Készült: 2024.04.27.22:02:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2001.09.24.), 124. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:15


Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Nagyon örülök, hogy végighallgattam Hargitai képviselő úr beszámolóját a többségi véleményről, mert nagyon sok új elemet sikerült felfedeznem ahhoz képest, amit a bizottsági ülésen hallottam.

Az ellenzéki képviselőknek meglehetősen lesújtó véleményük alakult ki a hiány mértékét illetően, hiszen a módosított előirányzathoz képest is a 42 milliárd forint helyett 81 milliárd forint a hiány. Ez kétszeres nagyságrend, és annak ellenére kétszeres a hiány, hogy a bruttó keresetnövekedés közel 5 százalékkal haladta meg a tervezettet, és ebből következően a járulékbevételek is nyilván magasabb szinten realizálódhattak.

Különösen sajnálatosnak tartottuk, hogy a biztosítottak által a felosztó-kirovó rendszerben fizetett nyugdíjjárulék a tervezett előirányzattól 16 milliárd forinttal elmaradt. A kormány azt a magyarázatot adta, hogy az új járulékbeszedéssel összefüggésben megváltozott járulékmegosztás miatt nem teljesült az előirányzat. Mi azt mondjuk, hogy az áttérés második évében ezt a kérdést nem sikerült megoldania a kormánynak, és ez egyáltalán nem válik a dicsőségére.

Véleményünk szerint persze nemcsak a járulékmegosztás problémáját nem sikerült leküzdeni, hanem a beszedés hatékonyságával, eredményességével is gond van, ellentétben azzal, amit itt az államtitkár úr is állított, meg a bizottsági ülésen a kormány képviselői is elmondtak. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy ezzel szemben a magán-nyugdíjpénztári tagok által a felosztó-kirovó rendszerbe fizetett 2 százalék mértékű járulékok együttes összege jelentősen meghaladja a tervezettet. Erre a figyelmet felhívtuk a bizottsági vitában is.

A hiánynövekedésben jelentős szerepet kap az, hogy a működésre fordított kiadások jelentősen meghaladták a törvényi előirányzatot, különösen figyelemreméltó a központi hivatali szervnél az előirányzat-túllépés. Azt példátlannak tartjuk - ezt is elmondtuk a bizottsági vitában -, hogy a nyugdíjalapnál a korábban nullszaldós költségvetést most 17 milliárd forintos hiánnyal zárták, úgy, hogy a '98 végén elvett 50 milliárd forintot sem adták vissza a nyugdíjasoknak, mert ha emiatt megnövekedett volna a hiány, akkor azt mondjuk, hogy oké, de még ezt sem adták vissza.

Elfogadhatatlannak és megmagyarázhatatlannak ítéltük azt, hogy a zárszámadás keretén belül az E-alap 2001. évi működési előirányzatát a maradvánnyal megemelni javasolja a kormányzat. Erre nem lehet indok az, amit a bizottsági ülésen elmondtak a kormány képviselői, hogy az 1,7 milliárd forint kötelezettséggel terhelt.

A zárszámadás ékes bizonyítéka annak, hogy a kormány alapvetően rosszul tervezte meg az egészségügy szükséges kiadásait a 2000. évben, ugyanakkor a 2000. év egészségbiztosítási ellátásainak kiadási teljesítése visszaigazolta az elmúlt évi kezdeményezéseink indokoltságát. Emlékeztetek mindenkit arra, és ezt a bizottsági ülésen is megtettük, hogy sikerült elérnünk nekünk, ellenzéki képviselőknek, hogy a gyógyszerkeretet növelje a kormányzat, hogy a gyógyító-megelőző ellátás előirányzatát növelje.

A bizottsági ülésen is tiltakoztunk a magánpénztárak szétverésére irányuló kormányzati szándék ellen, amit a zárszámadáshoz hozzárendelt törvénymódosításokkal kívánnak elérni. Mi persze bízunk abban, hogy a leendő pályakezdők és a már magánpénztártagok előrelátóbbak a kormánynál, fontosabb számukra az öngondoskodás erősítése, és felülemelkednek a paternalista kormányzati szándékon.

 

(20.40)

 

Sajnálatos módon nem volt módunk megismerni a magánpénztár leépítésének új kormányzati modelljét. Ígéretet kaptunk arra, hogy valamikor ezt a részünkre bemutatják.

A bizottsági ülésen kísérletet tettünk arra vonatkozóan is, hogy értelmezzük a Szociális és Családügyi Minisztérium politikai államtitkárának előző napi, meglehetősen zavaros kijelentéseit a nyugdíjrendszer átalakításáról. Sajnos, e tekintetben a kormányzati képviselők a bizottsági ülésen különösebb felvilágosítással nem tudtak szolgálni, most meg sajnálom, hogy nincs itt a politikai államtitkár - de senki a minisztérium részéről -, miközben új nyugdíjreformot hirdettek, amire egyébként a PM azt mondta, hogy erre most nincs felkészülve.

Azt is kifogásoltuk, hogy 2000-re költségvetési kiadásként elszámoltak 15 milliárd forintot, de a nyugdíjasoknál ugyanez nem jelent meg bevételként.

Összességében nem támogattuk a társadalombiztosítás pénzügyi alapjainak zárszámadási törvényjavaslatát.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  124  Következő    Ülésnap adatai