Készült: 2024.09.25.22:20:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

123. ülésnap (2008.02.18.), 183. felszólalás
Felszólaló Bebes István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:21


Felszólalások:  Előző  183  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BEBES ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Bizonyára tisztában van azzal a ténnyel, hogy elődje, Kóka János érthetetlen és indokolatlan módon támadt a magyar vasúthálózatra. Hiába hívtuk fel a figyelmét az európai tendenciákra, amelyek a vasútfejlesztésben mutatkoznak meg, nem volt hajlandó mérlegelni. Hiába kérték az érintett önkormányzatok, vasúti dolgozók, az utazóközönség, hogy ne tegyék lehetetlenné emberek százezreinek a közlekedését, csupán süket fülekre találtak. Az elbizakodott kevélység nem hallgatta meg a féltő szót.

Most úgy tűnik, hogy önök is folytatni kívánják elődeik átgondolatlan és sokszor diktatórikus módszerekkel kialakított vasúti struktúráját. A minisztériummal ellentétben mi a nyugat-magyarországi térségben évek óta egy hosszú távú, határokon átívelő vasúti koncepció létrejöttén fáradozunk. Ausztria és Szlovénia megépítette a vonal országhatáraikon belüli részét. Az együttműködés jeleként önök meg felszámolják a nálunk lévőket?

Miután az állam, úgymond, sikeresen lerúgta magáról az egyébként tipikusan állami feladatot, felajánlotta, hogy a bezárandó vasutat térségi üzemeltetésbe vehetjük. Erre mindössze hatnapos gondolkodási időt kapva adtuk meg a választ önöknek. Azóta három hónap telt el, és nincs semmi előrelépés. Sőt, legnagyobb meglepetésünkre 2008. február 1-jén a regionális közlekedésszervezési iroda azzal keresett meg minket, hogy a minisztérium egy általuk függetlennek nevezett szakértői csoportot küld, átfogó vizsgálat után döntenek a vonalszakasz sorsáról. Az önkormányzatoktól azonnali választ vártak. A térségi működést megalapozó előkészítési egyeztetéseket három hónappal később kezdik meg.

Tisztelt Államtitkár Úr! Milyen eljárás keretében, kiket, mennyi közpénzért bíznak meg e szakértői tevékenységre? Miért nem lehetett három hónap alatt kidolgozni a térségi működtetés feltételeit és lebonyolítani a szükséges egyeztetéseket? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Továbbra is tartani fogja magát a minisztérium ahhoz a metódushoz, hogy a reá eső feladatokra több hónapos, míg az önkormányzatokra párnapos határidők vonatkoznak?

Várom megtisztelő válaszát.




Felszólalások:  Előző  183  Következő    Ülésnap adatai