Készült: 2024.05.18.04:41:46 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2004.09.28.), 54. felszólalás
Felszólaló Erdős Norbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Kulturális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 4:48


Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ERDŐS NORBERT, a kulturális és sajtóbizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A kulturális bizottság megtárgyalta a Magyar Távirati Iroda Részvénytársaság 2003. évi jelentését. Sok jelentést kaptunk, ami egymásnak ellentmond. A Tulajdonosi Tanácsadó Testület tagjai nem képesek kiegyensúlyozottan együttműködni a részvénytársaság megfelelő működése érdekében. Úgy gondoljuk, hogy amíg törvényi szinten nem sikerül rendezni ezeknek a testületeknek a kompetenciáját, addig nem is várhatunk komolyabb eredményeket.

Tisztelt Országgyűlés! Megkaptuk az állami számvevőszéki jelentést, amely alapos, komoly véleményt fogalmazott meg, és nagyon részletekbe menő elemzéssel indokolja a véleményét az MTI gazdálkodásáról, illetve bizonyos szakmai-szervezeti formákra is javaslatokat tesz. Megemlíti, hogy nagyon sok dologban nem történt meg az Állami Számvevőszék tavalyi javaslatának megfelelő változtatás sem.

Az ÁSZ jelentése rávilágított arra is: “A belföldi értékesítés bevétele nőtt, illetve az állami költségvetésből juttatott támogatás is nőtt.ö Egészen pontosan 334 millió forinttal nőtt az állami támogatás, amellyel az MTI-t az állam támogatta. Ennek ellenére igen komoly veszteséggel zárta az esztendőt az MTI, egészen pontosan 138 millió forintos veszteséggel. Ez, úgy gondoljuk, figyelmeztető jel.

Úgy látjuk, hogy tanácstalan a menedzsment, nem tudja, mi a kiút, milyen irányba kellene a szervezetet, a társaságot irányítani, és így a legegyszerűbbhöz nyúl: vagy állami támogatás gyors igénybevétele a parlamenten keresztül, vagy pedig vagyonfelélés, vagyoneladás. Egyszer ennek a vagyonfelélésnek vége lesz, mert nem határtalan az MTI tulajdoni háttere, előbb-utóbb biztosan nem lesz olyan ingatlan, amit a tartalmi munka korlátozása vagy visszafogása nélkül tudna értékesíteni. Akkor mi lesz, akkor mit csinál majd az MTI? - azt hiszem, ezt joggal kérdezhetnénk. Ehhez kapcsolódva az ÁSZ jelentéséből idéznék ismét: “Az állami támogatás társasági igénylése felhasználásának szabályozása nem készült el.ö Ez már komoly megállapítás, és semmiképpen sem halasztható hosszú távon, legalábbis így gondoljuk.

Tisztelt Ház! Az Állami Számvevőszék jelentése is utal rá: a 2001. évi beszámolót az Országgyűlés a Számvevőszék kezdeményezésére azzal fogadta el, hogy át kell tekinteni a nemzeti hírügynökségről szóló törvényt és az MTI Rt. alapító okiratát a teljeskörűen összehangolt szabályozás kialakítása, a közszolgálati feladatok és azok ellátásához szükséges állami támogatás egyértelműbb és pontosabb meghatározása érdekében. Ennek az országgyűlési határozatnak a végrehajtására eddig nem került sor.

Az ÁSZ jelentése tartalmazza, hogy meg kellene határozni a közszolgálati feladatok fontosságát, törekedni kellene, mint ahogy egyébként más médiumoknál, az úgymond, normatív finanszírozásra, a finanszírozás pontosabb meghatározására.

Engedjék meg, hadd szóljak néhány szót az MTI személyi állományáról. Az Állami Számvevőszék évek óta hiányolja a kettős foglalkoztatás megszüntetését, illetve az erre irányuló adminisztratív intézkedéseket.

(12.40)

Munkaidő-nyilvántartás hiányában nem ellenőrizhető, hogy például a megbízással is foglalkoztatott alkalmazott munkaidőben vagy azon túl végzi el a rábízott feladatot. Az igazgatók létszáma is növekedett, nem látjuk, hogy mi tette ezt szükségessé, és ez milyen újabb személyi ráfordítással jár.

Tisztelt Országgyűlés! Félreértés ne essék, nem akarunk mi pálcát törni az MTI felett, csak véleményt mondunk egy anyagról. A javaslatot és ezt a jelentést általános vitára így, ebben a formában nem tartjuk alkalmasnak, már csak azért sem, mert számtalan fórumon, anyagban, részben most is, ha egészében sajnos nem is, a Tulajdonosi Tanácsadó Testület véleményét is megtudhattuk, és tudjuk, a TTT nem fogadta el. A TTT az Országgyűlés által megnevezett olyan szervezet, amely az MTI felett bizonyos felügyeleti jogokat gyakorol. Ha a TTT nem fogadta el ezt a jelentést, úgy gondoljuk, akkor mi sem fogadhatjuk el.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzék soraiban.)




Felszólalások:  Előző  54  Következő    Ülésnap adatai