Készült: 2024.09.21.10:19:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

250. ülésnap (2017.10.24.),  107-110. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 5:23


Felszólalások:   103-106   107-110   111-112      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Képviselőtársaim! A kérdések végére értünk. Most nemzetiségi szószólói kérdés fog elhangozni.

Alexov Lyubomir szerb nemzetiségi szószóló kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „Várható-e a nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott köznevelési intézmények költségvetési finanszírozását a nem­zetiségi sajátosságokhoz, illetve a kötelező béremelések végrehajtásához igazítják?” címmel. Öné a szó, szószóló úr.

ALEXOV LYUBOMIR nemzetiségi szószóló: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! A magyarországi szerb nemzetiségi közösség nagyra értékeli azokat az eredményeket, amelyek a nemzetiségi köznevelésben a finanszírozás és az intézményes feltételrendszer javítása terén az elmúlt évek során megvalósultak. Ugyanakkor problémás, hogy a Magyar Államkincstár által folyósított normatív támogatás igénylésekor és elszámolásakor a köznevelési intézményt fenntartó országos nemzetiségi önkormányzatok szembesülnek azzal, hogy a költségvetési támogatások feltételeit megállapító jogszabályok sokszor nincsenek tekintettel a Magyarországon élő nemzetiségek által fenntartott köznevelési intézmények különleges helyzetére és működésük sajátosságaira.

A nevelési-oktatási munkát közvetlenül segítők körében nehézséget jelent, hogy a nemzetiség nyelvét beszélő szakemberek a területileg illetékes pedagógiai szakszolgálatok alkalmazásában csak kivételesen állnak rendelkezésre, a nemzetiségi iskolákban történő alkalmazásuk ugyanakkor a 326/2013. kormányrendelet 4. számú melléklete alapján nem finanszírozható.

A legnagyobb problémát az intézményekben dolgozó ‑ eddig is csak a köznevelési szerződés keretében finanszírozott ‑ egyéb munkakörben foglalkoztatottak munkabére okozza, amely a kormány döntéseit követően a minimálbér és a garantált bérminimum emelésével minden évben nő, ugyanakkor a köznevelési szerződés keretében biztosított kiegészítő támogatás összege állandó, nem követi a kötelező béremelést.

Az 1312/2017. kormányhatározat alapján a helyi önkormányzatok számára a kötelező béremelés forrása biztosított, a nemzetiségi önkormányzatok részére ilyen keret nem áll rendelkezésre.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindezek alapján kérdezem: tervezik-e, hogy a nemzetiségi önkormányzatok által fenntartott köznevelési intézmények költségvetési finanszírozását a nemzetiségi sajátosságokhoz, illetve a kötelező béremelések végrehajtásához igazítják? Várva megtisztelő válaszát, köszönöm figyelmüket.

ELNÖK: Köszönjük, szószóló úr. Most megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Szószóló Úr! Tisztelt Ház! 2010-ben döntöttünk amellett, hogy igyekszünk mi­nél szorosabbra fűzni a Magyarországon élő nemzetiségekkel a kapcsolatot, pontosan azért, hogy minden, Magyarországon élő nemzetiség a saját identitását, a saját nyelvét jobban ki tudja teljesíteni, amelynek nyilván fontos része az is, hogy az iskolarendszere is megerősödjék.

Ha megnézzük a költségvetési törvényekben a nemzetiségek számára nyújtott támogatásokat, akkor azt látjuk, hogy háromszorosára nőtt ez az összeg; 2010-ben 3 milliárd forint volt, a jövő évi költségvetésben ‑ amit már elfogadtunk ‑ ez több mint 10 milliárd, tehát 3 milliárdról 10 milliárd forint fölé nőtt. Ugyanígy az iskolákban is a jövő évi költségvetési törvény szerinti elismert átlagos bérek a nem pedagógus végzettséggel rendelkezők esetében 1,8 millióról 2 millió 167 ezerre nőttek, az iskolákban, kollégiumokban 2 millió 200 ezerről 2 millió 600 ezer környékére, az óvodákban pedig 2 millió 200 ezerről 2 millió 800 ezer fölé emelkedtek az elismerhető tételek.

A nemzetiségi önkormányzatok az általuk fenntartott köznevelési intézmények működtetéséhez kiemelt támogatást vehetnek igénybe, az átlagbér-támogatást az átlagosnál kedvezőbb feltételek mellett igényelhetik, nem 12 tanulónként, hanem 8 tanulónként, illetve kiemelt mértékű működési támogatás is megilleti őket, amelynek a mértéke 160 ezer forint/fő/év összegről 200 ezer forint/fő/év összegre emelkedik jövőre.

A fentiek mellett több nemzetiségi önkormányzat, köztük a Szerb Országos Önkormányzat is köznevelési szerződés keretében további jelentős mértékű kiegészítő támogatásban részesül, a Szerb Országos Önkormányzat 340 ezer forint/fő/év, éves szinten 20 878 125 forint kiegészítő támogatást kap, és a fentieken túl még a nemzetiségi tankönyvek beszerzéséhez is kiegészítő támogatást nyújt a tárca. Az erről szóló szerződés előkészítése folyamatban van.

A nemzetiségi tanulmányi ösztöndíjaknak a kiadására is 2011 óta kerül sor évről évre a hazánkban élő őshonos nemzetiségek identitásának (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) megőrzése céljából, illetőleg a tankönyveket nemcsak a kilencedik, de a tizenkettedik évfolyamig kapják ingyenesen szintén a nemzetiségi iskoláknak nyújtott külön támogatás keretében. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:   103-106   107-110   111-112      Ülésnap adatai