Készült: 2024.09.25.07:13:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

221. ülésnap (2005.05.03.), 68. felszólalás
Felszólaló Kosztolányi Dénes (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:35


Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KOSZTOLÁNYI DÉNES (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Azért kértem először szót, mert az 1. sorszám alatti indítvány az enyém.

Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Ez természetesen megint arról szól, hogy a kormány ne helyezze hatályon kívül a konszenzussal létrehozott és érvényben lévő, úgynevezett lakásmaffia elleni küzdelemről szóló határozatot, hanem azt maradéktalanul hajtsa végre. Semmi szükség nincs arra, hogy új határozat szülessen, a maradéktalan végrehajtásra annál inkább. Tehát én megint csak a tavalyi 353-akhoz szólok, hogy képviselőtársaim, hol vagytok, illetve itt legyetek akkor, amikor majd a döntést és a határozati javaslatot meg kell szavazni.

A többi pontból hármat emelnék ki, a 9-est, a 10-est és a 11-est, de előzetesen azt szeretném elmondani, hogy a kormány arra kényszerítette a volt lakásmaffia-bizottság szocialista tagjait, hogy az el nem végzett országgyűlési határozathoz újra módosítóként adják be a korábbi határozati javaslatokat, az értelmetlenné átfogalmazott kormányszöveget érthetővé tegyék. És kérem szépen, most lássunk csodát, ezek közül a javaslatok közül, amelyeket elsősorban Devánszkiné dr. Molnár Katalin elnök asszony dolgozott ki, és részt vett benne Nyakó úr, Hajdu úr és Fodor Gábor úr is - mi sajnos már nem tudtunk ebben részt venni, mert rettenetesen kínos lett volna az érvényben lévő határozatot újból előterjeszteni, és sajnos minket nem kötnek olyan pártfegyelmi megoldások, mint esetleg önöket -, szóval ebből a tizenkettőből is hármat elutasított a kormány. Nem támogatja. Itt olvasom végig a bizottságokat is: az alkotmányügyi bizottság, az emberi jogi bizottság, a gazdasági bizottság, a költségvetési bizottság nem támogatja, és az önkormányzati bizottság - úgy látszik, ott sem voltunk elegen - szintén nem támogatja. Kérem szépen, milyen javaslatok ezek?

Ezek közül a legmegdöbbentőbb, hogy az emberi jogi bizottság egyharmada sem támogatja azt, hogy a kormány vagy a parlament a jövőben kikérje a Sors-Társak Egyesületének a véleményét. Ezt is elutasították. A benyújtók azt kérik, hogy vizsgálja meg, és a 2006. évi költségvetésben biztosítsa; ha tehát 2005-ben már nem biztosította, akkor talán ebben az évben fog pénzt adni a kormány - én nem vagyok ilyen naiv és ilyen jóhiszemű. Itt van az, hogy: a Sors-Társak Közhasznú Egyesülete véleményének figyelembevételével és közreműködésével. Erről olvastam föl a szép kormányzati célokat végrehajtó bizottsági szocialista többség nem szavazatát úgy, hogy sikerült összehozni még azt is, hogy egyharmada sem támogatja. A gazdasági bizottságban sem. Tévedtem, ne csak az emberi jogit pécézzük ki, a gazdasági bizottság sem akar egy fillért sem biztosítani a lakásmaffia elleni küzdelemre.

Tegnap mintha hallottam volna a száz ballépés között azt, hogy szakképzés lesz, oktatás lesz, meg minden hasonló. Az alaphatározatban, tisztelt képviselőtársaim, benne volt az, hogy az ingatlan-nyilvántartásnál, az ingatlanközvetítői tevékenységnél szakképesítési követelményrendszert kell kidolgozni. Ezt sem teljesítette a kormány. Erre beadják a képviselőtársaim újból módosítóként. Mit mond erről a bizottságok sora? Nem támogatja, nem támogatja. Illetve, bocsánat: támogatja, támogatja, de a kormány nem támogatja. Nem tartanak igényt a szakképzésre.

Ugyancsak nem ért egyet és az emberi jogi bizottság ülésén sem értett egyet azzal, hogy a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének igenis feladata van abban, hogy ne csak a különböző brókerbotrányokban süllyedjen el, hanem esetleg odafigyeljen azokra a lakáscélú jelzáloghitelezésekre, pénzintézeti teendőkre és pénzügyi műveletekre, amelyeket az eredeti országgyűlési határozatunk feladatul adott a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének. Most a kormány ezzel nem ért egyet, az előterjesztő képviselője sem ért vele egyet, sőt a gazdasági bizottság egyharmada sem támogatja.

Kimondom őszintén, kellemetlen és nagyon kínos lehet a volt bizottság szocialista tagjainak, hogy arra kényszerülnek, hogy újból előterjesszék azokat a javaslatokat, amelyekről jól tudjuk, hogy helyesek, ráadásul érvényben is vannak. Államtitkár úr, érvényben lévő országgyűlési határozati szövegeket kell újból és újból előterjeszteni. Na, egy kis módosítással, mert az önök javaslata például, tisztelt kormány, azt mondja, hogy: a lakásmaffia elleni küzdelem alapvető társadalmi érdek. Ez az új határozat. A régi határozat ezzel szemben azt mondta: alapvető érdeke a magyar társadalomnak. Szólaljon föl egy olyan képviselő, aki különbséget lát a kettő között! Ilyen szövegmódosítások vannak, ezért kellett, presztízsokokból hatályon kívül helyezni, vagy legalábbis erre törekedni, az országgyűlési határozatot.

Leszavazta a kormány a majdani lakástörvényben az áldozatok önkormányzati bérlakáshoz jutási lehetőségének a végiggondolását, azt, hogy végiggondolható legyen. Az első csalódás minket már tavaly ért, amikor a társasházi törvényben, majd a lakásszövetkezeti törvényben nem nyújtottak lehetőséget arra, hogy érvénybe lépjenek azok a módosító javaslatok, beépüljenek a jogszabályba, a törvénybe, amelyek a lakásmaffia elleni jogi fellépést elősegítik. De az, hogy már most kizárják annak lehetőségét, hogy az állítólag ősszel elénk kerülő lakástörvény befogadjon ilyen típusú hasznos jogi kezdeményezéseket, egyszerűen elfogadhatatlan!

Azt szeretném javasolni a képviselőtársaimnak, akikkel együtt volt szerencsém nagy örömömre az albizottságban dolgozni, hogy ezeket a módosító javaslatokat, amelyeket nem támogat a kormány, azért ne vonják vissza, mert a képviselők meggondolhatják magukat. Sőt, befejezésül ismétlem, megismétlem, nem a vita kedvéért, hanem a parlamenti egyetértést, összefogást, konszenzust elősegítendő, az áldozatok tömegének sanyarú sorsát ismerve, és a szükséges intézkedések helyességéről meggyőződve, amelyeket az eredeti határozatban megfogalmaztunk, kérem, hogy a képviselők 353 igen szavazattal az 1. módosító javaslatot fogadják el, ezzel tartsák életben a most hatályos országgyűlési határozatot, és szólítsuk fel a kormányt, hogy maradéktalanul hajtsa végre az abban szereplő feladatokat.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

(12.40)




Felszólalások:  Előző  68  Következő    Ülésnap adatai