Készült: 2024.04.28.20:03:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2005.11.22.), 81. felszólalás
Felszólaló Dr. Balogh Miklós (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Oktatási bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:50


Felszólalások:  Előző  81  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BALOGH MIKLÓS, az oktatási és tudományos bizottság előadója: Elnök úr, köszönöm a szót. Miniszter Úr! Kedves Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! Az országos területfejlesztési koncepcióról szóló országgyűlési határozati javaslatot az oktatási és tudományos bizottság megvitatta, 10 igen, 6 nem és 2 tartózkodás mellett általános vitára alkalmasnak tartotta.

Az ellenzéki képviselőtársaim azt mondták, hogy elterelő hadműveletről, nem érdemi lépésről van szó. A szocialisták szerint ez nem így van. Érdeme az anyagnak, hogy a korábbi hiányosságokat kiküszöböli, és új szempontokat vet fel, egyértelműen meghatározza a területfejlesztési politika érvényesülési területeit, az úgynevezett pilléreket, európai módon.

A koncepció felvázolja az ország térszerkezetét, területpolitikai jövőképét és a nagy, átfogó területpolitikai célkitűzéseken túl hazánk hét területfejlesztési régiójának terveit, céljait is összefoglalja. Öt célt határozott meg, mellyel egyetértünk, a térségi versenyképesség növelését, az ország kiegyensúlyozott fejlődésének és területi felzárkózásának biztosítását, a fenntartható fejlődés biztosítását, területi integrálódást Európába, decentralizált fejlesztési rendszer kialakítását és a regionalizmust.

 

(13.10)

Kiemel négy országos jelentőségű területet, amelyből kettő bennünket is érint: a Balaton ökológiai állapotának, vízminőségének megóvása és javítása, a szezon meghosszabbítása, a Tisza-térség, a Duna menti fejlesztések és a termálkincs védelme, megőrzése, illetve a fenntartható és integrálható térségi hasznosítás. A fejlesztéspolitika középpontjában a gazdasági versenyképesség erősítése áll, helyesen.

Konkrét lépést tesz öt vidéki nagyvárosban, Győr, Pécs, Szeged, Miskolc, Debrecen esetében annak érdekében, hogy a fejlődés ne korlátozódjon kizárólag Budapestre és a főváros térségére, azért, hogy az ország egésze, az egész ország versenyképessé váljon, fejlesztési pólusokra van szükség. Tudjuk, elmondta a miniszter úr is, hogy milyen jelentősége van tehát a pólusok fejlesztésének, és nyilván a pólus kisugárzó hatására is nagy igényt tartanak a környező települések. A fejlesztési pólus adott, földrajzilag jól körülhatárolható területen található, egymással összekapcsolódó képzési, kutatási, ipari egységek kombinációját jelenti, az innovációs lánc három alapvető elemére és azok szinergiájára épül.

Tisztelt Ház! A bizottságban ez váltott ki nagy vitát, itt volt a legnagyobb aggodalom. Célunk, hogy hazánk, Magyarország versenyképes legyen, ebben nincs vita. Mindenkinek az az érdeke, közös érdekünk, hogy Budapest metropolisz és az öt fejlesztési pólus versenyképes legyen. Egyébként maguktól ezek sem versenyképesek, és még csak a nagy lehetőség kapujában állnak. Nyilvánvaló, hogy egy Győr, amely az arany háromszögben helyezkedik el, Pozsonnyal, Béccsel versenyez, de ezek is csak lehetőségek.

Tehát ezt nem vitatta senki, de az fölmerült a bizottságban is, hogy minket az is érdekel, hogy mi lesz azzal a 3200 településsel, amely a kijelölt fejlesztési pólusokon kívül van, mert azért ez is okoz problémát. Nyilvánvaló, hogy a kijelölt fejlesztési pólusok egyébként is fejlettebbek és gazdaságilag jóval előbbre vannak, mint a környező városok és települések, éppen ezért nyilván az nagyon fontos, hogy a kisugárzó hatásuk mennyire fog érvényesülni, és amennyiben a fejlesztési pólusok nem vonzzák vagy nem fűzik fel maguk köré a régiót, akkor diszharmonikus lesz a fejlődés.

A Nyugat-Dunántúlon éppen ezért élesen vetődött fel ez a kérdés, és bár elfogadja a többi város, Sopron, Szombathely, Zalaegerszeg, Nagykanizsa Győr póluscentrum szerepét, de azt akarják, hogy a gazdasági, innovációs, közlekedési, fejlesztési tengely kiemelt támogatást kapjon a tervezetben, mert úgy gondolják, hogy az ő fejlődésük akkor biztosítható, és akkor tudnak jó szívvel ehhez a póluskérdéshez is viszonyulni, és azt remélik, hogy nyilván ez a póluskijelölés nem jelenti a közigazgatás központjának a kijelölését is.

Tisztelt Országgyűlés! Az oktatási és tudományos bizottságban a kormánypártiak alkalmasnak tartották az előterjesztést általános vitára, sőt elfogadásra is javasolják.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  81  Következő    Ülésnap adatai