Készült: 2024.04.29.01:32:52 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

55. ülésnap (2015.03.16.), 100. felszólalás
Felszólaló Sallai R. Benedek (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:03


Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SALLAI R. BENEDEK (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. A kérdésem alapja gyakorlatilag az, hogy a KSH új adatai szerint tovább nőnek Magyarországon a bérkülönbségek területi szinten. Ez 2008 óta folyamatosan növekszik, és amíg 2008-ban, mondjuk, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye és a főváros, vagyis a két szélsőséges adat között, 50 százalékos különbség van, mára ez a 80 százalékot meghaladja.

(Az elnöki széket Sneider Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Gyakorlatilag ez a társadalmi szétszakadás tünete, hiszen 2014-ben már 110 ezer forint átlagjövedelmükből gazdálkodhattak az emberek Szabolcsban, míg Budapesten ez 200 ezer forint nettó fölött volt. Gyakorlatilag a regionális politikának, a fejlesztéspolitikának azt a célt kellene szolgálnia, hogy egy területi kiegyenlítés valósuljon meg hazánkban. Ettől eltérően ma Magyarország négy régiója, Észak-Magyarország, Észak-Alföld, Dél-Alföld és a Dél-Dunántúl az Európai Unió 20 legrosszabb teljesítményű régiója között van, és ebből Észak-Magyarország a kilencedik legszegényebb európai régió a 273-ból. Mindössze 5 bolgár és 3 román régió következik utána.

(16.00)

A növekvő társadalmi egyenlőtlenségek miatt van egy területi dimenzió is, amiről kevés szó esik: Magyarország északkeleti régiói egyre jobban leszakadnak az ország nyugati és északnyugati felétől. Keleten egész megyék vannak berendezkedve az éhbért fizető közmunkára, és nagyon nehéz ebből a kilépés. Államtitkár úr ne gondolja azt, hogy most a közmunkát akarom feltétlenül kritizálni, hanem csak egyszerűen arról van szó, hogy a piaci alapú gazdaság megtelepedése és a magasabb piaci jövedelmek hiányára gondoltam, hogy rákérdezek, és felhívom a figyelmet erre az egyenlőtlenségre.

Ötödik éve kormányoznak, és gyakorlatilag a társadalom szétszakadása az, amit ez az öt év növelt, ezek a KSH-adatok, ezek a jövedelmi adatok magukért beszélnek, és erre köszönném meg, hogyha adna bármilyen magyarázatot, illetve azt, hogy vajon milyen megoldást kínál a kormány ennek a kezelésére. Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  100  Következő    Ülésnap adatai