Készült: 2024.04.28.20:53:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

210. ülésnap (2017.04.03.), 56. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:12


Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! A CEU egy eredetileg New York államban bejegyzett egye­tem, a Közép-európai Egyetem pedig egy Ma­gyarországon bejegyzett magánegyetem. A CEU New Yorkban csak papíron létezik, hiszen diplomát nem ad ki, campusa nincs, oktatói, diákjai nincsenek.

Mindannak ellenére, hogy összesen talán két titkárnőnyi infrastruktúrával és egy irodával ren­del­kez­het New Yorkban, ennek ellenére Magyarországon ennek az amerikai intézménynek a nevében adnak át diplomákat, amely amerikai intézmény igazából nem működik, nincs diákja, nincs oktatója, nem ad ki diplomákat. (Zaj, közbeszólások az MSZP soraiból.)Ez megtévesztés, ez csalás. (Gőgös Zoltán: De mitől csalás?) Hiszen olyan látszatot kelt, mintha egy működő amerikai intézmény magyarországi kihelyezett képzése végzettségeket adna át, mi­köz­ben ez az intézmény Amerikában egyetlenegy dip­lo­mát sem ad ki, ez az intézmény Amerikában nem létezik. (Zaj, folyamatos közbeszólások az MSZP soraiból, köztük: Inkább hagyd abba!)

A Soros-egyetem ugyanakkor egy együtt­mű­kö­dé­si megállapodást köt a Közép-európai Egye­tem­mel, amely egy nagyon nehezen átlátható módon, sőt inkább azt mondhatjuk, hogy átláthatatlan módon az oktatási tevékenységet a CEU helyett részben vagy egészben elvégzi. Ez a kusza állapot, amihez képest, úgy gondolom, hogy egy tisztább állapotot kell lét­re­hozni, nem fantomegyetemek nevében kell diplomát kiadni, hanem valós egyetem nevében. Amikor ön azt mondta, hogy aggódik amiatt, hogy a Közép-európai Egyetem kiadhat-e diplomákat, tisztelt kép­viselő asszony, ha elolvasná, legalább egyszer kezébe venné a törvényjavaslatot, akkor tisztában lenne azzal, hogy a Közép-európai Egyetemet ez a tör­vény­ja­vaslat nem érinti. A Közép-európai Egyetem státusza semmilyen tekintetben nem fog változni. Semmilyen többletfeladat a Közép-európai Egye­tem­mel kapcsolatban ebben a törvénymódosításban nem került megfogalmazásra. Csupán az a helyzet kerül tisztázásra, amelyről azt is mondhatjuk, hogy csalás, hogy egy olyan intézmény nevében amerikai dip­lo­mát adnak ki, amely Amerikában nem bocsát ki dip­lo­mákat. Azt hiszem, hogy minden diák érdekében ezt a helyzetet kezelni kell.

Ön rendkívül sok politikai lózungot pufogtatott a megelőző percekben, de egyetlenegy mondatot sem mondott azzal kapcsolatban, hogy a tör­vény­mó­do­sításnak melyik pontjával nem ért egyet. Azzal nem ért egyet, hogy ha két különböző ország érintett egy felsőoktatási intézményben, akkor a két országnak meg kell erősíteni ezen intézmény létrehozatalát vagy működését? Azzal nem ért egyet, hogy csak az az intézmény folytathasson képzést egy másik országban, amelyik az eredeti országában is folytat képzést? Vagy azzal nem ért egyet, hogy a képzés mögött egy felsőoktatási minősítésnek kell ren­del­keznie, egy oktatási hivatali vagy akkreditációs minősítésnek? Melyik pontjával nem ért egyet, tisz­telt képviselő asszony? (Zaj.) Itt nem hoznak föl önök érveket, kifejezetten elkerülik azt, hogy a tör­vénymódosító javaslatról szóljanak, mert csupán a politikai hangulatkeltés az érdekük, hogy emögött is valamiféle más szándékot mutassanak be.

De, tisztelt képviselő asszony, meg­nyug­tat­ha­tom, hogy mi elsősorban a magyar diákok érdekében járunk el, az ő érdekükben is és a magyar egyetemek érdekében is, hiszen óriási versenyelőny, hogy valaki ugyanúgy egy magyar képzésre jár, csak az egyiknél amerikai diplomát is kap. Tudja, van olyan fiatal, aki úgy gondolkozik, ahhoz, hogy amerikai diplomám legyen, egyik esetben el kell utaznom Amerikába, ott fizetnem kell a lakhatásomat, az oktatásom költ­sé­geit (Közbekiáltások az MSZP soraiból.), vagy csak elmegyek egy Amerikában nem működő intézmény magyarországi képzésére, és ott ugyanúgy amerikai diplomát kapok, és inkább ezt választják és nem a magyar egyetemeknek, mondjuk, az MBA-képzését. Hiszen ez egy amerikai MBA-végzettséget ad úgy Magyarországon, hogy Amerikában nem ad MBA-végzettséget. Mi ez, ha nem csalás, tisztelt képviselő asszony? (Zaj, folyamatos közbeszólások az MSZP soraiból.) Miközben a magyar egyetemek viszont törekednek arra nagyon sok áldozattal, hogy ők is, mondjuk, saját MBA-képzést nyithassanak meg.

Éppen ezért gondoljuk úgy, hogy valaki azért, mert hozzászokott másfél évtizeden keresztül, hogy egy csettintésére (Az elnök a csengő meg­ko­cog­ta­tá­sá­val jelzi az idő leteltét.) a magyar liberális és MSZP-s kormányok bármilyen törvényt mó­do­sít­hattak és a törvény fölé helyezhették magukat, ez az állapot bizony meg fog szűnni Magyarországon. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  56  Következő    Ülésnap adatai