Készült: 2024.04.27.23:03:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

269. ülésnap (2018.02.20.), 104. felszólalás
Felszólaló Csepreghy Nándor
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSEPREGHY NÁNDOR, a Miniszterelnökség államtitkára, a napirendi pont előadója: Tisztelt Elnök Úr! Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Országgyűlés! Engedjék meg, hogy három, a kormány által 2010-ben, illetve 2014-ben is megismételt stratégiai célhoz kössem hozzá a jelenleg önök előtt fekvő előterjesztést.Egyrészt ez az előterjesztés ékes bizonyítéka annak, hogy a jelenlegi kormányzat, a harmadik Orbán-kormány a magyar gazdatársadalomról sokkal többet gondol, mint a parlament más szereplői, akik alapvetően a vidék Magyarországában Budapest vagy adott esetben Nyugat-Európa demográfiai és gazdasági hátországát látják. Mi azt gondoljuk, hogy a magyar gazdatársadalom és a magyar vidék saját jogon is érdemes a fejlődésre, ezért egy olyan javaslatot terjesztettünk az Országgyűlés elé, amely a mezőgazdasági termelésben a földbirtokosokat támogatja a tekintetben, hogy egyéb kiegészítő jövedelmeket tudjanak szerezni. A földbirtokosokról, a földtulajdonosokról beszélek, tehát nem befektetőknek szóló javaslatot terjesztettünk az Országgyűlés elé, hanem olyan javaslatot, amely a gazdatársadalmat segítheti.

Másrészt ez a javaslat az energiafüggetlenség támogatását is szolgálja, hiszen azt mondtuk, hogy a magyar energiatermelés elsődlegesen az elektromos áram termelése tekintetében kell hogy szóljon az atomerőművi kapacitások megtartásáról, de emellett a technikai adottságokat figyelembe véve, és visszaemlékezve arra a vitára, amit többek között Sallai képviselő úrral is folytattunk a szélenergia kapcsán, akkor is ígéretet tettünk arra, hogy lesz olyan javaslat az Országgyűlés előtt, amely arra tesz javaslatot, hogy alternatív energiatermelési eszközöket állítsunk a hazai energiatermelés szolgálatába abból a célból, hogy Magyarország energiafüggősége csökkenhessen. Tehát e tekintetben is egy jelentős javaslatról beszélünk.

Harmadsorban pedig annak a párbeszédnek, amit a magyar kormányzat számtalan társadalmi, gazdasági érdekképviselettel 2010 óta folyamatosan folytat, egy újabb bizonyítéka, hiszen az Agrárkamara javaslatára születik meg lényegében az a javaslat, amely ma önök előtt található, amely kifejezetten a földtulajdonos földgazdálkodók számára nyit egy lehetőséget egyéb bevételek szerzésére.

Rátérve a konkrét javaslatra: most konkrétan arról beszélünk, hogy a földtulajdonos földhasználó földművesek lehetőséget kapnának arra, hogy fél megawatt termelőkapacitással rendelkező naperőműparkokat létesítsenek saját földterületeiken, és arra kötelezzük az elektromos hálózat üzemeltetőit, hogy a hálózatra való bekötés tekintetében 3 kilométerig, tehát 3 ezer méterig ingyenesen biztosítsák a hálózatfejlesztést, illetve azokat a technológiai eszközöket, amelyek szükségesek ahhoz, hogy az így megtermelt elektromos áramot át tudják venni a gazdálkodóktól.

A törvényjavaslat számos más ponton is módosít korábbi rendelkezéseket, például a tekintetben, hogy az áramszolgáltató köteles biztosítani a kiserőművek számára azt, hogy termelési kapacitástól függetlenül biztosítja ezt az átvételi lehetőséget. Tehát a napenergia tekintetében, ahol értelemszerűen egy hektikus energiatermelési eszközről beszélünk, de a magyar földrajzi viszonyokat figyelembe véve az egyik legjobban hasznosítható alternatív energiatermelési eszközről, ott a hálózat üzemeltetője egy felső korlát nélküli és a hektikus, változó termelést is elfogadó hálózati felkészültséget kell biztosítson, ami pedig a mi elképzelésünk szerint lehetővé teszi vagy támogatja azt a közép- és hosszú távú célkitűzést, hogy a magyar elektromosáram-felhasználás tekintetében az ország által megtermelt, illetve felhasznált energia tekintetében nagyjából felét biztosítsa a Paksi Atomerőmű, és a fennmaradó 50 százalékos kapacitás tekintetében pedig igyekezzünk minél inkább kiszorítani a fosszilis energiahordozókat és a megújulókat támogatni. Tehát egy olyan energiamixre törekszik Magyarország, ahol egy alapkapacitást biztosít a nukleáris erőmű Pakson, és az efelett lévő kapacitást a lehető legmagasabb mértékben pedig megújuló alternatív eszközökön keresztül próbáljuk meg kielégíteni.

Természetesen ennek van egyéb alternatív megoldása is, ahogy ez más viták során itt az Országgyűlés nyilvánossága előtt is elhangzott, de a jelenlegi magyarországi földrajzi adottságokat figyelembe véve két olyan energiatermelési eszköz van, amely rentábilisan, gazdaságosan működtethető: az egyik a napenergia, a másik pedig a geotermia. Ez a javaslat pedig több mint 3 ezer gazdának nyit lehetőséget arra, hogy a mezőgazdasági termelés sokszor hektikus, sokszor kiszámíthatatlan jövedelemtermelő képessége mellett egy biztosabb bevételhez is jussanak. Ez egy olyan lehetőség számukra, ami, azt gondolom, méltó arra, hogy az Országgyűlés egészének a támogatását is élvezze.

Elnök úr, köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  104  Következő    Ülésnap adatai