Készült: 2024.09.19.07:26:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2018.07.02.), 222. felszólalás
Felszólaló Schmuck Erzsébet (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó Fenntartható fejlődés bizottsága
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 3:12


Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SCHMUCK ERZSÉBET, a Fenntartható fejlődés bizottsága kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Az előterjesztésben szereplő törvénymódosítás eredeti célja, ami igazán nem volt túlzó, de a városépítészetet a maga komplexitásában kezelő sem, az volt, hogy a hazai településeinken ne lehessen 65 méternél magasabb épületet, toronyházat építeni. E törekvés mellett sok érv szól, többek között hazai településeink építészeti hagyományai, amelyek révén több ízben világörökségi elismerést vívtunk ki, továbbá biztonsági megfontolások, gondoljunk csak a londoni toronyházakra, az egy éve tomboló tűzvész áldozataira vagy a 80 méteres pécsi magasház és bontása kálváriájára. A javaslat ugyanakkor egy súlyos problémahalmazra hívja fel a figyelmet, mégpedig városaink fejlesztésének koncepciótlanságára, a lakosság valós igényeinek és a várostervezési szakmai szervezetek javaslatainak teljes figyelmen kívül hagyására, a közösségi részvételre épülő tervezés hiányára, a politika érzéketlenségére és kihátrálására a lakosság jelen és jövőbeni jólétét, a városok és falvak élhetőségét valóban szolgáló döntések mögül, miközben egyes kivételezett beruházók, befektetők érdekei korlátok nélküli érvényesítésének, beruházási ámokfutásának lehetünk tanúi.

Eközben világszerte az a fő cél, hogy élhető, fenntartható városok legyenek. Sajnos, Magyarországon ennek nyoma sincs, az ideomló EU-támogatások ellenére sem, mert a presztízsberuházások elszívják a forrásokat a közérdekű városrehabilitációs munkák elől. Nem a főváros, nem a kerületek, végképp nem a helyben élők döntenek a településfejlesztés és -rendezés kérdéseiben, azok magasabb politikai fórumokon dőlnek el.

Mi azt szeretnénk, ha a kormány végre olyan tervezeteket hozna a Ház elé, amelyek lényege, hogy a kormány partnerként tekint a lakosságra, a helyi közösségekre, önkormányzatokra és szakmai szervezetekre. Szükséges még, hogy ehhez a jogi és intézményi feltételeken túl  például a hatóságok függetlenségének biztosítása, a kiemelt beruházások törvényben előírtak alóli mentességének megszüntetése  a források megfelelő biztosítása is társuljon. A tervezethez ráadásul olyan módosítók érkeztek, amelyek a toronyház megengedhető szintjét 90 méterre emelnék; ez körülbelül 30 emeletes toronyházat jelent, és a sport-, kulturális, nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházások esetében ez alól rögtön felmentés is adható.

A Gazdasági bizottság sajnálatos módon támogatta azt a módosítót, hogy 90 méterre emeljék a megengedhető szintet. A Fenntartható fejlődés bizottsága kisebbsége kisebbségi véleményében nem támogatta a módosítás elfogadását. Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki oldalon.)




Felszólalások:  Előző  222  Következő    Ülésnap adatai