Készült: 2024.05.13.04:15:20 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

277. ülésnap (2005.12.06.), 276. felszólalás
Felszólaló Tatai-Tóth András (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:22


Felszólalások:  Előző  276  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TATAI-TÓTH ANDRÁS (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. A normaszöveg 104. §-ához egy kiegészítő rendelkezésre adott be módosító indítványt 908. számon az Országgyűlés oktatási és tudományos bizottsága. Ebben a javaslatban a szakképző iskolák - a szakiskolák és szakközépiskolák - kilencedik osztályában megkezdett gyakorlati foglalkozás, gyakorlati képzés finanszírozására kívánunk forrást teremteni. Jüttner képviselő úr az imént elmondta, hogy 400 millió forintot sikerült az 5. számú mellékletbe átcsoportosítani, és így e helyett a javaslat helyett, amely a normaszöveget módosította, az 5. számú mellékletbe egy új 27. pontot javasolunk képviselőtársaimmal, amelynek az a lényege, hogy ha a szakiskolában a 9-10. évfolyamra olyan programot készítenek, hogy az oktatási törvényben meghatározott óraszámban megkezdik a szakképzést, a szakmai képzést, és annak a gyakorlati végzéséhez csoportbontásra van szükség, akkor ehhez többletforrásokat kell biztosítani. Ezekre a többletforrásokra teremt ez az előirányzat, ez a 400 millió forintos keret lehetőséget.

A szakképzésben alapvető probléma, hogy a kialakított új szakképzési rendszerben a 8. osztály elvégzése után a 9-10. osztályban a gyerekek általános képzésben, közismereti képzésben részesülnek, és nem kerülnek kapcsolatba a szakmájukkal. Emiatt nagyon sok gyerek nem győzi kivárni, hogy a választott szakmájával foglalkozhasson. A lemorzsolódásnak nagyon sok esetben az az oka, hogy későn kezdődik meg a gyakorlati képzés, a gyerekek későn kerülnek közvetlen kapcsolatba a későbbi szakmájukkal. Ezért a száz lépés programjában a szakképző iskolák erőteljes nyomására meghirdettük, hogy legyen lehetőség arra, hogy a gyerekek korábban megkezdhessék a szakképzést.

A szakközépiskolában is hasonló a helyzet, ott igazából csak az érettségit követően van lehetőség a szakképzésre, ugyanakkor több szakközépiskolában olyan programot dolgoztak ki, hogy a 9-12. évfolyamokon a szakképzés egy jelentős részét négy évre elosztva elvégzik, ezért az érettségi utáni kétéves szakképzési idő egy évre rövidül. Javaslatunk erre is tartalmaz megoldást: abban az esetben, ha a szakközépiskola ilyen típusú programot határoz meg, ilyen képzésre veszi fel a gyerekeket, akkor a 9. osztálytól ott is megteremtjük a lehetőséget állami támogatás igénybevételére.

Azt gondolom, ha képviselőtársaim ezt a javaslatunkat támogatják, akkor ezzel is olyan szakképzés kialakulásához járulunk hozzá, amely a gyerekeinket közelebb viszi ahhoz a célhoz, hogy olyan szakmájuk legyen, amit a piac igényel, amivel később el is tudnak helyezkedni, és amely szakmának a segítségével meg tudnak élni. Kérem ezért, hogy támogassák ezt az indítványunkat.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  276  Következő    Ülésnap adatai