Készült: 2024.04.26.08:47:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

68. ülésnap (2019.05.28.), 50. felszólalás
Felszólaló Novák Katalin (Fidesz)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:56


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NOVÁK KATALIN, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Mivel abban maradtunk Rétvári államtitkár úrral, hogy meg fogjuk osztani a kormányzati hozzászólásokat, ezért én most szeretnék reagálni azokra a hozzászólásokra, amelyek elhangzottak, még akkor is, ha Korózs képviselő úr már elment; azért az ő hozzászólásaira is fogok reagálni azoknak, akik még itt vannak a teremben.Hallgattam a hozzászólásokat, és azt állapítottam meg, hogy szerencsére vannak olyanok, akik támogatják, ezt külön köszönöm azon képviselőtársaknak, illetve azon frakcióknak, akik támogatásukról biztosították a nagyszülői gyed bevezetését is. Tehát köszönöm a támogató hozzászólásokat. Minél többen állunk ki a családok mellett, minél többen képviseljük a magyar családok érdekét, annál többet fogunk tudni segíteni a magyar fiataloknak, illetve a gyermeket nevelő családoknak.

Ugyanakkor, amikor a hozzászólásokat hallgattam, azt is megállapítottam, hogy vannak olyanok, akik azt a kritikát fogalmazták meg, hogy igen, ez jó, de még többet kellene adni, meg meg kellene szorozni hárommal meg tízzel meg tizenöttel. Mindig lehet ilyet mondani, tehát mindig lehet egy számnál egy nagyobb számot is mondani, szerintem ez nem feltétlenül egy előremutató, konstruktív javaslat.

Aztán volt olyan hozzászólás, amelyben a már általunk bejelentett intézkedéseket mondták el, ebben én igazából a megerősítést látom, hallom, hogy jó úton járunk, hogy ezeket a még tervezett lépéseinket is érdemes lesz bevezetni, ilyen a rugalmas munkavégzés, a bölcsődei férőhelyek bővítése, a bölcsődei béremelések. Részben megtett, részben már bejelentett intézkedésekről van szó.

Aztán találkoztunk nem kis mértékben a szokásos demagógiával, félrevezetéssel, mellébeszéléssel. Nem tudom megállapítani néha, az az igazság, hogy itt most rosszindulatról vagy csak butaságról van szó egyes képviselői hozzászólások esetén, tájékozatlanságról vagy tudatos félrevezetéséről; egyik nem feltétlenül jobb, mint a másik. Több ilyennek lehettünk fültanúi is, nem is fogom az összeset helyre tenni, de egyet-kettőt szeretnék mindenképpen lereagálni, származzanak ezek a megállapítások akár rosszindulatból vagy csak merő tájékozatlanságból. Szomorú, hogy ilyen tájékozatlanul érkeznek a képviselők egy-egy ilyen vitára.

Amikor arról beszélnek, hogy minden hányadik gyerek születik külföldön, nem győzzük elégszer elmondani, ezek egyszerűen nem valós adatok. Azt, hogy a DK képviselői a határon túli magyarokat nem tekintik magyarnak, ezt megszoktuk, ismerjük (Gréczy Zsolt: Ne hazudjon, államtitkár asszony, nem éri meg…), folyamatosan tanúi vagyunk annak a lázításnak, amely a határon túli magyarok ellen szól, de az, hogy külföldön született gyereknek számítják a Magyarországon kívül született, magyar szülőktől, a Kárpát-medencén belül, határaink túl született gyerekeket, szerintem merő ferdítés.

Ugyanez igaz arra, amit már Dúró Dóra képviselő asszony nagyon helyesen helyre tett több ponton is, ezt csak megerősíteni szeretném. Amikor arról beszélnek, hogy ha még mindig DK-kormányunk lenne, akkor hány gyerek lenne, és milyen dicső időszak volt az családtámogatási szempontból, ezt visszasírjuk (Gréczy Zsolt: Több gyermek született.), azt hiszem, hogy erről nagyon keveseknek ez a véleménye, körülbelül annyi embernek, ahányan itt ülnek a parlamenti padsorokban a DK színeiben. Tehát én úgy látom, hogy nincs tömeges igény arra, hogy annak az időszaknak a családtámogatását visszakérje bárki. (Gréczy Zsolt közbeszól.) De nem is nevezném egyébként családtámogatásnak ezt az időszakot, hiszen gyakorlatilag mindent elvettek a családoktól, amit mi korábban odaadtunk nekik, és nyilván ezt tennék, ha bármikor lenne erre ismételten lehetőségük.

Tehát hogy a demográfiai adatok hogyan alakulnak és alakultak volna, tényleg merő ferdítés és tájékozatlanság, amit ezzel kapcsolatban mondott képviselő úr, hiszen való igaz az, hogy ha azok a termékenységi mutatók maradtak volna fönn, 88 ezerrel lenne ma kevesebb gyerek, mint ahány van. Tehát kérem azt, hogy ne tévesszük meg a magyar embereket. Amikor demográfiai adatokról beszélünk, ne havi adatokat nézzünk, hanem éves adatokat! Mindig elmondjuk, most is aláhúzom, nem állunk jól, a helyzet nem könnyű, éppen ezért nem könnyű a dolgunk sem, amikor a demográfiai fordulatot szeretnénk elérni.

Arról is szó van, hogy hányan vándorolnak ki, meg mindenki el akar menni Magyarországról. Megint kérném, hogy tájékozódjanak, nézzék meg az adatokat. Éppen most jött ki az a mutató, amelyben a KSH tájékoztatást adott arról, hogy a tavalyi év volt az első, amikor többen jöttek vissza Magyarországra olyanok, akik Magyarországon születtek, mint ahányan elmentek. Tehát ez ismételten valami olyasmi, amit vagy nem olvasnak el, vagy nem akarnak tudomásul venni, de mindenképpen egy ezeket a tényeket mellőző félrevezetésnek lehetünk most már sokadszorra tanúi.

Módosító javaslat a törvényjavaslatunkhoz még nem érkezett. Várjuk azt, hogy be is nyújtsanak módosító javaslatokat, akkor tudjuk majd ezeket egyenként megnézni, megvizsgálni. Ha építő jellegű észrevételeik, javaslataik vannak, azokat előre is köszönjük.

Amit most előre tudok rögzíteni, az az, hogy itt valami elvi félreértés van. Néhány hozzászólásból kiderült az, hogy a nagyszülői gyednél  térjünk rá konkrétan a nagyszülői gyeddel kapcsolatos észrevételekre, javaslatokra  van egy olyan félreértés, hogy miről is szól ez a lehetőség, miről is szól ez a javaslat. Már nem is szeretném minősíteni azt a megállapítását Korózs képviselő úrnak, hogy majd hogy lehet ezzel visszaélni, hogy lehet ezzel trükközni.

Már most azzal a rosszindulattal él, hogy majd hogyan fogják ezt az idősebb emberek kihasználni, hogy majd hogyan trükközik a család és számolgatja a nagyszülői gyedet. Szerintem joggal kérné ki bárki magának ezt a feltételezést akkor, amikor éppen a törvényjavaslat vitájáról beszélünk.

Ugyanígy elhangzott egy ilyen, megint csak elég érdekes megállapítás és demagógia, hogy majd ez megint ugyanúgy bukik meg, mint ahogy a babváró támogatás bukott meg. Ez érdekes, miután még el sem indult. Ez olyan, mint amikor megírták azt, hogy milyen kritika ért engem az egyik veronai beszédem kapcsán, amikor még el sem mondtam a beszédemet, ott sem voltam, de már lehetett tudni azt, hogy milyen fogadtatása volt. Ezt, mondjuk, újságíróknak nevezett firkászoktól már nem veszi zokon annyira az ember, de azért képviselőktől ennél nagyobb komolyságot várnánk el.

(12.00)

Ami pedig a konkrét javaslatokat a nagyszülői gyed kapcsán illeti, illetve az észrevételeket, ez nem azoknak a családoknak szól, ahol nyugdíjasok a nagyszülők. Nem is ez a szándék. Erről Dúró képviselő asszony is beszélt. Én is csak azt tudom megerősíteni, hogy nem erről van szó. Itt nem olyan nagycsaládoknak szeretnénk ezzel az új lehetőséggel segíteni, ahol egyébként a nyugdíjas nagyszülők amúgy is kiveszik a részüket az unokák neveléséből  ezt megtehetik, erre van lehetőségük jelenleg is , hanem éppen azoknak a családoknak szeretnénk segíteni, ahol a szülők dolgoznak, a nagyszülők is dolgoznak, és ha mindenki dolgozik, akkor milyen lehetőség van arra, hogy a kisgyermek napközbeni elhelyezésére segítséget kapjanak: a bölcsődei ellátás. Fejlesztjük, bővítjük a bölcsődei ellátást is. Igen, azoknál, ahol nem egy településen élnek a nagyszülők, az valószínűleg reálisabb segítséget nyújt, de nagyon sok olyan helyzet van, ahol egy településen élnek, a nagymama vagy a nagypapa szívesen segítene az unoka nevelésében, de nem teheti ezt meg, hiszen ő nem tudja azt mondani a munkahelyén, hogy én most egy évig otthon maradok, egy évig kérek egy fizetés nélküli szabadságot, és akkor majd vigyázok az unokára. Erre ma nincsen lehetőség. Ezeknek a családoknak fog segíteni a nagyszülői gyed.

Volt olyan észrevétel is, ami a költségvetési kihatásáról, illetve ennek az ilyen értelemben vett fékezett habzásáról szól. Szeretném képviselő úr figyelmét felhívni arra, hogy azért van ennek, mondhatjuk azt, relatíve mérsékelt költségvetési kihatása, vagy költségvetési értelemben azért nem számít annyira drága intézkedésnek, nem is ez volt a célunk, hogy minél több pénzt fordítsunk erre, hanem hogy lehetőségeket teremtsünk, hiszen van egy kieső gyed a szülő oldaláról, és gyakorlatilag ehelyett kapja meg a nagyszülő. Tehát akárhogy is kombináljuk ezt, ilyen értelemben, miután a szülő gyedét veszi át a nagyszülő, ebben az értelemben ennek a költségvetési kihatásánál nem feltétlenül számíthatunk a sokszorosára a jelenleginek, de szerintem ez nem is cél. A cél az, hogy valós, érdemi segítséget tudjunk nyújtani azoknak, akik szeretnék, hogy a nagyszülők minél aktívabban kapcsolódjanak be a gyerek nevelésébe.

Volt olyan érdemi észrevétel is Korózs képviselő úrtól, aminek alapvetően a létjogosultságát nem kérdőjelezem meg, csak megint arról van szó, hogy egy mondat egyik felét elmondta, a másik felét már nem olvasta hozzá, nem mondta hozzá. Egy kormányhatározatra hivatkozott. Ha azt a kormányhatározatot végigolvasta volna, vagy megosztja velünk a másik felét is, akkor pontosan tudja azt, hogy igen, lesznek munkajogi garanciák, erre vonatkozóan kaptunk is feladatot, van is határideje ezen munkajogi garanciák érvényesítésének, kell is törvénymódosítással idejönnünk majd az Országgyűlés elé, január 1-jén indul jövőre ez a lehetőség. Tehát az őszi ülésszakban fogunk még tárgyalni a nagyszülői gyedről és a hozzá kapcsolódó munkaügyi, munkaerőpiaci garanciákról, tehát hogy ugyanaz a védelem illesse meg a nagyszülőket, illetve ugyanolyan bátran és szabadon igénybe tudják venni a gyedet ők is, mint ahogy a szülők ezt megtehetik a munkajogi garanciák, a munkajogi védelem mellett. Tehát ezek a garanciák meglesznek, amennyiben erre hajlandóak a támogatásukat adni önök is, illetve igazából attól függetlenül is meg tudnak lenni, de azért milyen jó lenne, ha önök is támogatnák.

Összességében úgy látom, hogy az irányokat legalább nem vitatták. Szerintem ez mindenképpen pozitív dolog. Úgy gondolom, hogy ha érdemi, tartalmi javaslatok beérkeznek írásos formában is, és lesz olyan, amely nem ellentétes a céljainkkal, a szándékainkkal, illetve a nagyszülői gyed jellegével, ha ezt önök is értik és ehhez tudnak valamit hozzátenni, akkor azokat a javaslatokat örömmel megnézzük majd és egyenként megvizsgáljuk.

Én azt kérem önöktől, hogy a nagyszülői gyed bevezetése lehetőségének ne álljanak útjába. Higgyék el, hogy ezzel megint megnyitunk egy ajtót olyan családok előtt, ahol jelenleg nem tudnak a nagyszülők aktívan bekapcsolódni a gyerekvigyázásba, az unoka felügyeletébe. Ezzel olyan életre szóló élményt adhatunk a gyerekeknek, amit csak a nagyszülőkön keresztül tudnak megkapni, úgyhogy én azt kérem, hogy biztosítsák támogatásukról majd a nagyszülői gyedről szóló törvénymódosító javaslatokat. Köszönöm államtitkár úrnak, hogy ő is aktívan részt vesz a vitában. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai