor egyértelmű, hogy semmilyen jogellenesség nem állt fenn az elmúlt öt év során.

Tehát a javaslataim mind az öt esetben arról szólnak, hogy a Magyar Rádió Közalapítvány kuratóriumának beszámolóit fogadja el a parlament, hiszen a közalapítvány kuratóriumának beszámolója megfelelt a médiatörvényben foglaltaknak. Én azt gondolom, mindannyiunk számára világossá vált, hogy a kuratórium jogszerűen működött, és a parlament kulturális és sajtóbizottságának előterjesztése nem volt helytálló.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Ha jól érzékeltem, képviselő úr, akkor most az összes, Rádióval kapcsolatos indítványhoz elmondta a hozzászólását. (Jelzésre:) Ezt köszönöm, és értékelem.

Megadom a szót két percben Lezsák Sándor képviselő úrnak, Magyar Demokrata Fórum.

 

LEZSÁK SÁNDOR (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Egy fél perces kétpercesben szeretném jelezni, hogy a Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőcsoportja támogatja Homa János valamennyi módosító indítványát. Ezt részletesen korábban indokolta Balogh László képviselőtársam a plenáris ülésen, ezt nem kívánom megismételni.

Viszont mindenképpen szerettem volna, hogy ez elhangozzon: támogatjuk Homa János valamennyi módosító indítványát.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen. Úgy látom, hogy ehhez a napirendi ponthoz további hozzászóló nem jelentkezett, ezért a részletes vitát lezárom. Itt kellene megkérdeznem Szabó Zoltán urat, a kulturális bizottság részéről, hogy most, vagy a határozathozatal előtt kíván-e válaszolni, de szemrevételezéssel megállapítom, hogy nincs jelen.

A határozathozatalra a következő ülésünkön kerül sor.

 

Soron következik a Magyar Rádió Közalapítvány '98. áprilistól '99. márciusig terjedő időszakáról szóló beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Az előterjesztést H/1215. számon, a bizottsági ajánlást H/1215/2. számon kapták meg.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára. Megkérdezem, kíván-e valaki szólni. (Nincs ilyen jelzés.) Úgy látom, felszólaló nem jelentkezett, és nem kérdezem meg ismét Szabó Zoltán képviselő urat.

A határozathozatalra várhatóan a következő ülésünkön kerül sor. A részletes vitát lezárom.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Rádió Közalapítvány '99. áprilistól 2000. februárig terjedő időszakáról szóló beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Az előterjesztést H/1214. számon, a bizottsági ajánlást H/1214/2. számon kapták kézhez.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára. Kérdezem, hogy kíván-e valaki hozzászólni. (Nincs ilyen jelzés.) Felszólaló nem jelentkezett. A kulturális bizottság részéről még mindig nincs jelen Szabó Zoltán úr, ezért a részletes vitát lezárom.

A határozathozatalra várhatóan a következő ülésünkön kerül sor.

 

Soron következik a Magyar Rádió Közalapítvány 2000. február 29. és 2001. március 31. közötti tevékenységéről szóló beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Az előterjesztést H/1213. számon, a bizottsági ajánlást H/1213/2. számon kapták kézhez.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára. Megkérdezem, kíván-e valaki hozzászólni. (Nincs ilyen jelzés.) Felszólaló nem jelentkezett. Szabó Zoltán azóta sem érkezett meg.

A részletes vitát lezárom. A határozathozatalra várhatóan a következő ülésünkön kerül sor.

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik a Magyar Rádió Közalapítvány 2001. április 1. és 2002. március 25. közötti tevékenységéről szóló beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Az előterjesztést H/1212. számon, a bizottságok ajánlását pedig H/1212/2. számon kapták kézhez.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára. Megkérdezem, kíván-e valaki hozzászólni. (Nincs ilyen jelzés.) Mivel felszólaló nincsen, a részletes vitát lezárom. A bizottság továbbra sem rendelkezik képviselettel a parlamentben.

A határozathozatalra ebben a kérdésben is a következő ülésünkön kerül sor.

 

Tisztelt Országgyűlés! Soron következik az Országos Rádió és Televízió Testület 2001. évi tevékenységéről szóló beszámolóról szóló országgyűlési határozati javaslat részletes vitája. Az előterjesztést H/1183. számon, a bizottságok ajánlását pedig H/1183/2. számon kapták kézhez.

Megnyitom a részletes vitát az ajánlás 1. pontjára. Megkérdezem, kíván-e valaki felszólalni. (Jelzésre:) Írásban is jelentkezett Sági József, akinek most megadom a szót ötperces időkeretben, és kérem, hogy a részletes vitára vonatkozó szabályok szerint járjon el.

Megadom a szót.

 




Felszólalások:   361-419   419-425   425      Ülésnap adatai