Készült: 2024.05.21.01:32:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2021.05.26.), 38. felszólalás
Felszólaló Dr. Szakács László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 12:42


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SZAKÁCS LÁSZLÓ, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! Hadd kezdjem én is azzal, amivel Nacsa képviselőtársam abbahagyta: a belföldi és a külföldi turisták érdekeit tartja szem előtt a kormány  bár így volna. Egyébként mindenki örülne neki, de hogy egy jó hírrel kezdjem  biztos, nem ezt várják tőlem, de akkor kezdem egy jó hírrel , én például annak örülök, hogy a kormány az előterjesztő. Tehát nem kell azt gondoljuk, nem kell azt higgyük, mint amit korábban kellett, hogy Dunai Mónika egy esős szombat délután átgondolta a magyar médiapiacot, vagy éppen most legutóbb, ugye, Böröcz képviselőtársunk volt, aki nyilván a szombati esős délutánt arra használta föl, hogy az önkormányzati lakáspiacot gondolja át, és az önkormányzati bérlakások helyzetét tekintse át, és gombolja újra azt a kabátot. Itt voltak akkor szakmai egyeztetések, tehát legalábbis bevonták valamilyen szinten a résztvevőket ebbe a kérdésbe, és a kormány is valamilyen szinten akkor részt vesz ebben. Tehát ezt én pozitívumnak látom egyébként ebben a helyzetben, sokkal több pozitívumot, megmondom őszintén, nem látok.

Ugye, az, amit önök mondanak, és most Nacsa képviselőtársam elmondta, nyilván a saját szemszögéből igaza van, de hadd mutassam én ezt meg egy másik oldalról. Itt a Kisfaludy-programról beszélünk, amivel kapcsolatban többször kérdeztük, hogy pandémia idején… Ugye, akkor úgy volt, hogy egyik pillanatról a másikra  a jó csuda tudja, hogy ki merte azt úgy eldönteni  ennek a programnak a keretét először 23-ról 27-re, onnan meg 27-ről 82 milliárd forintra emelték. Hirtelen elkezdtek önök győzteseket hirdetni, és ami nyilvánvalóan legtöbbünknél beakadt, hogy egyszer csak, ha már ennyit beszéltek a csillagokról, egyszer csak a mi, Magyarország egén álló, egy szem turisztikai állócsillagunk, Mészáros Lőrinc nyert ezen a pályázaton. Nyert ezen a pályázaton  egy szerényen, bár nem sértő  17,7 milliárd forintot, akkor, amikor elbocsátott ezekből a cégekből 850 embert, és talán két héttel azután, hogy egy másik cégéből pedig kivett 11 milliárd forint osztalékot.

Akkor azt kértük önökön számon, hogy önök nem azért hozták létre  úgy hívják önök, ugye, hogy nemzeti nagytőkésosztály, mi ennél sokkal egyszerűbben, oligarchának hívjuk őket, tehát, hogy önök, ugye, azért hozták létre  ezt az osztályt, hogy amikor bajban van a kormány, amikor bajban van valamelyik szektor valamelyik ágazata, akkor ugye, neki szólnak, hogy segíts. Hát, de itt látszik az, hogy a Mészáros Lőrincre ez nem vonatkozik. Miért nem szóltak önök, államtitkár úr, a Mészáros Lőrincnek, hogy most ezt bírd ki? Most ne bocsáss el embereket, ne most pályázz, most értsd meg, hogy te nem tudsz nyerni, mert másoknak kell a segítség, hiszen te most 11 milliárdot vettél ki valamelyik cégedből. És azért egymás között: Mészáros Lőrinc azóta sem nagyon tud hibázni, ha közbeszerzésekről van szó, meg ha pályázatokról van szó. Tehát ki van ő tömve rendesen, miért kellett még ezt a keveset is elvenni?

És még egyszer mondom, a legfelháborítóbb ebben az, hogy akkor, amikor elbocsátott 850 embert, pokollá téve 850 család életét, a járvány első hullámában nekik volt összesen 90 napjuk, hogy munkát találjanak. 850 ember elbocsátásáért 17,7 milliárd forintot kapott ez a cég.

Lesz nemzeti szálláshely-minősítő rendszer is. Ez is, tudják, egy olyan dolog, ami jó is lenne, de, ugye, látják azt önök is, hogy valahol persze sántít ez a dolog. Miért most jött ez elő? Elő is kotortak egy majdnem tízéves megállapodást, ugye, hallottuk, 2012-ben csatlakozott a szálláshelyadók szövetsége a Hotelstarshoz, elő is kaparták ezt a megállapodást most hirtelen, mert nem tudtak valami másba belekapaszkodni, és most végre lesz akkor nemzeti minőségi rendszer.

Csak hát, ugye, azt látjuk, és ezt szoktuk mi a legtöbbször elmondani, én biztosan, hogy sajnos önökkel szemben már sokkal több a tapasztalatunk, mint amennyi illúziónk maradt. Önök ezt nem arra fogják használni, hogy egységesen minősítsék a szállodákat. Ezt önök Damoklész kardjaként fogják használni, ez a tapasztalat önökkel. Lehet, hogy aki leírta ezt a szöveget, nem ezt gondolta, de hogy önök erre fogják használni, az biztos. Damoklész kardjaként ott fogják majd tartani a szálláshely-üzemeltetők, hotelesek feje fölött, méghozzá háromévente. És, ha valakinek majd kell a szállodája, és ha valakinek majd kell a panziója, akkor az majd, kérem szépen, minősíttetheti magát, aztán majd meg is nézheti magát.

Ha valaki támogatást akar igényelni, ugye, államtitkár úr elmondta, a támogatások odaítélése miatt kell egy teljesebb kép, így mondta  nem tudom, az elmúlt tíz évben sem sikerült feltérképezni még teljesen ezt a szektort, de akkor, ha még teljesebb kép kell a támogatások odaítéléséhez , akkor erre majd lehetőséget nyújt ez a rendszer.

(11.20)

Milyen jó lett volna, ha erre a Kisfaludy-programos 82 milliárdosra is van egy ilyen teljesebb kép. Mondjuk, például egy olyan, hogy aki elbocsát 850 alkalmazottat, azt nem stafírungoljuk ki 17,7 milliárd forinttal. Egy ilyen indikátor, ha lett volna benne, az sokat segített volna, legalábbis az igazságérzetünknek.

Még egy kérdés, hogy térségeket is önök majd ki fognak emelni. Ezzel is persze próbálkozott mindenki. Volt turisztikai desztinációmenedzsment, voltak kiemelt térségek. Természetesen Budapest mindig egy külön régiót alkotott ebben, és azt gondolom, hogy mindannyiunknak öröme egyébként, hogy Budapest városa egy olyan európai város, ahova szívesen jönnek a külföldiek. Ez is egy olyan dolog, ahol emlékeztetnünk kell magunkat, aztán persze önöket is, tudják, ez olyan, mint a nemzetgazdasági szempontból kiemelt beruházás. Hányszor éltek önök vissza ezzel a kifejezéssel?! Ha valami nem tetszik, mondjuk, a budapestieknek, akkor az nemzetgazdaságilag kiemelt beruházás lesz. Ha valamelyik beruházásnál meg akarják kerülni vagy a közbeszerzést, vagy annak a finanszírozását, vagy bármi más olyan szabályokat, rendelkezéseket, amelyek mindenre vonatkoznak, akkor abból hirtelen kiemelt nemzetgazdasági jelentőségű program lesz. Itt is az ember, ugye, ez alapján a gyakorlat alapján okkal tart attól, hogy önök ezt már megint nem arra fogják használni, amire használták volna.

Nacsa képviselőtársam elmondta, hogy eleget szenvedett ez a szektor. Azt hiszem, hogy ez az, amiben egyetértünk. Önök segíteni akarnak. Hogy most az adminisztrációs tehertől ez mitől lesz egy akkora segítség, azt szerintem még mi sem látjuk, meg még a szektor sem látja. Aztán reméljük, hogy majd mikor a szektornak is fölnyílik a szeme, ők azt fogják látni, hogy ez egy segítség. Ez így első ránézésre nem így tűnik.

De önök azért hagytak kétséget ebben a szektorban, önök segíthettek volna. Önök tavaly novemberben azt kérték a szállodásoktól, éttermesektől és azt kérték a rekreációs ipartól, hogy zárjanak be az egészség védelmében, alapvetően jogosan. Azt kérték, hogy zárjanak be, és hozták a német Kurzarbeitnak a szabályait, amit addig magyarítottak  szoktam mondani, hogy úgy jártak vele, mint a lengyel mérnökök a Fiattal, addig-addig fejlesztgették, amíg kis Polski lett belőle. Itt is normatív támogatás helyett pályázat volt, a pályázat 50 százalék volt, nem 80 százalékos támogatás volt, bonyolult volt, és bizony, államtitkár úr, úgy esett, hogy nagyon sok éttermes, szállodás, konditermes, az bizony a fa alá meg a fűtésszámla helyére hiánypótló végzést kapott. Önök is tudják, mi is tudjuk.

Gulyás miniszter úr az egyik tájékoztatóján állt egyik lábáról a másikra, és mondta, hogy az ide átcsoportosított 27 milliárdból februárra 7 milliárdot sikerült kifizetni. Biztos az éttermesek hibája volt  miért nem tették rugalmasabbá ezt a rendszert? November, december, január és február, négy hónap! Tehát, amikor azt mondják, hogy segíteni kell, önök segíthettek volna. Túladminisztrálták. Ha jól emlékszem, talán még a miniszterelnök is azt mondta, hogy nincs megelégedve ennek a rendszerével, merthogy túlságosan is bonyolult ennek a leigénylése. Így alakult az, hogy ezen szektor tulajdonosainak is, no, meg a dolgozóinak is önök a karácsonyfa alá nem segítséget tettek, hanem egész egyszerűen egy hiánypótló végzést. Nem árulok el nagy titkot: ezért nem lehet semmit sem kapni a boltban.

Tehát azt gondolom, hogy van abban már tapasztalat, amikor önök segítenek. Látjuk a hatalmas nemzetközi példákat, örülünk neki, hogy Szlovénia, Málta, Andalúzia; szerettük volna, ha több ilyen példa is van Európából, és adott esetben, mondjuk, persze, ezek nem kicsike turisztikai desztinációk, de azért jobb lett volna, ha nagyobb országok részt vesznek hasonló projektekben és végigcsinálják.

Viszont ami a legnagyobb problémánk, az az, hogy önöket így most egy informatikai rendszeren keresztül, amely egyébként valószínűleg majd a kormány által kijelölt valamelyik oligarcha-családtag  és a többi, ami szokott lenni  által üzemeltetett szoftver lesz, bizony, be kell engedni a cégek könyvelésébe, mert önök rá akarnak látni. Nem egymást akarják majd ezek a cégek nézni. Ha ők akarnak egymásról tudni valamit, képzeljék el, ezek ismerik egymást, tudnak egymásról nagyon sok mindent, és ha valamit nem tudnak, akkor megkérdezik. Önök akarnak rálátni, mert rá akarják tenni a kezüket.

Nem véletlenül megy ám az a pletyka szerte Budapesten a vendéglátóiparban, meg egyébként a szállodaiparban az egész országban, hogy jól kell helyezkedni, és akkor lehet pénzt kapni, mert aki nem helyezkedik jól, az meg nem kap pénzt. Akinek meg megtetszik a hotelje, arra meg ráteszik a kezüket. Ennél nem bonyolultabb, és ehhez most ugye, találtak egy eszközt, ami minősítési rendszer, meg nyilvánvalóan egy olyan rendszer, ahol önök még több adatot ki tudnak nyerni. Hogyan tudnak önök több adatot ebből kinyerni, mint mondjuk, a NAV? Miért nem elegendő az? (Nacsa Lőrinc közbeszólására:) Ja, mert nincs rá hozzáférés, így van! Köszönöm szépen a megtisztelő választ, így van, mert nincsen hozzáférés, kellett teremteni egy olyat, amihez van hozzáférés, van rálátás, aztán majd  hogyan mondták?  helyzetbe hozzák majd a vállalkozókat, csak hát, nem a tisztességeseket, hanem azokat, akiket szoktak. Ezért nem fogjuk mi ezt támogatni. Köszönöm a figyelmet. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai