Készült: 2024.04.27.19:38:25 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap, 73. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács László György (Jobbik)
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás ideje 3:12

Felszólalások:  <<  73  >>    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Az elmúlt évek során két dolog biztos volt, ha a magyar egészségügyről beszéltünk. Az egyik, hogy a lakosság 70 százaléka az egészségügyi állapotát a legégetőbb problémának jelöli meg. A másik pedig az, hogy évről évre halmozódott a kórházakat gúzsba kötő adósság mennyisége, amelyet a kormány, harcolva ezzel, évről évre próbált csökkenteni, és pár tíz milliárddal elfödni a bajt. De az a helyzet, hogy ez a tízmilliárdos, időnkénti segítség lényegében nem oldotta meg a kórházi beszállítóknak és a velük szembeni tartozásoknak a kérdését. Év végére mindig az a helyzet állt elő, hogy 50 milliárd, vagy éppen ennél nagyobb, magasabb összegű tartozás volt, ami azt jelenti, hogy nagyon sokszor hónapokon keresztül hiteleztek ezek a beszállítók, nemcsak áruval, de bizalommal is a kormány felé.

(15.20)

Éppen ezért érkezett váratlanul az a hír, amikor a 2019. év végét jelölték meg annak utolsó időpontjaként, hogy egyáltalán a kórházi szállítóknak kifizetnek bármilyen felhalmozódott adósságot, és a kórházaknak kifizetik; Gulyás Gergely egy kormányinfón jelentette be, majd megerősítette. Annak a hírnek a második olvasata pedig az volt, hogy a kormány nem az egészet akarja kifizetni, hanem lényegében kéri, hogy a 20 százalékáról mondjanak le az egészségügynek beszállító cégek.

Ezt mindenképpen nagyon nehéz másként értelmezni, mint hogy önök fogták és megzsarolták azokat, akik az előző évben hitelezték a kormánynak az egészségügyi munkát, akik segítségként voltak a kórházaknak eszközbeszállításban, akár drága eszközökről, akár a mindennapokban használt eszközökről legyen szó. Nagyon nehéz ezt másként értelmezni, mint hogy önök felrúgták a kötelező erejű szerződéseket, amelyeket a kórházak ezekkel a beszállítókkal, sokszor magyar kisvállalkozásokkal kötöttek, azaz úgy jártak el, és ezért talán felháborító, mintha valaki venne egy autót, és azt mondaná, miután átveszi az autót, hogy ne haragudjon, a 20 százalékát nem fogom tudni kifizetni, és nem is akarom kifizetni, elégedjen meg a 80 százalékának a kifizetésével.

Az egyik fő probléma  túl azon, hogy ez átverése azoknak, akik bizalmat helyeztek a kormányba és ezzel a magyar egészségügybe  és a probléma lényege az, hogy mindazok, akik most bizalmukat vesztik akár a beszállítók közül, és hangsúlyozom, nagyon sokszor kis cégekről és kifejezetten csak ebből élő cégekről van szó, ők bizalmukat vesztik a jövőbeli kormány szavahihetőségében is, tehát abban, hogy önöknek és a kórházaknak a jövőben is tudnak szállítani, és ezért cserébe meg is kapják a pénzt. Sőt, ami ennél sokkal rosszabb: adott esetben akár kártérítést is követelhetnek, hiszen ebben az esetben a szerződéses kötelezettségnek a kormány nem tett eleget.

Mindezekre tekintettel kérdezem államtitkár urat, komolyan gondoljae a kormány, hogy a megrendelt szolgáltatásoknak csak a 80 százalékát fizeti ki az egészségügyi beszállítóknak. Számoltake nem fizetés esetén azzal, hogy perekkel, végrehajtásokkal fognak szembenézni? És ha igen, ez mennyibe fog kerülni az adófizetőknek? Illetve, ha a piaci szereplők azt látják, hogy önök nem szavatartók (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), akkor tudjae esetleg az állam máshonnan pótolni azokat a kieső eszközöket, amelyeket önöknek a jövőben nem fognak szállítani? Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Felszólalások:  <<  73  >>    Ülésnap adatai