Készült: 2024.09.19.09:09:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

204. ülésnap (2001.05.07.), 167. felszólalás
Felszólaló Dr. Szabó János (FKGP)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kétperces felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 3:42


Felszólalások:  Előző  167  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZABÓ JÁNOS honvédelmi miniszter: Tisztelt Kapronczi Képviselő Úr! Érdeklődéssel hallgattam az előadását, és engedje meg, hogy néhány kérdésére most válaszoljak, a későbbiekben majd részletesen is fogok válaszolni az ön által felvetett kérdésekre.

Alapvető különbség a Varsói Szerződés és a NATO között, hogy akkor, amikor Magyarország aláírta a Varsói Szerződést, senkit nem kérdeztek meg; akkor, amikor a NATO-ba beléptünk, megkérdezték a magyar lakosságot, úgy tudom, hogy több mint 85 százaléka úgy szavazott, hogy igen. (Kapronczi Mihály: Azoknak, akik elmentek, de a fele vagy még kevesebb ment el!) Itt tehát alapvető különbség van aközött, hogy önként vagy pedig rákényszerített esetről van-e szó.

Amikor mi beléptünk a NATO-ba, egy szövetségi rendszerbe léptünk be, és felsoroltam az expozémban, milyen előnyei vannak annak, ha mi a NATO-csapatokkal közösen gyakorlatozhatunk: olyan katonai, szakmai, gazdasági, pénzügyi, infrastrukturális szempontból is lényeges körülményekre hivatkoztam, amelyek lényegében előnyössé teszik ezt a vállalkozást - azért mondom, hogy vállalkozás, mert díjat kapunk érte. És nem olyan gyakoriak ezek, mint amilyen sötét képet festett ön erről az egészről.

A Ferihegyi repülőtér közelében naponta nem tudom hány tucat gép száll fel meg le, de inkább amikor felmennek, akkor okoznak iszonyatos zajártalmat. Azt hiszem, ha ebben a térségben évente négy vagy öt alkalommal - mert nincs többről szó, mint évente négy vagy öt alkalomról - NATO-csapatokkal, illetve külföldi csapatokkal hadgyakorlatokat végzünk, az nem olyan nagy gyakoriságú, hogy emiatt félre kelljen verni a harangokat. Azt hiszem, hogy az ott lévő települések polgármesterei elmondhatják, hogy a Varsói Szerződés idejében valóban iszonyatos zajártalmat és környezetszennyezést kellett elszenvedniük, de azóta, mióta szervezetten történik meg ez, más a helyzet. Teljesen egyetértek azzal, hogy a lakosság, az ott élő állampolgárok helyzetét folyamatosan figyelemmel kell kísérni, és ez a legfontosabb, hogy az állampolgárok ne érezzék úgy, hogy veszélyeztetve vannak, ne érezzék úgy, hogy környezetvédelmi szempontból hátrányos helyzetbe kerülhetnek.

Hivatkoznék arra is, amit ön a vesebeteg katonákkal kapcsolatban mondott - aztán majd a többire a későbbiekben fogok részletesen reflektálni -, és elmondanám önnek azt, hogy ilyen szindróma nincs. Svéd László orvos vezérőrnagy jelentéséből idéznék: "Az elvégzett vizsgálatok eredményeiből megállapíthatjuk, hogy a Balkánon szolgálatot teljesítő állomány kiemelt betegségcsoportoknál talált mutatói a hazai szolgálatot teljesítőkéhez viszonyítva 2-4-, az országos adatokhoz viszonyítva pedig 3-7-szer alacsonyabb előfordulási gyakoriságot mutatnak."

Tisztelt képviselő úr, úgy gondolom, hogy ezek az adatok meggyőzőek, és kérem, hogy mielőtt ilyen kérdésekben ön állást foglal, illetve a Magyar Országgyűlésben kijelentéseket tesz, szíveskedjék tájékozódni.

Köszönöm szépen. (Szórványos taps.)

 




Felszólalások:  Előző  167  Következő    Ülésnap adatai