Készült: 2024.09.23.10:16:36 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

98. ülésnap (2011.06.14.), 291. felszólalás
Felszólaló Dúró Dóra (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:10


Felszólalások:  Előző  291  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÚRÓ DÓRA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Nagyon röviden tenném meg észrevételeimet ehhez a rövid országgyűlési határozati javaslathoz. Mindenesetre a támogatásunk mellett nagyon fontosnak tartok néhány tényt leszögezni ezzel a javaslattal kapcsolatban.

Egy olyan határozatról van szó, amelyet ma nyújtottak be, ma tárgyalta meg a bizottság, és az elektronikus futárpostán elérhető napirendben még a száma sincs benne, tehát annyira frissen kaptuk meg ezt a javaslatot, bár az élettörténete elég érdekes, mert nem azon napirendi pontként tárgyaljuk, ahol az elfogadott napirendben szerepelt.

Azt is le kell szögezni, hogy ennek a határidőnek a meghosszabbítására azért van szükség, mert a tavaly június 16-án kihirdetett eredeti országgyűlési határozati javaslatban meghatározott, idén június 30-ára vonatkozó határidőt, amit saját maguk szabtak saját maguknak, nem tudta tartani ez az albizottság. Arról szólt ez az eredeti javaslat, hogy idén június 30-ára készül el az általuk előterjesztett választójogi szabályozás, ezt tolják ki most október 31-ére, illetve a benyújtást pedig december 31-ére, hogy a társadalmi vitát e között a két időpont között le tudják folytatni.

Annak ellenére van ez így, hogy tavaly júniusban jött létre a bizottság, és a Jobbik részéről Gyüre Csaba képviselő úr vesz részt ebben; az ő tájékoztatása szerint az érdemi munka gyakorlatilag csak idén áprilisban indult meg. Ezért is javasoljuk azt, hogy változtassuk meg ennek a bizottságnak a formáját, tehát ne az alkotmányügyi bizottság albizottsága legyen az, amely előkészíti a választójogi reformokat, hanem egy eseti bizottságot állítsunk fel, amelyben így akkor természetesen nemcsak az egyébként túlterhelt alkotmányügyi bizottság tagjai vehetnek részt, hiszen az új alaptörvény megalkotása miatt is - érthetően egyébként - túlterhelt volt ez a bizottság.

Másrészt pedig az új rendszer megteremtése, ahogy Salamon képviselő úr is elmondta, nemcsak szűk értelemben vett választójogi törvényeket, illetve a választás napján esedékes történéseket fogja érinteni, de azért azt zárójelben megjegyzem, hogy amikor az új ciklus elkezdődött, és szorította a kormánytöbbséget az idő, hogy az önkormányzati választási rendszert megváltoztassa, azért az sikerült néhány hónap alatt az Országgyűlésben megtenni, de fogadjuk el, hogy nagy súlyú ügyről van szó, ezért az időre szükség van.

Olyan kérdésekre is fontos lesz kitérni ebben az új választási törvényben, illetve a bizottság munkájában, mint például az ajánlószelvények ügye, amelyről nem szeretnék elkezdeni most sztorizgatni, hogy milyen visszaélések történtek az elmúlt időszakban, illetve milyen visszaélések lehetnek még így is, hogy szigorították a kopogtatócédulák másolásának lehetőségét. Illetve egy másik nagyon fontos és sajnos máig aktuális kérdés a pártok adatgyűjtése, illetve a személyi adatokkal való visszaélése, ami most a szociális konzultáció kapcsán is felmerült, és az adatvédelmi ombudsman is aggályait fejezte ki. Ezek mind olyan kérdések a szűk értelemben vett választójogi kérdések mellett - tehát hogy arányosabb lesz a rendszer, vagy pedig az egyéni képviselet felé mozdulunk el, esetleg a kettőt megpróbáljuk valahogyan ötvözni - amelyekre szintén ki kell hogy terjedjen a bizottság munkája, ezért tudjuk támogatni természetesen azt, hogy erre ne a következő két hétben kerüljön sor, hanem néhány hónap még rendelkezésére álljon a bizottságnak.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  291  Következő    Ülésnap adatai