Készült: 2024.09.20.06:55:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2011.10.26.), 96-106. felszólalás
Felszólaló Kovács Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:53


Felszólalások:  Előző  96 - 106  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kormánypárti képviselőtársaink megpróbálták itt az elmúlt órákban mindenféle jelzőkkel ellátni ezt a költségvetést. Ilyeneket mondtak, hogy ez egy becsületes költségvetés, egy tartható költségvetés, egy szükségszerű költségvetés. Ugyanakkor mi meg azt tapasztaljuk, tisztelt képviselőtársaim, hogy a miniszter, illetve a frakcióvezető, a Fidesz frakcióvezetője propagandabeszédet mondott itt, egy csomó valótlansággal fűszerezve az előadásukat. Úgy tűnik, mintha önök, kormánypárti képviselők, ezt a propagandabeszédet elhitték volna. El is hiszik, úgy próbálják meg itt előadni, mintha ez egy hiteles dolog lenne, amit a saját miniszterük előadott.

Sokkal inkább szükség lenne arra, tisztelt képviselőtársaim, ha őszintén beszélnénk azokról a gondokról és problémákról, amikkel ez a költségvetés is küzd. Vegyük például elsőként az államadósság kérdéskörét. Önök másról sem beszéltek az elmúlt másfél évben, mint hogy mennyire szükséges az államadósság csökkentése, ezért a magánnyugdíjpénztárak megtakarításaiból, amit elloptak a tulajdonosoktól, részben törlesztették az államadósságot, illetve a Magyar Nemzeti Bank devizatartalékából is szintén fordítottak erre forrásokat. Tehát örülhetnénk: milyen jó, hogy most már kevesebb az államadósság.

De az a probléma, tisztelt képviselőtársaim, hogy az államadósság most magasabb, mint egy évvel ezelőtt volt. Ezt köszönhetjük annak a gazdaságpolitikának, annak a tökéletesen alkalmatlan gazdaságpolitikának, amit Matolcsy miniszter vezetésével az önök kormánya vitt az elmúlt időszakban, mert hiszen a forint árfolyamának a csökkentése, illetve az országkockázati felár, amit a banki hitelekért fizetnie kell a költségvetésnek, ami, megjegyzem: több mint négyszeresére növekedett az elmúlt egy évben, ez odáig vezetett, hogy ma az államadósság nagyobb, mint volt egy évvel ezelőtt. Ez a valóság, tisztelt képviselőtársaim, ezt sikerült önöknek elérniük az elmúlt másfél évben.

Van-e valóban a költségvetésben forrás más célokra is, mint amit önök megfogalmaztak? Szeretném önöknek bebizonyítani, hogy igen. Ugyanis döntés kérdése csak, hogy mit tekintenek prioritásnak. Prioritásnak tekintik-e azt önök, hogy a leggazdagabb embereknek adnak adókedvezményeket, ezáltal hatalmas forrásokat vonnak ki a költségvetésből? Ez egy igaz állítás. Kérdésem, hogy az erre a célra fordított forrásokat lehetne-e más célokra fordítani. Úgy gondolom, hogy lehetne, mert önök is azt vallották még egy évvel ezelőtt, hogy mentsük meg az egészségügyet - mondta az Országgyűlés elnöke több propagandabeszédében, hogy azonnali intézkedésekre van szükség az egészségügy megmentése érdekében.

Tisztelt Képviselőtársaim! És akkor itt a vezérszónoklatban a miniszter - akinek látható módon fogalma sincs az egészségügy finanszírozásáról - azt mondja, hogy 104 százalékkal nő az egészségügy finanszírozása; akkor, amikor 83 milliárd forinttal nő a gyógyszerkassza, az alapellátási normatívák és az alapellátás finanszírozása reálértékben csökken, tehát kevesebb jut majd ezekre a célokra, egy olyan helyzetben, tisztelt képviselőtársaim, amikor a magyar orvosok 15 százaléka már külföldön dolgozik, napról napra nő a számuk, akik... (Megszólal a tűzjelző sziréna. - Közbeszólások: Ezt már a rendszer sem bírta.- Közbeszólásra:) Igen, ez egy elég érdekes kérdés.

ELNÖK: Kérem képviselő urat, hogy amíg a szirénát elhallgattatják... (Zaj, közbeszólások.) Kérem a karzatot, hogy a rendet szíveskedjenek helyreállítani. (A tűzjelző sziréna elhallgat.)

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Majd az órámat kérem visszaállítani, elnök úr.

ELNÖK: Természetesen. (Zaj, közbeszólások, többek közt: Kiverte a biztosítékot. - Derültség.) Kérem a képviselő úr óráját kettő perccel visszaállítani. (Zaj. - Derültség. - Közbeszólás: Véletlenül megnyomták.)

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Folytathatom, elnök úr? Két perccel...

ELNÖK: Kettő perccel.

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Igen, de még mindig pörög az órám.

ELNÖK: Képviselő úr, majd én betudom. (Zaj.)

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Jó, de az összidőnkbe is be kellene tudni, elnök úr.

ELNÖK: És az a baj, hogy az MSZP összidejében is ezt vissza kell állítani. De ez nem probléma, képviselő úr, vissza fogják.

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tehát ott szeretném folytatni, ahol abbahagytam. Ma olyan helyzet van, tisztelt képviselőtársaim, az egészségügyben, hogy az alapellátásban dolgozók... - és itt ülnek a kormánypárti frakcióban orvosok, kórházigazgatók, akik ezt a területet nagyon jól ismerik, kérem szépen, hogy álljanak föl, és cáfolják meg, ha nem igaz, amit mondok. Az alapellátásban dolgozó orvosok, akik háziorvosként működnek, és 1500-2000 ember egészségügyi ellátásáról gondoskodnak, azoknak a bruttó havi jövedelme 150-200 ezer forint, ami azt jelenti, hogy nettóban 100-150 ezer forintot tudnak keresni egy hónapban. Hatalmas munkát és áldozatot vállalnak. Nem beszélek azokról a kórházi nővérekről, akik több műszakban 30-40 fős osztályokat látnak el ketten egy éjszakai műszakban, olyan osztályokat, ahol magukról gondoskodni nem tudó betegek vannak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi lehetne más prioritása egy új kormánynak, aki látja ezt a helyzetet, hogy azt mondja: nem érdekel semmi más terület, nem akarok a gazdagoknak még több pénzt adni, mint amit eddig adtam, hanem lehetőség szerint arra fordítom, ahol a legnagyobb a szükség. Márpedig úgy gondolom, az egészségügyben a legnagyobb szükség van rá.

Nem beszélek arról, hogy most egy kórház-átalakítási rendszerről fog dönteni néhány napon belül a kormány. Azt sem tudják, hogy hogyan fog működni ez az ellátórendszer január 1-jétől kezdődően. Ez is egy sokkszerű átalakítást jelent majd az egészségügyben, az egészségügyben dolgozóknak, még inkább nő a bizonytalanság, az elbizonytalanodás ebben a térségben.

Mi lehet fontosabb ettől, tisztelt képviselőtársaim? Kormánypártiak, álljanak már fel, magyarázzák meg, hogy mi a költségvetésben fontosabb ettől a dologtól! Úgy gondolom, hogy ilyet nem tudunk találni egyszerűen, és nem halasztható tovább, mert ha még egy évig vagy két évig ezt folytatják, ezt a finanszírozást, ami itt, ebben a költségvetésben megjelenik... - még egyszer mondanám: kevesebb, mint ebben az évben, az éhenhalás küszöbén vannak az egészségügyi dolgozók és az intézmények, és jövőre még kevesebb forrás van a költségvetésben erre a célra.

Úgy gondolom, hogy ez önökön múlik. Önök döntik el, hogy mi a prioritása a költségvetésnek, mire akarnak többet költeni, mire akarnak kevesebbet költeni. Önök nem tudják megmagyarázni az egészségügyben dolgozóknak, hogy nekik miért jut kevesebb, mint amennyire szükség lenne. És akkor még nem beszéltem az önkormányzatokról, az önkormányzati rendszer bizonytalanságairól, a különböző közszférában dolgozók béréről és juttatásairól.

Gondolják át, tisztelt képviselőtársaim, hogy mit döntenek. Önök lesznek a felelősei, ha az egészségügy megroppan, és az emberek ellátása teljesen bizonytalanná válik.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

(15.50)




Felszólalások:  Előző  96 - 106  Következő    Ülésnap adatai