Készült: 2024.04.27.19:46:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2005.10.04.), 158. felszólalás
Felszólaló Dr. Vojnik Mária (MSZP)
Beosztás egészségügyi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:49


Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Ha az ügyrendi vitával nem fosztották volna meg a kormányt attól, hogy reagáljon a vitában elhangzottakra (Pettkó András: Akkor nem lenne most ideje a kormánynak!), akkor már korábban is vitába szálltam volna Gógl Árpád, Martonosi képviselő urakkal és más fideszes képviselőkkel, akik egyébként a tárgyszerűség csíráját is mellőzve próbálták semmissé tenni a Gyurcsány-kormány egy évének eredményeit.

Bár a mai vitanap a Gyurcsány-kormány egy éve, de természetesen nem tehetjük függetlenné magunkat a Medgyessy-kormány regnálásától sem, hiszen ebben az időszakban kellett megalapozni az egészségügy válságmenedzselését, elkezdeni a konszolidációt, így az eredményeink ezzel az együttműködéssel együtt értendők. A Medgyessy-kormány kezdte meg a bérkonszolidációt ebben az ágazatban, hiszen nyilvánvaló volt, hogy a minimálbér emelésekor a szakképzettek béremelése természetesen ezt nem követte, így aztán a közalkalmazottak 104 elemű bértáblájából 64 elem volt, ahol azonos bérbesorolással voltak foglalkoztatva a munkavállalók.

Meg kellett kezdeni az intézményi konszolidációt is, hiszen az adósságállomány egyre nőtt. Ezért szeretném elmondani Gógl Árpád képviselőtársamnak, hogy minden ismeret birtokában volt a bizottság ülésén, amikor ő maga is tudomásul vette az egyéves beszámoló kapcsán, hogy az elmúlt négy évet a jelenlegi ciklussal összehasonlítva, a fekvőbeteg-intézmények fizetési határidőn túli szállítói tartozása az eredeti kiadási előirányzatokhoz, a 2,5 százalékhoz képest most 1,6 százalék, tehát az intézmények likviditása közel egyharmadával javult. Mi ezzel nem vagyunk elégedettek, és egyáltalán nem vagyunk különösebben elragadtatva ettől, de ettől a tény még tény, hogy az Orbán-kormány ideje alatt minden évben magasabb volt az intézmények adóssága, mint akár a Medgyessy-, akár a Gyurcsány-kormány ideje alatt.

A harmadik, hogy meg kellett kezdeni a társadalombiztosítás konszolidációját is, mert ezt képviselőtársaim is éppen olyan jól tudják, kormánypárti és ellenzéki oldalon, hogy a társadalombiztosítás költségvetése egyre kevésbé volt megalapozott. Miközben a Fidesz-kormány idején az ágazatokat aránytalanul és méltánytalanul sújtó fix összegű egészségügyi hozzájárulások pénzbeli összege egyre nőtt, ezzel gyakorlatilag a tradicionális magyar iparágakat teljes mértékben a padlóra vive és versenyképtelenné téve, ez alatt az idő alatt a kiadási szükségletek olyan mértékben nőttek meg, hogy a társadalombiztosítás költségvetésének a deficitje a teljes kiadás egyharmadát tette ki.

Ezért a Gyurcsány-kormánynak nem maradt más megoldás, mint hogy rendbe tegye a társadalombiztosítás ügyeit. Nem véletlen, hogy a száz lépés programjának 21 lépése az egészségügyről szól, mégpedig úgy, hogy megteremtjük a társadalombiztosításban a biztosítási alapú működés feltételeit. A betegellátásban pedig megpróbáljuk azokat a hatalmas területi és ellátásbeli egyenetlenségeket, ha úgy tetszik, esélykülönbségeket mérsékelni, amelyek az ország boldogabbik, ha úgy tetszik, gazdagabbik részéhez képest azoknak nyújtottak kevesebbet, akik az ország szegényebb, határ menti térségeiben élnek.

Elsőként a sürgősségi ellátást vettük górcső alá, és valósítottuk meg a programot, amelyet az Orbán-kormány idején miniszterestül szüntetett meg maga az Orbán-kormány, tekintettel arra, hogy Gógl Árpád miniszter urat sem hagyta meg a székében, ezért ezt a programot elölről kellett kezdenünk. Mentőállomásokat korszerűsítünk, új mentőállomásokat építünk. Nincs igaza Gógl Árpád képviselőtársamnak, hiszen több mint 40 esetkocsit, 84 mentőkocsit állítunk a rendszerbe, és felszereljük ezeket, hogy a betegellátás feltételei korszerűek legyenek. (Közbeszólások az ellenzéki pártok soraiból.) Megteremtjük, hogy a sürgősségi alapellátás ügyeleti feltételeit javítsuk. Önök csak beszélnek a munkaidőalap védelméről, de tessék mondani, képviselő úr, mekkora lépéseket tettek önök azért, hogy a háziorvosi ügyeletekben (Varga Mihály: Vasárnap ötezer forint a mentő, arról beszélj!) a háziorvosoknak ne kelljen 24 órás sürgősségi ügyeleteket teljesíteni?! (Varga Mihály: Mellébeszél!) Nekünk kellett 750 millió forintból ezt a pályázati alapot megteremteni, képviselő urak. (Domokos László: Húsz euró, hétvégén annyiba kerül!)

Szeretném elmondani, hogy a kórházak korszerűsítéséhez, a korszerű betegellátás feltételeihez hazai és európai uniós forrásokkal szeretnénk… - több mint 20 milliárd forint kerül a humán erőforrás operatív programban az egészségügybe, és szeretném elmondani, hogy a betegellátás feltételeinek biztosítására éppen a múlt héten hagyta jóvá a kormány a több mint 8 milliárd forintos altató-, intenzív osztályos géppark és monitorgéppark korszerűsítését. Apró lépésenként fogunk előrehaladni egy korszerű társadalombiztosítás és egy jó színvonalú egészségügyi ellátás feltételeinek megteremtésében.

Köszönöm a figyelmüket, és kérem önöket, hogy javaslataikkal segítsék, és ne hátráltassák ennek a programnak a megvalósítását.

Köszönöm. (Varga Mihály: Cinikus! - Taps az MSZP soraiban.)

 

(13.50)

 




Felszólalások:  Előző  158  Következő    Ülésnap adatai