Készült: 2024.09.21.02:50:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

333. ülésnap (2013.12.04.), 42. felszólalás
Felszólaló Dr. Nyikos László (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NYIKOS LÁSZLÓ (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Az ajánlás 4. pontjához és a 12. pontjához szeretnék szólni. A 4. pontban Hegedűs Lorántné képviselő asszony, frakciótársam azt javasolja, hogy a gépjárműadónak a teljes összege maradhasson a településeknél, ahhoz a 40 százalékhoz képest, amit a törvényjavaslat tartalmaz. A 60 százalékos visszahagyás egy régebbi döntés eredménye.

Az indokom az, hogy az általam ismert, főleg kistelepülések költségvetése annyira feszített, hogy lehetetlen helyzetbe hozza a kistelepülések feladatellátását, és ezzel a könnyítéssel valamit lehetne javítani a helyzeten, még akkor is, ha azok a feladatok, amelyek minden településen jelen vannak, pusztán ezzel az intézkedéssel nem oldhatók meg. A közvilágítástól kezdve az utak karbantartásáig, a szociális és gyermekintézményekhez való hozzájáruláshoz és más, olyan helyi önkormányzati feladatok ellátásához szükség lenne a helyi önkormányzati működési kiadásoknak az emelésére. Ebben segíthetne a gépjárműadó teljes visszahagyása a települési önkormányzatoknál, különösképpen a kistelepüléseknél.

(11.00)

Tehát akár még olyan kompromisszummal is elképzelhető ennek a javaslatnak a befogadása a kormánytöbbség részéről, hogy ha nem is minden településnél, de legalább az aprófalvaknál ezt a lehetőséget meg kellene adni, és akkor az az összeg, ami úgymond a költségvetés bevételi oldalán megrövidülne, az az összeg nem lenne elviselhetetlenül nagy, illetve arányba hozható lenne a másik javaslattal, a 12. ajánlási pontban tett javaslattal, ami viszont a kormányzati kommunikációval kapcsolatos feladatokra előirányzott összeg csökkentését célozza.

Tisztelt Országgyűlés! Vannak arra példák az európai gyakorlatban, hogy a költségvetési vitában a képviselők csak a kormány által javasolt előirányzat csökkentésére tehetnek javaslatot, az emelésére nem, hiszen tudjuk jól, hogy a legegyszerűbb dolog az, ha bármelyikünk bizonyos közcélokra több pénzt szeretne adni, mint amennyi a büdzsé, az ország pénzügyi kondíciói megengednek, ez a könnyebbik dolog. Ezért aztán nem is nagyon engedik mindenütt, hogy ezt az emelési javaslatot tegye a képviselő.

Visszafelé viszont szabad a gazda, tehát csökkentési lehetőség van, és ez az indítvány azt célozza, hogy a kormányzati kommunikációra előirányzott 1 milliárd 690 millió forintot csökkentse az Országgyűlés, mert azt gondolom, hogy az ország jelenlegi pénzügyi helyzetében ez egy túlzott kiadás. Főleg akkor, ha ennek a részleteit csak szórványosan ismerjük.

Például olyan célú közkiadásokra gondolok, amelyek a közmédiumok támogatását célozzák, amelyekben meglehetősen nagy arányban a kormány tevékenységének a méltatása folyik. Tehát némi túlzással azt is mondhatnám, hogy ezekből a közpénzekből, ezekből a közkiadásokból a kormány olyan tevékenységeket finanszíroz, amely tevékenységek nyomán visszahallhatja nap mint nap a tévénéző, rádióhallgató azokat az eredményeket, amelyeket a kormány úgymond elér. Tehát egyfajta propagandatevékenységet finanszíroz ezzel a kiadással a Miniszterelnökség.

Ez tehát egy olyan javaslat, ami elvileg is arra mutat példát, hogy nemcsak támogatásnövelést lehet kérni, hanem a támogatások csökkentését is lehet javasolni, és ezeknek a megfontolását javasolom a tisztelt Országgyűlésnek.

Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  42  Következő    Ülésnap adatai