Készült: 2024.09.20.04:16:09 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

299. ülésnap (2013.09.09.),  149-162. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 7:41


Felszólalások:   139-148   149-162   163-172      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár asszony.

Tisztelt Országgyűlés! Novák Előd, a Jobbik képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a miniszterelnök úrnak: "Ha nyugdíjpótlékra méltatlanok a III/III-asok, nem kellene a kormányból is eltávolítani azt, aki ügynök volt?" címmel. Novák Előd képviselő urat illeti a szó.

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Tisztelt Miniszterelnök Úr! Amit nem tud megakadályozni, annak álljon az élére. Ezt az elvet követték önök a kommunista luxusnyugdíjak ügyében is, így végül a kormány egy látszatintézkedéssel próbálta kifogni a szelet a Jobbik vitorlájából. Azonban félmegoldásnak is kevés az, hogy a kommunista kitüntetések után járó nyugdíjpótlékok tizedéről megállapították, hogy méltatlanul járt, mert az illetőknek ügynökmúltjuk van.

De ha már az állambiztonsági múltnál tartunk: nem tisztességes, hogy a kormány csemegézik ezekből a titkos ügynöklistákból, a nyilvánosságra hozataltól pedig továbbra is tartózkodnak. Ha ezt a kérdést feszegetjük, ön mindig azt mondja, támogatja, hogy mindenki megismerhesse és nyilvánosságra hozhassa legalábbis az önmagára vonatkozó állampárti titkosszolgálati adatokat. Ezzel szemben a valóság az, hogy a 2060-ig titkosított mágnesszalagokhoz még a kutatók sem férhetnek hozzá. Sőt, még az úgynevezett átvilágító bírák sem vizsgálódhattak bennük. Pedig ezeket egy kormánydöntéssel átadhatnák a levéltárnak. De nem tette meg ezt sem a jelenlegi, sem a korábbi Orbán-, Bajnai-, Gyurcsány-kormány sem. Csak maszatolnak.

Ami pedig a felelősség áttolását és az időhúzást célzó Nemzeti Emlékezet Bizottsága 2011-es beharangozását illeti, volt egy kormánypárti ígéret, idézem: "Június végéig létre kell jönnie a Nemzeti Emlékezet Bizottságának" - hirdette a Heti Válasz cikkének címe még tavaly márciusban, és a Fidesz honlapján is olvashattuk ezt MTI-hírben. De még ebből, az időhúzást célzó bizottsági ígéretükből sem lett semmi. 2011. december 23-án a kormánypártok soraiban 55-en szavaztak a frakciófegyelemmel szemben, amikor a Jobbik az ügynöklisták feltárását indítványozta. Az ügynek az volt az eddigi legnagyobb támogatottsága ebben a ciklusban. De a fideszes képviselők többsége akkor még sajnos önre hallgatott.

Az egykori ügynök Martonyi János "Marosvásárhelyi" fedőnéven... (Az elnök kikapcsolja a mikrofont.)

ELNÖK: Képviselő úr, álljunk meg egy pillanatra! Ön felszólalása során olyan kifejezést használt, olyan személyt sértett, akinek ezt a sértését bizonyítani nem tudja, ezért rendreutasítom. Felszólítom, hogy vagy befejezi a felszólalását, vagy pedig következményeivel kell hogy számoljon.

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Köszönöm a figyelmeztetést...

ELNÖK: Van még 15 másodperce.

NOVÁK ELŐD (Jobbik): ...akkor folytatnám. Azt gondolom, hogy bizonyíthatja bíróságon is természetesen az ártatlanságát. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Itt van a kezemben (Felmutatja.) Martonyi János hitelesített állambiztonsági nyilvántart...

ELNÖK: Képviselő úr! Fejezze be a felszólalását, foglaljon helyet! Megvonom öntől a szót. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Miniszterelnök urat illeti a szó.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Tisztelt Képviselőtársam! Amire most válaszolni tudok, az a Nemzeti Emlékezet Bizottságának dolga, ahol ön helyesen állapította meg, hogy időveszteséget szenvedünk el. Ennek oka az, hogy a Nemzeti Emlékezet Bizottságra vonatkozó passzusok szerepeltek az alkotmányban, az átmeneti rendelkezések című részben. Azonban az Alkotmánybíróság azt hatályon kívül helyezte, tehát egy alkotmánymódosítást kellett végrehajtanunk.

Ezt végrehajtottuk, így most az egész passzus bekerült az alkotmány törzsszövegébe. A Nemzeti Emlékezet Bizottságra vonatkozó előterjesztéseket a kormány hamarosan tárgyalja, illetve első olvasatban, illetve koncepciók szintjén már tárgyalta is. Ide fog kerülni a Ház elé, az alkotmánymódosítás okozta időveszteségre való tekintet nélkül.

Ami a konkrét ügyet illeti, ha meg tudja úgy fogalmazni a mondandóját, hogy ne sértsen se egyetemes normákat, se jogszabályokat, akkor szívesen állok rendelkezésére, és mindjárt válaszolok a viszonválaszban. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Öné a szó egy percben, képviselő úr.

NOVÁK ELŐD (Jobbik): Miniszterelnök Úr! A Nemzeti Emlékezet Bizottságának már hamarabb létre kellett volna jönnie, mint amilyen alkotmánybírósági határozatra önök hivatkoznak vagy ön hivatkozik, tehát azt gondolom, felcserélte az időrendi sorrendet. A kétharmad sem lenne hozzá szükséges. Ahogy mondtam, egy kormánydöntéssel át lehetne adni, legalább a levéltárak számára kutathatóvá téve a 2060-ig titkosított mágnesszalagokat, amelybe úgy tűnik, hogy adott esetben, mondjuk, a nyugdíjpótlékok vizsgálata esetén mégiscsak betekinthetnek. Én azt gondolom, ez nem korrekt.

És nemcsak az igazságtétel miatt fontos az ügynöklisták nyilvánosságra hozatala, bár természetesen szeretnénk az elszámoltatást is, de sajnos a jelen politikai életre is van befolyásuk. Hiszen az adatok birtoklói sakkban tarthatják, zsarolhatják az érintetteket a döntéseik meghozatalakor, a nemzeti érdeket is háttérbe szorítva.

Miniszterelnök Úr! Arra kérem, hogy az ügynökkérdés rendezésével ne várja meg a Jobbik kormányra kerülését (Derültség a kormánypárti padsorokban.), inkább arra adjon választ, hogy kik zsarolják, meddig tarthatják sakkban önöket, az ügynöklisták nyilvánosságra hozatalát akadályozva.

Várom végre az őszinte válaszát, és nagyon szívesen átadom önöknek azokat az állambiztonsági iratokat (Az elnök csenget.), amelynek, úgy tűnik, még a kimondása miatt is bíróság elé állhat valaki...

ELNÖK: Köszönjük szépen.

NOVÁK ELŐD (Jobbik): ...hiszen ez büntethető. Ön szerint ez jól van így? (Taps a Jobbik soraiban.)

ELNÖK: Miniszterelnök urat illeti a szó.

ORBÁN VIKTOR miniszterelnök: Képviselő Úr! Vagyunk valóban néhányan itt a Házban, akik nem szeretnénk megvárni, amíg maguk kormányra kerülnek, az egyszer igaz. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Úgyhogy igyekszünk is, amit lehet, elvégezni, még ezt megelőzően. Mindannyiunk jól felfogott érdekében.

Megértem, hogy azt gondolják önök közül sokan, hogy nem szükséges biztonságos és szilárd alkotmányos alapokat teremteni a titkos ügyiratok kezeléséhez, de ebben tévednek. Az a helyes sorrend, amit mi választottunk. Meg kell lenni az alkotmányos szegnek. Ez megvan. Kell hozzá egy kétharmados törvény, és a kétharmados törvény után jöhetnek rendelkezések. Fordítva nem fog menni.

Ami a konkrét ügyet illeti: ugye, ön csatlakozott azokhoz, akik korábban is, több alkalommal hírbe hozták már Martonyi János külügyminiszter urunkat. Ő most nincs itt, úgyhogy, ha megengedi, én mértéktartó leszek, és csak arra hívom fel a figyelmét, hogy miután már ugyanezt az ön által itt félig-meddig elmondott vádat egy hetilapban vele szemben megfogalmazták, ezért bírósági eljárásra került sor, amit ő indított. Az ítélet tanulságos olvasmány, itt van a kezemben, mindenkinek ajánlom. Nyílt a dokumentum, tehát könnyen elolvashatják. A zárása úgy hangzik, hogy a bíróság kötelezte az alpereseket, hogy az ítélet rendelkező részének közzététele mellett, amely számára kedvező, a megállapított jogsértésért fejezzék ki sajnálkozásukat is. (Az elnök csenget.)

Szeretném tehát azt mondani önnek, hogy a külügyminiszterem mellett, miután kétszer is kineveztem már életemben külügyminiszternek, kiállok mind politikailag, mind emberileg.

Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:   139-148   149-162   163-172      Ülésnap adatai