Készült: 2024.05.21.23:56:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

168. ülésnap (2004.09.28.), 16. felszólalás
Felszólaló Dr. Baráth Etele (MSZP)
Beosztás politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:22


Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BARÁTH ETELE, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára: Tisztelt Elnök Asszony! Kedves Képviselőtársam! Tisztelt Nógrádi Úr! Rendkívül dinamikusan előadott, hihetetlen sok hibát és hozzá nem értést tartalmazó hozzászólása alapján annyit szeretnék kérni öntől, hogy miután egyszer ezt már megtette, tegye meg még egyszer, hogy megtisztel minket és meglátogat, és a kollégáink ezekről a kérdésekről nagyon részletesen, nagyon szakszerűen fel fogják önt világosítani.

A dolog ott kezdődik, hogy maga a cím, ami itt elhangzott a parlamentben, az alapvetően hibás. Ön azt mondta, hogy 2004-ben az európai uniós csatlakozásunk mérlege egyértelmű veszteség. Hogyha ön összekeveri az anyagi-pénzügyi elszámolásokat általában Magyarország európai csatlakozásának lényegével, akkor rettenetesen téved. Ebben a címben nem az van, hogy pénzügyi veszteség, hanem azt mondta, hogy 2004-ben Magyarország csatlakozása veszteséges. Én azt gondolom, hogy Magyarország csatlakozása egyértelműen nyereséges, és büszke vagyok rá, hogy egy olyan kormánynak vagyok a tagja, amely elősegítette ezt a csatlakozást az egész ország javára, méghozzá nem egy év, nem is hat hónap, nem is négy hónap, hanem reméljük, hogy évszázadok érdekében.

És egyébként ennek a címnek van még egy szépsége, hogy “egyértelmű veszteségö, és ezt mondja szeptember 30-án, amikor október, november, december még itt van előttünk 2004-ből. Hogy mer ön 2004 végére vonatkozóan szeptemberben állásfoglalásokat tenni?

Akkor azért mégiscsak végigmennék egy-két elég konkrét dolgon, amit önnek pontosan tudnia kell, csak attól félek, hogy politikai hangulatából adódóan ezt nem próbálja meg olyan módon elmondani, mint ahogy tudja. Az egyik, ami nagyon-nagyon fontos, hogy az összes szám, ami a pályázatokkal kapcsolatban volt, az teljes mértékben hibás. Ha megengedi, ugyan ma már jóval túl vagyunk rajta, ha kéri, akkor átadom a szeptember 23-ai adatokat.

Nem akarok visszatérni az ön számaira, de azért elmondom, hogy mi a jelenlegi helyzet: 11 ezer pályázat érkezett be szeptember 20-áig, 23-áig, és havonta több mint kétezer pályázat érkezik be; ebből értékelt pályázat 4400, ami nem az egynegyede, hanem ennél sokkal több, a 45 százaléka; bizottsági javaslat 3500-ról készült, támogató 2800-ról, IH-támogató 1700-ról, 52 milliárd forint értékben. Itt van, nagyon szívesen... (Nógrádi Zoltán: Ön nem mondott igazat a kormányjelentésben!) Nagyon szívesen átadom ezt a papírt önnek, szeptember 23-áról van szó, ilyen kormányjelentés szeptember 23-án nem készült.

A következő, amit nagyon szeretnék elmondani, hogy semmi köze nincsen a pályázati pénzek kifizetésének és a pillanatnyi pályázati helyzetnek ahhoz, hogy Magyarország nettó pozíciójú lesz vagy sem. Ennek az oka egyszerűen a következő: ön is tudja egyébként, szerintem pontosan tudja, hogy Magyarország befizetési kötelezettségének van egy normája, ami GDP-arányos is, meg egyéb más befolyó pénzekből jön, és amit Magyarország kifizet, ennek is megvannak a maga arányai. A pályázatok alapján az összes pénznek mindösszesen 27 százaléka dől el, és ezek szerint jelentős hányada nem ahhoz kötődik.

A másik dolog: az, hogy a pályázóknak mit fizetnek ki, teljesen független attól, hogy az Európai Unióba mennyi számla megy be, ezt ön is tudja egészen pontosan, tekintettel arra, hogy a magyar kormány a magyar költségvetésből megelőlegezi a pénzt a pályázóknak, akiknek már a számlája, beruházása olyan állapotban van, hogy számlát tud benyújtani. (Nógrádi Zoltán: A szerződés?) Ahhoz, hogy a magyar kormány ezeket a pénzeket megrázkódtatás nélkül fizethesse ki, ezért van az a bizonyos 10 százalékos előleg, amit az Európai Unió a hároméves keret terhére ad. Ez már beérkezett a magyar számlára, és természetesen ez mindig felhasználható, hogy a kormánynak előnyösebb legyen a helyzete.

Ebből adódóan tehát egyik állítása sem igaz, ami arra vonatkozik, hogy egy: nem kapták meg a pénzt, eltűnt, mert egyelőre még a pályázatoknak a végrehajtása nincs abban a stádiumban, hogy számukra előlegeken kívül bármilyen pénzt ki lehetett volna fizetni. Egyébiránt 20 milliárd forintnyi kifizetés volt, nem pályázati úton, hanem azoknak a központi szerveknek, amelyek viszont bizony a kistérségekben és a legkülönbözőbb fejletlen területeken a fejlődést szolgálják, mint tudjuk, például a munkaügyi központok javára.

Tehát én azt hiszem, hogy ezeken a hangulatkeltő, rémisztgető hozzászólásokon kívül a parlamentnek igazán arra volna szüksége, és főleg azoknak, akik ezt hallgatják vagy olvassák, hogy tárgyszerűen, pontosan érvényesüljenek mindazok az elvek, célok, amelyekről mi tulajdonképpen beszélünk.

(9.40)

Azt mondja, hogy több milliárd hitelt vett föl a magyar kormány, természetszerűen ezt a több milliárd hitelt nem erre vette föl a magyar kormány, hanem - mint ahogy a magyar kormányok mindegyike - hitelt vett föl a gazdálkodás bizonyos stabilitása érdekében, ezért az évek folyamán meghatározott gördülő módon hitelek kerülnek fölvételre; hogy ebből ezt is szolgálhatja, ez már egyébként egy teljesen más, külön kérdés.

Azért engedjen meg még egy szót erről a működőképtelen rendszerről, ami 92 százalékos feltöltésben tökéletesen a helyzetnek megfelelően működik már. Kérem, jöjjön be és nézze meg (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.), és ezeket a kijelentéseit egyáltalán nem kell ilyen módon elmondani a parlamentben.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  16  Következő    Ülésnap adatai