Készült: 2024.04.27.19:05:48 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2005.10.04.), 54. felszólalás
Felszólaló Dr. Baráth Etele (MSZP)
Beosztás az európai ügyekért felelős tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:13


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BARÁTH ETELE tárca nélküli miniszter: Tisztelt Képviselő Úr! Magyarország nemhogy nem a szégyenpadján van az Európai Uniónak, hanem az elmúlt egy év elég következetes személyi és szervezeti munkájával, valamint az elfogadott terveivel, pályázataival az éllovas. Pillanatnyilag egy év elteltével Magyarországon kétszer annyi a már odaítélt pénz, mint a velünk összehasonlítható Csehországban vagy Lengyelországban, a kifizetett pénzek pedig már a négyszeresét teszik ki az ottaniaknak.

Egy nagyon fontos dolgot mondott, valóban igaz az, hogy Magyarország egyetlenegy kimutatásban, mégpedig a hazai hozzáadott értékkel számolt nemzeti jövedelem tekintetében valóban hátrébb szerepel. Ennek nagyon egyszerű oka van: a bölcs előrelátás. Amikor Koppenhágában a magyar kormány aláírta a megállapodást, akkor nem tette be a költségvetésbe azokat a forrásokat, amelyeket infrastruktúrára fordíthat, ezáltal a pályázati rendszeren belül érvényesítheti a hosszú távú fejlődés érdekében.

Továbbá az is teljes mértékben igaz, hogy Magyarország GDP-je - hála istennek - több mint duplája azoknak a balti államoknak, amelyek minket megelőznek. Tehát egy egyszerű osztás kérdése, hogy rájöjjön az ember, Magyarország miért is van ezen a helyen.

Két dolgot hadd mondjak még el a felfüggesztéssel kapcsolatban. Ennek a veszélye egyáltalán nem lebeg felettünk, egyrészt azért, mert nem vagyunk az euróövezet tagjai, másrészt pedig azért, mert Magyarország már lekötötte a kohéziós alapjait, amit ez érinthetne, tehát nincs is mit felfüggeszteni.

Ezenkívül hadd mondjam el, hogy a bölcs előrelátásunk alapján - s ez egy kicsit válasz arra, amit Gémesi úr és mások mondtak - az önkormányzati finanszírozás nemcsak a költségvetésen keresztül történik. Egy számadatot érdemes a pályázati rendszerből tudni: 100 milliárd forint értékű pályázatot nyertek el eddig már szerződve az önkormányzatok úgy, hogy összesen 4,2 milliárd forint önrésszel kellett rendelkezniük. Ez bizony hozzájárul ahhoz a sikerhez, amit az önkormányzatok is az európai uniós források felhasználásával bebizonyíthatnak. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai