Készült: 2024.09.21.12:49:47 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

29. ülésnap (2014.11.20.), 194. felszólalás
Felszólaló Banai Péter Benő
Beosztás Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:53


Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BANAI PÉTER BENŐ nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Örülök, hogy a képviselő úr utánanézett az önéletrajzomnak. Ha említett egy-két évszámot, akkor hadd említsem meg, hogy 1998-ban, az egyetem befejezése után mentem el az akkori Pénzügyminisztériumba dolgozni. Arra tettem akkor esküt, hogy legjobb tudásom szerint a kormányt fogom szolgálni. 2002. január 1-jétől voltam ? ahogy a képviselő úr említette ? osztályvezető, és épp azért, mert a minisztériumban tisztviselőként dolgoztam, tudom elmondani azt, hogy hogyan éltük meg belülről azokat az éveket, amikor az említett felelőtlen államháztartási gazdálkodás jellemezte Magyarországot. Tudom azt, hogy milyen volt bent a kollégák véleménye, függetlenül a pártnézetüktől. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Főosztályvezető-helyettes lett. ? Derültség az MSZP soraiból.)

Igen, én arra büszke vagyok, hogy a legjobb tudásom szerint a kormányt szolgáltam, és igen, arra büszke vagyok, hogy ezt a szakmai munkát 2010-ben is elismerték, és a szakmai munkát helyettes államtitkárként, majd ezt követően már nem szakmai vezetőként, hanem államtitkárként 2014-ben folytathatom.

(20.30)

Képviselő úr, biztosíthatom arról, hogy csakúgy, mint 1998-ban, csakúgy, mint 2002-ben, csakúgy, mint 2005-6-7-8-ban, most is a legjobb tudásom szerint a kormányt fogom szolgálni. És büszkén állok most, és azt mondhatom el, hogy a nyilvános adatok alapján, szemben azzal, amikor sajnos sem a reálnövekedésünk nem haladta meg az Európai Unió átlagát, sőt, szemben azzal, amikor az államháztartási hiányunk nemhogy 3 százalék alatt volt, képviselő úr, 9 százalék fölött volt többször, ezzel szemben most a reálgazdasági mutatóink jók. És amikor a 2015-ös költségvetésről beszélünk, akkor azt mondhatjuk el, hogy megvan a fedezete egy csomó többletkiadásnak. (Harangozó Gábor István: Milyen áron?)

Ami a nyugdíjakat illeti, képviselő úr, ön emlékezhet arra, hogy volt olyan kormányzati, országgyűlési döntés korábban, amely a 13. havi nyugdíj eltörléséről szólt. Ön tudja azt, hogy volt olyan országgyűlési döntés is, amely az Alaptörvényben rögzítette a nyugdíjak reálértékének megőrzését. Ez az alaptörvényi rendelkezés 2010 után született.

De nézzük a szabályozás után a konkrét tetteket, illetőleg azt, hogy a nyugdíjak hogyan alakultak! Abban egyetértek képviselő úrral, hogy fontos a nyugdíjak reálértékének megőrzése. Ezt nemcsak a jelenlegi jogszabályi környezet garantálja, hanem az eddigi konkrét lépések is. Hogy az elmúlt években ? megint ha KSH-adatokat nézünk ? azt látjuk, hogy a nyugdíjak reálértéke évről évre növekedett, köszönhetően annak a rezsicsökkentésnek is, amely igen, több pénzt hagyott a nyugdíjasoknál, és amely azt eredményezte, hogy az említett reálérték-növekedés megvalósult.

E tekintetben a jövő évi költségvetés is egyértelmű szabályt tartalmaz, a reálérték megőrzése érdekében 1,8 százalékos növekedést fogalmaz meg, és természetesen él az a törvényi rendelkezés, amelynek értelmében ha az infláció mégis magasabb lenne, akkor novemberben kiegészítő emelésre kerülhet sor.

Engedjék még meg, hogy röviden szóljak Kepli Lajos képviselő úr, illetőleg Lukács László képviselő úr felvetéseiről! Kepli Lajos képviselő úr azon felvetése, amely a vízügyre vonatkozott, azt gondolom, sok igazságot tartalmaz. Alapvető felelősség az, hogy a Magyarországra beáramló vizeket megőrizzük, és jó célra tudjuk felhasználni, ezért a jövő évi költségvetési törvényjavaslat európai uniós forrásokból az árvizek idején beáramló források, vízforrások, vizek megőrzésére és későbbi hasznosítására tartalmaz programokat. Tehát a képviselő úr által fölvetett problémát, azt gondolom, a kormány kezelni kívánja.

Ami pedig Lukács László képviselő úr felvetéseit illeti, azt gondolom, hogy az egészségügy területén is igen, számtalan feladat van még előttünk, ugyanakkor arra mindenkit emlékeztetnem kell, hogy az elmúlt időszakban az egészségügyi területen a kormány számos intézkedést tett. Emlékezzünk arra, hogy két lépcsőben megvalósult az ápolók és orvosok béremelése. Természetesen jó lenne az, ha még több forrást lehetne biztosítani, de felelős gazdálkodásra ilyenkor is mindenkit emlékeztetnem kell. Elkezdett egy programot a kormányzat, amelyet, bízunk abban, hogy lesz majd lehetősége folytatni. Nemcsak az ápolók, orvosok bére növekedett, hanem elindult a rezidensösztöndíj és a jövő évi költségvetésben a háziorvosi rendszer megerősítésére 10 milliárd forintot tartalmaz a jövő évi javaslat.

Végül még egy tételt hadd említsek meg! Ez a költségvetési szervek adósságának csökkentésére rendelkezésre álló 60 milliárdos összeg, ez a tétel jelentős részben az egészségügyi intézmények tartozásának csökkentésére is fordítható. Hozzáteszem: a felelős gazdálkodás elve itt is megjelenik a javaslatban. Ez a 60 milliárdos összeg akkor fordítható a tartozások csökkentésére, ha a hosszú távú pénzügyi stabilitást is egyidejűleg lehet biztosítani. Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  194  Következő    Ülésnap adatai