Készült: 2024.09.18.21:10:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

245. ülésnap (2017.10.09.),  149-156. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:09


Felszólalások:   141-148   149-156   157-164      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, miniszterelnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Szászfalvi László, a Kereszténydemokrata Néppárt képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni az emberi erőforrások miniszteréhez: „Hogyan segíti az egységes informatikai rendszer bevezetése az egészségügyet?” címmel. A miniszter úr halaszthatatlan közfeladat ellátása miatt válaszadásra Rétvári Bence államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem a képviselő urat, elfogadja‑e a válaszadó személyét. (Jelzésre:) Jelzi, hogy igen. Szászfalvi László képviselő urat illeti a szó.

 

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Az egészségügyei ellátórendszer fejlesztése a szolgáltatást igénybe vevők és a benne dolgozók igényeire figyelemmel a kormány elektronikus egészségügyi szolgáltatási tér kiépítését és bevezetését határozta meg, és azt a célt tűzte ki, hogy a szolgáltató a közfinanszírozott egészségügyi ellátásoknál 2017. november 1-jétől, a nem közfinanszírozott egészségügyi ellátásoknál pedig jövőre elérhetővé teszi ezt a rendszert.

 

 

 (14.10)

 

Ezért európai uniós támogatásból, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ vezette konzorcium felügyeletével épült ki az a biztonságos informatikai rendszer, amelyben az egészségügyi szolgáltatók összekapcsolásával a nekik létrehozott egységes kommunikációs tér jön létre. Ehhez 7,2 milliárd forintos informatikai fejlesztést kellett végrehajtani 191 közfinanszírozott egészségügyi intézményben, ami 10 ezer informatikai eszköz rendelkezésre bocsátását jelentette. Az idei évben már megkezdődhetett a szolgáltatási tér próbaüzeme, amivel a betegadatok elérhetővé válnak az ellátó intézmények, a háziorvosok, a gyógyszerészek és a mentőszolgálat számára.

Tisztelt Államtitkár Úr! Kereszténydemokrata képviselőként az egészségügyi ellátórendszer fejlesztését kiemelt fontosságúnak tartom. A betegek adatkezelési jogát is szem előtt tartó új rendszerben a beteggel kapcsolatos minden fontos információ azonnal az orvos rendelkezésére állhat, aki így reményeink szerint pontosabb diagnózist állíthat fel. A kezelés is személyre szabottabb, gyorsabb és hatékonyabb lehet, elkerülhetővé válhatnak az ismételt, felesleges vizsgálatok, ami a beteg kényelmén és a gyorsabb gyógyuláson túl költséghatékonyabb működést tehet lehetővé.

Ezért tisztelettel kérdezem az államtitkár urat, mik a próbaidőszak eddigi tapasztalatai, a látottak alapján mennyiben segíti az új rendszer az egészségügy egészének működését. Várom az államtitkár úr megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. A válaszadásra megadom a szót Rétvári Bence államtitkár úrnak.

 

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az e‑egészségügy bevezetésével az a célunk, hogy a betegek gyógyulását minden informatikai eszköz is segítse. Több mint 100 milliárd forint értékben vásároltunk különböző legkorszerűbb orvostechnológiai eszközöket, de emellett fontos, hogy ha egy beteg egy orvos elé kerül, akkor minden információ, ami az elmúlt öt évben róla keletkezett ‑ és a következő években fog keletkezni -, rendelkezésre álljon, ne legyen elveszett lelet, ne legyen elveszett recept, ne legyen semmilyen olyan diagnózis, amit adott esetben egy orvos nem tud megnézni akkor, amikor másodpercek alatt kell adott esetben döntést hoznia, és lehet, hogy nincsen idő arra, hogy újabb és újabb vizsgálatokra küldje a beteget. Ezért fontos, hogy így sokkal személyre szabottabb, sokkal gyorsabb kezelést kaphassanak a betegek.

Mindenkinek az adatai, akár gyógyszerekkel kapcsolatos, akár diagnózissal kapcsolatos adatai ebbe az elektronikus térbe kerülnek fel, és ennek zajlott, ahogy ön is említette, idén tavasztól kezdve a próbaüzeme, ami augusztus közepéig tartott. Részt vettek benne kórházak, háziorvosok, patikák egyaránt, ez egy éles próbaüzem volt, mindenki maga is követhette ennek a különböző fázisait.

Ha a betegeket nézem, közülük 8574‑en be is léptek ebbe az elektronikus térbe, és ott különböző módosításokat, nyilatkozatokat tettek. A próbaüzem alatt 400 ezer receptet már e-receptként adtak ki, és 400 ezer ellátási dokumentum szintén ebbe a felhőalapú rendszerbe került be. Ez azt jelenti, hogy teljes mértékben éles üzemben tudtuk ezt tesztelni, és hibás adat az elektronikus egészségügyi térbe nem került be, ugyanakkor ezek a dokumentumok most már digitálisan mindenkinek hozzáférhetőek. Eddig 4722 háziorvos, 2705 gyógyszertár, valamint 315 járó- és fekvőbeteg‑ellátó intézmény került be a rendszerbe, csatlakozott hozzá. Ez azt jelenti, hogy az egészségügyi szolgáltatók 75-80 százaléka már készen áll arra, hogy novembertől minden adatszolgáltatás így történhessen meg, és minden adatot így lehessen szolgáltatni. Ha adott esetben valaki most már nem a recepttel megy be a patikába (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.), hanem csak a személyi igazolványával és a taj-számával vagy csak az e-személyijével, ugyanúgy megkapja ezeket a gyógyszereket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm szépen, államtitkár úr. Viszonválaszra megadom a szót Szászfalvi képviselő úrnak.

 

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm szépen a válaszát, államtitkár úr. Azt gondolom, a legfontosabb dolog a magyar emberek és a magyar családok kiszolgálása, az, hogy gyors, kényelmes és biztonságos szolgáltatást kapjanak meg minden téren a magyar emberek. Azt gondolom, az egységes informatikai rendszer bevezetése is egy nagyon fontos eszköz, egy nagyon fontos program ezen céloknak a megvalósítása érdekében.

Az ellenzék minden riogatása ellenére világos, hogy az egészségügyben is számos nagyon fontos eredmény született az elmúlt hat-hét esztendőben, számos fontos pozitív folyamat indulhatott el: a már említett kórházfejlesztések, amelyek 500 milliárdot tettek ki az elmúlt hét esztendőben; a bérfejlesztési programok, amelyek 400 milliárdos keretösszegben valósultak meg, és ez a mostani informatikai fejlesztés is egy nagyon fontos része az egészségügy megújításának. Reménység szerint, ha mindenütt elérhetővé válik, akkor ezen a területen sem lesznek hátrányos helyzetű térségek és hátrányos helyzetű emberek. Köszönöm szépen a megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 

ELNÖK: Köszönöm, Szászfalvi képviselő úr. Viszonválasz megilleti az államtitkár urat is.

 

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Az is fontos szempont volt, hogy a kórházaknak, a patikáknak, a háziorvosi rendelőknek ne kelljen teljesen új informatikai rendszer megtanulását véghez vinni, ne egy új rendszert kelljen megtanulniuk. Éppen ezért úgy építettük ki a rendszert, hogy az ott futó informatikai rendszerekre csatlakozik rá, nem kell tehát új felület, nem kell új tanulási folyamat.

Az is nagyon fontos, hogy azok számára, akik a következő egy évben is, mondjuk, a szomszédjuknak vagy az édesanyjuknak, édesapjuknak, rokonuknak szeretnék kiváltani a receptjét a patikában, egy felírási igazolással erre lehetőségük lesz, tehát ha nem a beteg megy el a patikába, hanem valami más barát, ismerős, rokon, ami azért egyébként sok helyen nyilván szokás, és váltja ki helyette, akkor természetesen a továbbiakban is rendelkezésre áll az a papíralapú most már felírási igazolás, amelynek a birtokában a gyógyszert kiválthatja, a betegnek elviheti. Úgy gondoljuk, nagy mulasztás lenne, ha a legmodernebb technikai eszközöket nem vetnénk be a betegek gyógyítása érdekében is, ezért fontos, hogy ezen a téren is minden dokumentum rendelkezésre álljon, és senki se tudjon elveszíteni semmilyen, akár életmentés szempontjából is lényeges dokumentumot, vényt vagy bármilyen korábbi diagnózist.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:   141-148   149-156   157-164      Ülésnap adatai