Készült: 2024.04.28.16:59:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2005.10.04.), 194. felszólalás
Felszólaló Dr. Bőhm András (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:26


Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BŐHM ANDRÁS, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Miniszter Úr! Bár az lenne ennek a vitának a kapcsán a Fidesz legnagyobb tévedése, hogy a Magyar Narancs a kormányhoz közel áll, de sajnos nem így van; nemcsak a Narancs esetében, hanem azt kell mondanom, a Fidesz súlyosan félreérti, amiről itt ma beszélünk. Tényleg súlyosan félreérti, és ez rendkívül káros az ország szempontjából. Tehát amiről itt beszélgetünk, az tartalmában nem más, mint egy ajánlattétel nemcsak konszenzusra, hanem a becsületes játékra; ezt úgy hívják, hogy fair play. Valamilyen módon állást kell foglalni abban, hogy milyen gazdaságpolitikát tudunk közösen megmutatni Európának, a környezetnek és a befektetőknek. Ez az ajánlat erről szól.

(15.40)

Tehát a Fidesz majdhogynem úgy viselkedik, mint aki ás magának egy csapdát, és ebből nem tud kiszabadulni. Mit jelent ez a válasz, hogy a Fidesz ehhez nem partner? Két dolgot jelent. Az egyik - és ez sajnos nyilvánvaló - a megegyezésre, a konszenzus kötésére való képtelenség. Ez lehetne magánügy, ez a politikai versenynek egy része. Ezt a választók nyilván megítélik valamilyen módon. Az igazi veszélyt az jelenti - és én erre szeretném fölhívni, lehet, hogy értelmetlenül a Fidesz figyelmét -, hogy ez az ajánlat a becsületes játékra nem mond többet és nem mond kevesebbet, mint hogy szól a külföldhöz. Szól a külföldi befektetőkhöz, hogy itt van egy ország, amelynek a politikai erői képesek bizonyos gondolatok mentén együttműködni, és ennek nincs köze ahhoz, hogy tételesen a 12 pont egy-egy eleme miként van meghatározva, hanem ennek a vezető motívumai, a fő gondolatai szerepelnek az anyagban.

Azt mondjuk, hogy versenyképességet akarunk, és ez azt jelenti, hogy úgy akarunk szociálpolitikát és munkahelyteremtést, hogy fölismerjük, nincs más lehetőség, mint hogy külföldi befektetők beruházzanak Magyarországon, megteremtsék azt a vállalkozási környezetet, ami munkahelyet teremt. Mi kell ahhoz, hogy ez a vállalkozási környezet létrejöjjön? Bizalom kell. Arra szeretném fölhívni a tisztelt Fidesz-politikusok figyelmét, hogy ez a javaslat, amire én azt mondom, hogy ajánlat - és tényleg komoly gondolom -, nem egy évre szól. Ez négy kormányzati ciklust érint. Ez semmi többet nem mond, és nem is mond kevesebbet, mint hogy önkorlátozást ígér és kér a politikai erőknek és a politikai erők részről. Azt jelenti, hogy ha ebben a négy ciklus bármelyikében Fidesz-kormány alakul, akkor vállalják a többi politikai erők, hogy ezeknek a gondolatoknak a jegyében politizálnak Magyarország érdekében.

Rettentő egyszerű persze a költségvetést fölhozni, hogy a költségvetés támogatható-e ennek a határozatnak a jegyében. De, tisztelt Mádi László, a politikai verseny vagy erősebb az országról vallott közös nézeteinknél, vagy nem. Tehát abban az esetben, amikor a Fidesz nyilvánvalóan politikai lejárató háborút indít akkor, amikor a kisebb állam esetén esetleg megszűnő közszolgálati jogviszonyok megszűnéséről is beszélünk, akkor a Fidesz megteheti azt, hogy igen, az én pillanatnyi és rettentő rövid pillanatnyi politikai érdekeim érdekében félreteszem a költségvetés megnyugtató egyensúlyi helyzetéről vallott nézeteimet, mert elsődlegesek az én politikai érdekeim. Ez a politikai verseny. Ezt meg lehet tenni, ez politikai becsület kérdése vagy nem kérdése, még egyszer azt mondom, hogy a fair play kérdése.

Most egy ajánlat hangzik el, és még van mód ennek az átgondolására. Fordulhat a kocka, többször is fordulhat a kocka, és ha a fő politikai erők, a parlamentben itt helyet foglaló pártok bizonyos fő kérdésekben megegyeznek, és ez arról szól, hogy pillanatnyi, azonnal elrepülő politikai érdekeim kedvéért nem áldozom fel a közös célt, Magyarország boldogulásáról vallott közös nézeteimet, akkor erre lehet azt mondani, hogy én ezzel most nem törődök, mert ellenzékben vagyok, lehet, hogy a következő ciklusban is ott vannak, de a négy kormányzati ciklust érintően az ország érdekében ezekben a legfontosabb célokban önkorlátozást kell vagy kellene hogy vállaljanak a politikai pártok.

Miért nincs jelentősége más szempontból ennek, hogy a Fidesz nem vesz részt egy ilyen közös határozat meghozatalában? Azért, mert a kormány kormányoz. Azért, mert ez a kormány a ciklusban hátralévő idejében - belső vitákkal, ezt is hadd jelezzem, természetesen itt is érintett kérdésekben a kormányzó pártok között van vita - végül is ebben a 12 pontban összefoglalható gazdaságpolitikai ideológia mentén kormányozni fog. Az sem vitatható, hogy a népszerűsködő ellenzéki kritikák nehézzé teszik bizonyos kevésbé népszerű lépéseknek a megtételét. A történet pontosan arról szól, hogy tudja a környezetünk, tudja a külföld, tudja az Európai Unió azt, hogy ebben a kis országban az az elhatározott célja a politikai erőknek, hogy modern országot akarunk csinálni, versenyképes országot akarunk csinálni, igenis csatlakozni akarunk az euróövezethez, és minden lépésünk arra irányul.

A versenyképesség mit jelent? Azt jelenti egészen magyarra lefordítva, hogy végiggondoljuk, hogy ha nem Győrbe megy az Audi-gyár, hanem valamelyik másik szomszédos országba, ha megkérdezzük Tatabánya polgármesterét, hogy ha nem Tatabányán települ le jelentős ipar, akkor Tatabánya milyen helyzetbe kerül, és hány munkahely veszne el, ha nem élnének ezzel a lehetőséggel, és ehhez képest a magyar parlamentben a legnagyobb ellenzéki párt azt mondja, hogy én nem tudok együttműködni, mert nincsenek pontos jogszabályok, amikbe kapaszkodhatnék. Még egyszer mondom: ez súlyos felelőtlenség az ország szempontjából. Politikai okokból nehézségeket gördít az elé, hogy a kormány megfelelő elhatározottsággal tegye tovább a dolgát, de az igazi veszélye az, hogy azt jelzi, hogy a parlamenti politikai erők pillanatnyilag közel felét kitevő ellenzék nem egyformán gondolkodik az ország érdekében, hanem bármikori politikai céljai érdekében hajlandó feláldozni, és jelzi azt, hogy a közös megállapodásra, a konszenzusos együttműködésre pillanatnyilag ebben az országban nincs lehetőség.

Igazából a fő kérdés ez, függetlenül attól, hogy a 12 pontot egyenként végigvitatjuk-e egymással vagy sem. A kérdés az, hogy tudunk-e önkorlátozással lenni, tudunk-e fair play szerint játszani, és akarunk-e egy közös, megnyugtató képet a külföldnek nyújtani, a befektetőknek és az Európai Uniónak egyáltalán, vagy sem.

Én azt kérném, hogy a Fidesz próbálja meg ezt a helyzetet - még egyszer mondom, az ország érdekében - átgondolni, és a közös önkorlátozásban együttműködni a kormányzó pártokkal.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai