Készült: 2024.05.11.21:30:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2011.11.07.), 50. felszólalás
Felszólaló Borbély Lénárd (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:34


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BORBÉLY LÉNÁRD (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt évszázad végén Magyarországon a közlekedésbiztonság helyzete jelentősen romlott, a személyi sérüléssel járó balesetek száma, illetve a meghalt, megsérült személyek száma is emelkedett. 2010-ben több mint 16 300 személyi sérüléses közúti közlekedési baleset történt, és ennek 69 százaléka lakott területen belül.

Az aggasztó jelenségekre felfigyelve a közúti közlekedés biztonságának kérdése és a szomorú statisztikai adatok javításának szándéka az uniós politika döntéshozóit is kihívás elé állította. A közlekedésbiztonsági programok fókuszába a közúti balesetek, valamint azok áldozatai számának csökkentése került. Az Európai Bizottság 2001-ben fogadta el a legfőbb közlekedéspolitikai célkitűzéseket tartalmazó dokumentumát, az úgynevezett Fehér könyvet.

(14.40)

A célok hierarchiájának csúcsán a közúti balesetekben elhunyt áldozatok számának csökkentése fogalmazódott meg, amely elérésére hazánk is kötelezettséget vállalt. A nemzeti együttműködés programjában megfogalmazottak szerint az emberi élet védelme kiemelt jelentőségű kormányzati feladat.

Biztató tendenciát jelez, hogy az elmúlt évek romló statisztikai adataihoz képest a közlekedési bűncselekmények száma 2009-hez viszonyítva 2010-ben már csökkent. Ezek között is különösen veszélyes bűncselekménytípus a közúti jármű ittas vezetése és a közúti jármű vezetése bódult állapotban. A közlekedésbiztonság javítása, a közlekedési szabályok notórius megszegőinek közúti forgalomból történő kiszűrése érdekében elengedhetetlen a meglévő szabályok szigorítása. Mindezek alapján kijelenthető, hogy a hazai közlekedéspolitikai célkitűzések akkor teljesíthetőek, amennyiben a közlekedésbiztonság javítására irányuló, az elmúlt időszakra jellemző komplex jellegű fellépés a kormányzat hatékony szerepvállalásával további markáns intézkedéseket eredményez.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindezek alapján kérdezem a tisztelt államtitkár urat, hogy milyen intézkedéseket tett a rendőrség a közlekedési morál javítása, a szándékos közlekedési szabálysértések megelőzése, elsősorban az ittasan okozott balesetek számának csökkentése érdekében. Kérdezem továbbá, hogy a tárca milyen konkrét jogszabályi változások meglétét tartotta szükségesnek a kérdés hatékony javítása érdekében.

Várom az államtitkár úr megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai