Készült: 2024.04.28.03:34:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2005.10.04.), 170. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:48


Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter: Elnök Úr! Miniszterelnök Úr! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves országgyűlési Képviselőtársaim! A Gyurcsány-kormány elmúlt egy évének belügyminisztériumi irányítás alá tartozó területeit abból a szempontból szeretném önöknek röviden bemutatni, hogy igazságos, szolidáris, bátor lépéseket tettünk annak érdekében, hogy nagyobb biztonságban élhessenek az emberek.

Az önkormányzati területről szeretném kiemelni kistérségi programunknak azt az elemét, amely az elmúlt egy évben, a Gyurcsány-kormány ideje alatt fókuszba került, és amelyen érdemi előrelépéseket várunk, ez pedig a kistérség több funkciója közül a felzárkóztatás, a lemaradó térségek esélyteremtése és felzárkóztatása érdekében tett lépéseink. A 48 leghátrányosabb kistérség - amely a 168 kialakított kistérség közül különös figyelmet kell kapjon és kap is a szocialista-liberális kormány alatt - olyan hátrányban van, amiből csak akkor tud kikerülni, ha érdemi kormányzati lépésekkel is fogjuk ezt segíteni. A Belügyminisztériumban a 48 leghátrányosabb kistérség segítésére egy olyan külön szolgáltatást indítottunk el Kistérség plusz néven, ami konkrét pályázatfigyelést, a gazdálkodó szervezetekre is kiterjedő konkrét segítségnyújtást jelent a fejlesztési forrásokhoz való hozzájutásban. Azt az elkötelezettségünket, hogy igazságos, a leszakadt térségeket felzárkóztató lépéseket tegyünk, megjelenítettük a 2006-os költségvetésben is, ahol 10 milliárd forint áll a leghátrányosabb helyzetű kistérségek rendelkezésére.

A biztonságot tekintve nagyon fontosnak tartom azt a kormányunk száz lépés programjában helyet kapó programpontot, amely a látható rendőrség megteremtésével, kialakításával összefüggésben a lakótelepi rendőrség megvalósítását jelenti. Képviselőtársaim bizonyára tudják, hogy a száz lépés program keretében elindított lakótelepi rendőrség ebben az évben 28 helyen fogja már vigyázni az emberek biztonságát: 7 budapesti lakótelepen és 21 vidéki város lakótelepén. Ez egy valódi baloldali program, hiszen azoknak ad nagyobb biztonságot, akiknek maguknak kevesebb pénzük jut arra, hogy a saját biztonságukra anyagilag is áldozzanak. Aki tud magának építeni egy házat valahol Budapesten vagy egy nagyváros értékesebb részén, annak jut arra is, hogy biztonsági berendezésekre áldozzon, de a lakótelepen élő emberek számára többletbiztonságot garantálni közpénzből bátor, igazságos és szolidáris lépés, ezért kapott helyet a száz lépés programban ennek a megerősítése. Kész van 2006-ra nézve is a lakótelepi rendőrség továbbfejlesztésének a terve. Ez azt jelenti, hogy legkevesebb további hat lakótelepen fog lakótelepi rendőrség működni az elkövetkezendő évben.

Fontosnak tartom - és azt gondolom, ugyancsak a biztonságot szolgálja - a tűzoltósági fejlesztések terén tett lépéseinket is. Az elmúlt évben közel 5 milliárdos eszközfejlesztést kapott a tűzoltóság, magasból mentő készülékeket, modern, korszerű gépeket; ezek közül szeretném kiemelni azokat a gépeket, amelyek a lakótelepeken a tízemeletes panelházakból is ki tudják menteni a bajba került embereket. Ezek nagy teljesítményű eszközök, és nagyvárosaink jelentős részét már sikerült ilyenekkel felszerelni.

Szeretném elmondani, hogy a tűzoltóknál nemcsak az eszközfejlesztést tartottuk lényegesnek, hanem azt is, hogy bérben is előre tudjunk lépni. Önök bizonyára emlékeznek arra, hogy az Orbán-kormány elvette a tűzoltóktól a veszélyességi pótlékot. Mi ezt visszaállítottuk, és arra törekszünk, hogy ennek az arányát a közeljövőben is emeljük. Tárgyalni fogunk a tűzoltó-szakszervezetekkel, értéknek tartjuk az ő munkájukat, a biztonság megteremtésében fontos szerepük van, és ezt a Gyurcsány-kormány értékeli és támogatja.

Végezetül a határőrséget illetően: országunk biztonságához az is hozzájárul, hogy biztonságos legyen a határőrizet. Készülünk a schengeni tagságra, és azt szeretnénk, hogy minden olyan feltételt, amit a schengeni tagsághoz el kell érni, a vállalt határidőben teljesítsünk. Erre egyébként minden reális alap megvan. De azt is szeretnénk, a Magyar Köztársaság kormányának az a nagyon határozott célkitűzése, hogy az európai uniós csatlakozás, majd Schengen nem jelenthet új vasfüggönyt az országaink között. Nekünk fontos, hogy a határon túl élő magyarok - de nemcsak a magyarok, hanem a román állampolgárok is - akadálytalanul, csak és kizárólag a törvényi szabályoknak megfelelően, illetve olyan szigorítással, amit az európai uniós szabályok is előírnak, tudjanak közlekedni. Ezért most szeretném bejelenteni azt a hírt, amit egyébként már közzétettünk, hogy ma reggel tárgyaltam Vasile Blaga román belügyminiszter úrral. Elmondtam neki, hogy az október 1-jén bevezetett szigorításokat Magyarország és Románia tekintetében indokolatlannak tartjuk, és azt javasoltam, hogy ha már ők a schengeni tagországok észrevételei okán mindenképpen szigorítani szeretnének, akkor ezt a szigorítást a Schengen-tagországok tekintetében érvényesítsék, hiszen Magyarország ma európai uniós tagország, de még nem Schengen-tagország. (Dr. Géczi József Alajos tapsol.) Köszönöm szépen. (Dr. Géczi József Alajos: Ez egy nagy bejelentés volt!) Én is azt gondolom, hogy ez fontos dolog a határon túl élő magyar és román ajkú román állampolgárok számára egyaránt. Amikor Magyarország Schengen-tag lesz, addigra már Románia is az Európai Unió tagja lesz, és akkor egy új feltételrendszer mellett, az európai és a schengeni normákat betartva, de mégis az állampolgáraink utazását szabadon biztosítva tudunk majd újra rendelkezni erről.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  170  Következő    Ülésnap adatai