Készült: 2024.04.26.07:20:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

160. ülésnap (2004.08.27.), 47-49. felszólalás
Felszólaló Pál Béla (MSZP)
Beosztás gazdasági és közlekedési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:49


Felszólalások:  Előző  47 - 49  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÁL BÉLA gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: (Hangosítás nélkül:) Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés!

ELNÖK: Egy pillanat! Hangot kérnék szépen az államtitkár úrnak! (Megtörténik.)

PÁL BÉLA gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Az európai uniós társfinanszírozású turisztikai pályázatok meghirdetése a regionális fejlesztési operatív program keretében történt meg, és a Magyar Területi és Regionális Fejlesztési Hivatal adatai alapján augusztus 13-áig a regionális fejlesztési ügynökségekhez összesen 185 turisztikai pályázat érkezett be a turisztikai vonzerő fejlesztésére, valamint a turisztikai fogadóképesség javítására.

Szeretném tájékoztatni önt arról is, hogy az elmúlt három évben a korábbi kormányzat által megkezdett módon gyógy- és egészségturisztikai fejlesztésekre összesen 30 milliárd forintot fordítottunk közösen, és ebből közel 90 gyógy- és egészségturisztikai központ, illetőleg gyógyszálló készült el.

Jelenleg folyamatban van a 2006 és 2013 közötti európai uniós költségvetési időszakra vonatkozó nemzeti fejlesztési terv előkészítése, amelynek megalapozását szolgálta az a tény is, hogy a miniszterelnök úr kezdeményezésére pont az ön által hivatkozott kijelentés után az egészségturizmus fejlesztésére egy egészségturisztikai tárcaközi munkabizottság jött létre. Ennek az a feladata, hogy feltárja ezen a területen a még kiajánlható egészségturisztikai befektetési lehetőségeket, javaslatokat dolgozzon ki a gyógyfürdők, szálláshelyek kiegészítő szolgáltatásaira, valamint tekintse át a folyamatban lévő fejlesztéseket és a szolgáltatáskínálatot, pontosan annak érdekében, hogy a túlfejlesztést is elkerüljük ezen a területen, amely legalább olyan káros lenne, mintha valamilyen területet nem fejlesztünk.

A további fürdőfejlesztések szakmai megalapozása érdekében ebben az évben több fontos kutatás készül el, így például egy hidrogeológiai kutatás, amelynek célja a vízkészlet felmérése, amire, azt gondolom, mindenképpen szükség van, a megvalósult fürdőberuházások szakmai és pénzügyi elemzése, valamint az egészségturisztikai helyszínek és befektetések felmérése. Ezen túlmenően félévenként egy forgalmi adatgyűjtés is készül a támogatott és már működő fürdők körében.

Amint azt a képviselő úr is bizonyára tudja, most folyik a 2005. évi költségvetés előkészítése, véglegesítése pedig csak a következő időszakban várható. Így tehát arra választ adni, hogy ebben milyen lehetőség lesz gyógy- és egészségturisztikai fejlesztésekre, ma még nem lehet. Jelenleg a korábbi években elindított egészségturisztikai fejlesztések folytatására és befejezésére van lehetőség.

Kérdésére, amely szerint Magyarország lesz-e gyógy- és egészségturisztikai központ Európában, azt tudom válaszolni, hogy reményeink szerint - és gondolom, az önök reményei szerint is, hiszen ebben kormánypárt és ellenzék egyet kell hogy értsen - lesz. Éppen ennek érdekében történnek ezek a kormányzati ciklusokon átívelő fürdőfejlesztések, ennek érdekében alakulnak állami költségvetési támogatással és európai uniós forrásokból is gyógy- és wellnesscentrumok, és ennek érdekében végzi a Magyar Turizmus Rt. is azt a tevékenységét, amelynek során reklámfilmekkel, írott kiadványokkal reklámozza a magyarországi gyógy- és egészségturisztikai szolgáltatásokat, fejlesztéseket, létesítményeket.

Kérem a képviselő urat és az Országgyűlést, hogy válaszomat elfogadni szíveskedjenek. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  47 - 49  Következő    Ülésnap adatai