Készült: 2024.04.28.13:49:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

251. ülésnap (2005.10.04.), 152. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:00


Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS ifjúsági, családügyi, szociális és esélyegyenlőségi minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Több ellenzéki képviselő is említette a családtámogatási rendszer átalakítását. Én azért szeretném, ha tiszta képet kapna az Országgyűlés erről az átalakításról.

Szeretném először is elmondani azt, hogy az egységes családtámogatási rendszer kapcsán, amelyet reményeink szerint január 1-jével bevezetünk - hiszen az Országgyűlés tárgyalja ezt a törvényjavaslatot -, egységes családtámogatási rendszert alakítunk ki. Ez azt jelenti, hogy a rendszeres gyermekvédelmi támogatás, a 13. havi családi pótlék és a családi pótlék beépül az egységes családtámogatási rendszerbe.

(13.30)

Szeretném elmondani, kedves barátaim, hogy legalább olyan fontos, ha nem fontosabb a célzás ebben a kérdésben. Megvizsgáltuk, hogy hol élnek a gyerekek. Kérem tisztelettel, ha a magyar társadalom tízmillió lakosát tíz egyenlő jövedelmi decilisre osztjuk, ez azt jelenti, hogy az alsó jövedelmi decilisben él - ezek a legszegényebb családok - az összes gyerek közül 450 ezer gyerek. A legeslegszegényebb második decilisben él 630 ezer gyermek. A harmadikban 340 ezer gyerek. (Dr. Áder János közbeszól.)

Kedves barátaim, ez azt jelenti, hogy a legeslegalacsonyabb három társadalmi-jövedelmi decilisben élő háztartásban él az összes gyermek fele. Tehát ez azt is jelenti… (Dr. Áder János felé fordulva:) - jövedelmi tizednek hívják, János, ezt a decilist, ez egy szociológiai definíció; azért mondom csak el, hogy ön is értse. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Innentől kezdve, kedves barátaim, az a kérdés, hogy az a családtámogatási rendszer, amelyet át akarunk alakítani, odacéloz-e, ahol a gyerekek élnek, és erre az a válasz, kérem szépen, hogy igen; oda, ahol a legszegényebbek a gyerekek, ahol a legszegényebbek a családok. Ez az egyik dolog.

A másik pedig, szeretném megjegyezni azt, hogy lehet azon vitatkozni, hogy melyik családtámogatási rendszer az igazságosabb. Számunkra, szociáldemokraták számára ez a fajta családtámogatási rendszer az igazságosabb, mert oda adja a támogatást, ahol nagy a szükség. Ha valaki ebben az országban az önök politikájának következtében, ahol adókedvezményekkel ismerték el a gyermeknevelést, ez azt jelentette, hogy a 800 ezer forintos menedzserfizetéssel bíró személy, ha nevel három gyermeket, a gyereke után minden hónapban 53 ezer forint állami támogatást kap. Az a szerencsétlen asszony, aki elveszítette a férjét, és minimálbéren dolgozik takarítónőként egy kultúrházban és nevel három gyermeket, közel 24 ezer forint támogatást kap a gyermekneveléshez.

Szerintünk az az igazságtalan rendszer, ahol a 800 ezer forintos menedzserfizetés mellé 53 ezer forint állami forrás jut, és igazságtalan az a rendszer, ahol három gyereket egyedül nevelő özvegyasszony minimálbéres foglalkoztatás mellett csak 24 ezer forintot kap a gyereknevelésre. (Közbekiáltások az ellenzéki padsorokból.)

Igen, kedves képviselő úr, mert aki egyedül neveli a gyermekét, annak magasabb családi pótlék jár, azért tér el ez a szám. (Dr. Áder János: De a menedzser akkor is megkapja majd a családi pótlékot, ugye? - Az elnök csenget.) Szeretnénk a családtámogatási rendszerben kiemelten preferálni azokat, akik arra kényszerültek, hogy a gyermeküket egyedül nevelik. Ezért az ő juttatásuk magasabb lesz a következő évtől kezdve.

Szeretném azt is elmondani, hogy kiemelten támogatjuk a fogyatékos és tartósan beteg gyermeket nevelő családokat, hiszen a jelenlegi közel 13 ezer forint körüli családi pótlék helyett a következő évben 21 ezer forintos családi pótlékot fog kapni a fogyatékos gyermeket vagy tartósan beteg gyermeket nevelő család. Ha ezt valaki egyedül teszi, akkor az ő családi pótléka 23 ezer forint lesz a jelenlegivel szemben. Szeretném elmondani azt is, hogy a felnőttkorú, súlyosan fogyatékos gyermekek után 18 ezer forintra fog emelkedni a családi pótlék a következő évben.

Szó esett a nyugdíjasokról. Nem szeretném kihagyni ezt a témát, annál is inkább, mert kötött egy társadalmi szerződést az Országos Idősügyi Tanácsban képviselettel bíró szervezetek és a miniszterelnök. Öt évre, 2010-ig nyolc lépésben olyan nyugdíjkorrekciós intézkedési csomagot fogadunk el - reményeink szerint még karácsony előtt - ebben a Házban, amely garantálja minden évben lépésről lépésre azokat a nyugdíjkorrekciókat, amelyek évtizedek óta itt vannak ebben a nyugdíjrendszerben. Így felzárkóztatásra kerülnek az értékvesztett nyugdíjak, amelyeket a rendszerváltás előtt állapítottak meg.

Az úgynevezett rossz években megállapított nyugdíjak - amikor a jogszabályi környezet változott, a ’91-96 között megállapított nyugdíjak - felzárkóztatásra kerülnek; át fogjuk értékelni a rokkantnyugdíjakat, annál is inkább, mert van, aki egész fiatal korában rokkant meg, és nem tudott szolgálati időt szerezni, ezért, ha úgy tetszik, egyfajta prémiumév beszámításával állapítanánk meg a szolgálati idejét, és ez alapján kapná a nyugdíját. Kérem szépen, ezzel az intézkedéssorozattal 2010-ig több mint 130 milliárd forint többletjuttatást fognak kapni a nyugdíjasok.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  152  Következő    Ülésnap adatai