Készült: 2024.04.28.12:31:44 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

192. ülésnap (2001.03.07.), 43. felszólalás
Felszólaló Dr. Weszelovszky Zoltán (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Önkormányzati bizottság
Felszólalás oka Ismerteti a bizottság véleményét
Videó/Felszólalás ideje 4:44


Felszólalások:  Előző  43  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. WESZELOVSZKY ZOLTÁN, az önkormányzati és rendészeti bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Az önkormányzati és rendészeti bizottság ez év február 27-én tárgyalta a kormány által előterjesztett T/3740. számú, a fegyverekről, lőszerekről és lőterekről szóló törvényjavaslatot.

A Belügyminisztérium képviselője kifejtette: a törvényjavaslat legfontosabb és legalapvetőbb célja, hogy azokat az európai uniós szabályokat, amelyek lőfegyverek tartására, megszerzésére és nyilvántartására vonatkoznak, a magyar jogrendbe beemeljük. Ugyanakkor ezzel párhuzamosan az is vezérelte a kormányt, hogy a jelenleg hatályos szabályozást, amely kormányrendelet, törvényi szintre emelje fel, és ezzel párhuzamosan szigorítsa a fegyverhez, főleg az önvédelmi maroklőfegyverhez jutás feltételeit. Gyakorlatilag a tervezet elfogadása esetén az állampolgároknál kint lévő önvédelmi maroklőfegyverek száma jelentős mértékben csökkenne, ugyanakkor a munkavégzéshez és a sportoláshoz szükséges fegyverek száma a kormány képviselője szerint nem változna jelentősen. A törvénytervezet elfogadása enyhítést jelentene a gáz- és riasztófegyverek tekintetében, továbbá a flóbertfegyverek vonatkozásában is, amennyiben azokat nem teszi engedélykötelessé, csak a bejelentésüket írja elő.

A bizottsági vitában részt vett és felszólalt az egyik szakmai kamara képviselője is, ő elmondta, hogy ez a törvénytervezet közel 70 ezer, a vagyonvédelemben tevékenykedő embert érint, többnyire kedvezőtlenül. Nem tartják elfogadhatónak, hogy a polgári fizetett biztonságvédelmi szolgálatok gyakorlatilag lefegyverzésre kerüljenek, úgy, hogy azt mindenki tudja, és minden bűnöző tudomással bírhasson róla. Álláspontjuk szerint, ha valakinek jár a védelem veszélyhelyzetben, akkor nem lehet kizárni a vagyonőrt vagy a biztonsági őrt sem ebből a lehetőségből.

A kamara képviselője felhívta a figyelmet arra is, hogy nem szabad összekeverni az önvédelmi fegyvereket a vagyonvédelem és a biztonságvédelem területére kiállított fegyverekkel. Külföldi példákra is hivatkozva, attól tartanak, hogy az önvédelmi fegyverek visszavonása következtében egyes bűnözői csoportok fel fognak bátorodni, és komolyabb bűncselekményeket fognak elkövetni, akiket ma még visszatart az, hogy esetleg komolyabb konfliktusba kerülhetnek azokkal, akik a személyi védelmet, vagyonvédelmet vagy objektumvédelmet ellátják. Meglátásuk szerint a törvénynek inkább a jogos fegyverhasználattal kellene foglalkoznia.

A bizottsági vitában felszólaló képviselők általában egyetértettek azzal az elvvel, amely a magánszemélyeknél lévő fegyverek korlátozására törekszik. Ugyanakkor volt olyan álláspont, amely szerint a törvény hatálybalépésével a jogkövető állampolgárok kerülnek hátrányos helyzetbe. Az erőszakos cselekmények elkövetői ugyanis fütyülnek arra, hogy van-e engedélyük, ugyanakkor tudni fogják azt, hogy jogosan nem lehet azoknak a kezében fegyver, akiket megtámadnak. Megfogalmazódott olyan vélemény is, hogy azokat fegyverzik le, akikkel a legkevesebb gond volt, és azokkal szemben nem történik semmi, akiknél komolyan meg lehetne vagy meg kellene akadályozni az illegális fegyverek tartását, illetve terjedését. A szervezett bűnözés elleni harcnál nem biztos, hogy a nehezebbik részét fogjuk meg, mondták, amikor a legális szférát szabályozzuk, miközben az illegális fegyvertartókkal szemben nem történik semmi.

A vita során felvetették azt is, hogy szükség lenne végre egyszer nekikezdeni a jogalkotás oldaláról a jogos védelem jogintézményének magyarországi, kelet-európai helyzetben történő végiggondolására, újraszabályozására, és ebből kiindulva kellene megmondani, hogy kinek legyen fegyvere, vagy kinek ne legyen. Volt olyan vélemény, amely szerint az elvekkel van a probléma, felvetődött további egyeztetések lehetősége és kívánsága is, annál is inkább, mivel egyes vélemények szerint nem egészen kiérlelt a törvénytervezet.

A bizottsági vita végén a törvénytervezetet szavazáskor a bizottság 20 igen és 4 ellenszavazat mellett általános vitára alkalmasnak találta.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és az FKGP soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  43  Következő    Ülésnap adatai