Készült: 2024.09.20.06:43:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2004.11.16.), 6. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:06


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az elmúlt napokban, de tegnap is itt, a parlamentben a miniszterelnök a kettős állampolgársággal kapcsolatosan magyarázkodásba, sőt mentegetőzésbe bocsátkozott. A Magyar Állandó Értekezleten ezt úgy fogalmazta meg, hogy az értelem és a lelkiismeret konfliktusa zajlik le őbenne. Ezt a pszichológia tudománya ismeri, ezt rossz lelkiismeretnek hívják, vallási nyelven ezt bűntudatnak is lehet nevezni.

Tisztelt Parlament! Érthető a kormányfő bűntudata - egyben ígéretes is. Érthető, mert szemmel láthatóan a határon túli magyarok soha nem látott egységfrontba tömörültek a magyar kormánnyal szemben. A kormánypártok a Magyar Állandó Értekezleten látványosan elszigetelődtek. Ennek az oka nem is annyira az a merev álláspont, amit a népszavazáson a nem mellett kifejt a kormányzat, hanem sokkal inkább az az alattomos és hazug hecckampány, amit a határon túliak ellen bonyolított le az elmúlt hetekben a kormányzat. Mintha Magyarország kilóra mérné a határon túli magyarokat. Ez a határon túli magyarság méltóságát alapvetően sértette.

Ahelyett, hogy a kormányzat a határon túli magyarok önbecsülését ily módon alázza, arról kellene beszélni, hogy milyen egyedülálló és kimagasló esélyt jelent Magyarország számára a határon túli magyarság léte, milyen lehetőségek rejlenek az együttműködésben, a családi, gazdasági, kulturális kapcsolatokban.

Ahogy mondtam, a bűntudat azonban ígéretes is, hiszen az első lépcsőfoka annak, hogy adott esetben közösen léphessünk előre. Amikor önök külhoni útlevélről beszélnek, akkor azt kell mondanom, hogy jó az irány. Fontosnak tartom ezt az elmozdulást a kormány álláspontjában, már csak azért is, mert annak a fölismerését tükrözi, hogy 2007. január 1-jétől, miután Magyarország csatlakozik a schengeni rendszerhez, a határon túli magyarok egy rendkívül komoly kihívás elé fognak kerülni, hiszen az elemi kapcsolattartás fog megnehezülni az anyaországgal, nem beszélve az Európai Unióról.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Ugyanakkor, ha egyszer valaki á-t mond, akkor mondjon b-t is! Olyan állatot nem ismerünk, hogy külhoni magyar útlevél, állampolgárság nélkül. Az állampolgárság következik a külhoni útlevélből. Innentől most már azon kellene vitatkoznunk, hogy milyen állampolgárság a külhoni magyarok állampolgársága, amiről beszélünk.

Miniszterelnök úr tegnap azzal a meglepő kijelentéssel állt elő, hogy számára ismeretlen a Fidesz álláspontja. Szeretném fölhívni a miniszterelnök úr figyelmét arra, hogy a Magyar Állandó Értekezleten kialakítottuk a közös álláspontunkat, 14 szervezettel együtt; a két kormánypárt nem vett részt ebben. A közös nyilatkozat 4. pontja egyértelműen kimond három dolgot, nem túl bonyolult. A szülőföld elhagyása nélküli, tehát olyan állampolgárságról beszélünk, hogy a bevándorlás ne legyen előfeltétele ennek az állampolgárságnak. Vannak ilyen nemzetközi példák: a francia, a német, a belga vagy a spanyol - számos ilyen példa létezik.

Másodszor: fontosnak tartjuk, hogy ez tegye lehetővé az akadálymentes kapcsolattartást az anyaországgal, tehát azonos értékű legyen az útlevél, amit a határon túli magyarok kapnak, a magyar állampolgárok útlevelével.

Harmadsorban: fontosnak tartják a határon túli magyarok is, mint ahogy a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség is, hogy mindez ne jelentsen többletterhet a Magyar Köztársaság költségvetésére nézve.

Ezeket a javaslatokat azért tettük meg, hogy mindenki nyugodt lelkiismerettel szavazhasson december 5-én igennel. Ezt várnánk el a Szocialista Párttól is.

Köszönöm szépen a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai