Készült: 2024.05.18.03:04:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2004.09.28.), 262. felszólalás
Felszólaló Dr. Schvarcz Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:42


Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHVARCZ TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Minden évben a zárszámadáskor, mint ezt a szó maga is tartalmazza, számot vetünk azzal, hogy mit tudtunk elérni az elmúlt esztendőben: mire futotta, mire nem, hol volt szűkösség, esetleg pazarlás. A tervezés pontosságának megítéléséhez is segít az ÁSZ és a kormány jelentése.

2002-ben - remélem, ebben nincs nagy vita közöttünk - az egészségügy vonatkozásában válságágazatot vettünk át. Csak emlékeztetek, hogy 150 milliárd forintot kellett azonnal betenni a kasszába, hogy ne dőljön össze az ellátórendszer. Innen indultunk. Innen lehetett, innen kellett a kormányzatnak, a koalíciónak megvalósítani a rendszer konszolidációját, modernizációját, helyreállítani és biztosítani a működőképességet és elindítani azt a folyamatot, ami a minőségi ellátás hozzáférését biztosítja az állampolgároknak.

A 2003. évi költségvetés alaphangját vállalásaink teljesítése adta meg. Az egészségügyben soha nem volt nagyságrendű béremelés igen kedvező fogadtatásra talált. Természetesen azt is tudni kell, hogy ez a determináció, ennek a 2003. évi költségvetést terhelő hatása 270 milliárd forint volt. Ennek ellenére a 2003. év költségvetése 2,5 százalékos dologiköltség-növekedést tartalmazott, amire az előző években nem volt példa. 2003-ban jutott pénz fejlesztésre, a tárca által elindított programokra 11 százalékkal több fedezet állt rendelkezésre.

Nem voltunk boldogok amiatt, hogy a gazdasági környezet nehézségei miatt néhány programunk megvalósítása késedelmet szenved. Rákényszerült a kormány néhány esetben szükségintézkedésekre is. Természetesen mindenki tudja, hogy az egészségügy előtt álló feladatok nem oldhatók meg egy gazdasági év, egy ciklus alatt. Ezért dolgoztuk ki az egészség évtizede programot, amelyben kiemelkedő feladat a lakosság egészségi állapotának javítása. Ez a gazdaság érdeke is, hiszen eredményeket csak jól képzett, egészséges emberekkel lehet elérni.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezeket a célokat lassan-lassan, lépésről lépésre lehet elérni. A zárszámadás arra is jó, hogy megnézzük, mi történt 2003-ban. A tárca és az E-alap tükrözik-e az egészség évtizede program célkitűzéseit, főbb alapelveit? Azt gondolom, hogy ami 2003-ban történt, indulásnak jó, de tudjuk azt is, hogy a nagyja még hátravan, hiszen ismertek a magyar lakosság halálozási adatai. De örömmel jelenthetem, hogy kedvező elmozdulás mutatkozik a férfiak születéskor várható élettartam-növekedésében. Úgy látszik, megfordult ez a kedvezőtlen tendencia.

2003-ban fontos, reform értékű lépések megtételére került sor. A prevenciós programok, a szolgáltatás gyakorlásának szabálya, a működési engedélyeztetés szabályozása mind egy korszerűbb, modernebb ellátórendszer működéséhez szükséges intézkedések voltak. 2003-ban 33 egészségügyi intézményben zajlott a struktúra átalakítása, az adósságállomány felszámolása. Kiemelt programok a mentőgépjármű-beszerzés és az egészségügyi gép-műszer programok voltak ebben az időben. 2002-től napjainkig 101 új mentőautó beállítására került sor, és ebben az évben még 60 új mentőautó kerül forgalomba.

Tisztelt Országgyűlés! Fontosak a számok, de annak a vizsgálata is nagyon fontos, hogy arra indultunk el, amerre elhatároztuk. Azt gondolom, hogy mindenkinek tudnia kell, az ellenzéknek is, tudomásul kell venniük az érdekképviseleteknek is, hogy a nemzetgazdaságtól független egészségügy nem létezik. A megtermelt javak, a befizetett járulékok fedezik a nemzetközileg is egyre növekvő egészségügyi kiadásokat. Ha megnézzük a bevételi oldalt, akkor még mindig több mint egymillió ember után senki nem fizet járulékot, és nagyon sok állampolgárunk után a minimálbér alapján fizetnek járulékot. Ahhoz kell jó program, szigorú szabályok, pontos, jól kialakult rendszer és ellenőrzés, hogy a rendelkezésre álló eszközök leghasznosabban szolgálják az embereket, az ellátókat és az ellátórendszert.

Nagyon fontos számunkra, hogy az ÁSZ véleménye szerint mind a tárca, mind az OEP gazdálkodása a törvényes előírások között folyt, mindkét oldal az előírásokat figyelembe véve dolgozott. Nem került olyan jelentés az Országgyűlés elé, amelyet a könyvvizsgáló nem tudott elfogadni és záradékolni.

Fontosnak tartjuk, hogy elindult a közpénzek felhasználásának ellenőrzése. Ez sok helyütt meglepetést is okozott, ha másért nem, szokatlansága miatt. Köztudott, hogy a MEP és az OEP szigorúan ellenőrizte a kifizetett pénzeket, és számos esetben visszavonásra is sor került.

Az egészségügy korszerű működéséhez, tudjuk, elengedhetetlen az informatikai rendszer fejlesztése. Ennek már sokszor nekifutott az OEP, de ma már látható, hogy sem az irányítás, sem az ellenőrzés a XXI. században korszerű informatikai háttér nélkül nem megvalósítható. Azt hiszem, az ellenőrzések tapasztalataiból jól látható, hogy az OEP és a MEP által az informatikára költött pénzek ma már hasznosulnak, és egyre jobban tud ellenőrizni mindkét szervezet.

Tisztelt Képviselőtársaim! Javaslom, hogy a 2003. év költségvetési zárszámadását fogadjuk el.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps az MSZP padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  262  Következő    Ülésnap adatai