Készült: 2024.09.21.09:22:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

86. ülésnap (2015.06.15.),  217-228. felszólalás
Felszólalás oka Kérdés/azonnali kérdés megtárgyalása
Felszólalás ideje 8:02


Felszólalások:   215-216   217-228   229-337      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Köszönöm, képviselő úr. Tisztelt Országgyűlés! Miniszterelnök úrnak a harmadik soron következő azonnali kérdések órájában kell válaszolnia.

Tisztelt Országgyűlés! Schmuck Erzsébet, az LMP képviselője, azonnali kérdést kíván feltenni a nemzetgazdasági miniszternek: „Urizáló jegybank” címmel. Megadom a szót, képviselő asszony.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Tisztelt Államtitkár Úr! 2011-ben önök…

ELNÖK: Bocsánat, képviselő asszony, közben nem vettem észre, hogy miniszter úr elhagyta a termet. Tehát miniszter úr halaszthatatlan közfeladat-ellátása miatt válaszadásra Tállai András államtitkár urat jelölte ki. Kérdezem képviselő asszonyt, hogy elfogadja-e a válaszadó személyét, vagy személyesen miniszter úrtól kéri a választ. (Gúr Nándor közbeszól: Megnézem. Kint kvaterkázik.)

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Elfogadom, köszönöm szépen, csak az órát kérném szépen visszaállítani.

ELNÖK: Vissza van állítva, képviselő asszony. Parancsoljon!

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Államtitkár Úr! 2011-ben önök még éreztek valamit az emberek problémáiból, a társadalomban meglévő feszültségekből. Az LMP akkor messze egyetértett azzal a kezdeményezésükkel, hogy a jegybank elnökének a fizetését havi 8 millió forintról 2 millió forintra kell csökkenteni, és hogy törvényben maximálják az állami vezetők havi fizetését.

2012-ben, arra való hivatkozással, hogy vége a gazdasági válságnak és a jegybank független szervezet, az MNB-nél eltörölték a kétmilliós felső határt. Csakhogy az elmúlt években nőtt a szegénység Magyarországon, egyre többen élnek a létminimum alatt, a minimálbér 67 ezer forint, a közmunkabér a minimálbért se éri el, és végletesen szétszakadt a társadalom kevés gazdagra és sok millió szegényre.

Most kiderült, az MNB ügyvezető igazgatói, köztük Polt Péter legfőbb ügyész felesége havi 5 milliót kapnak. (Felzúdulás az MSZP soraiban.) Naponta megkeresnek 225 ezer forintot. Mindez újabb durva példa arra, hogy a jegybank közpénzből urizál.

Azt kérdezem államtitkár úrtól, először: helyénvalónak találja-e a magyar viszonyok között, hogy a jegybank felső szintű vezetésének fizetése havi 5 millió forint legyen, miközben pedagógusok, szociális és egészségügyi szakemberek, közszolgáltatásban dolgozók, és még sorolhatnám tovább, éhbérért dolgoznak? Szándékában áll-e a kormánynak visszaállítani a fizetési plafont az MNB-nél? És azt szeretném még megkérdezni, hogy Polt Péter legfőbb ügyész feleségének most megduplázták a fizetését havi 5 millióra, mit gondol, vajon befolyásolja-e a legfőbb ügyészt ez a tény az olyan feljelentések elbírálásában, mint például, amit az LMP tett az MNB ellen hűtlen kezelés miatt.

Köszönöm a figyelmet. (Taps az LMP soraiban. ‑ Lukács Zoltán: Még a feltételezést is visszautasítjuk!)

(15.50)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Válaszadásra megadom a szót Tállai András államtitkár úrnak. Államtitkár úr, öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Ön előtt Schiffer András frakcióvezető úr kétszer nem fogadta el a minisztert válaszadónak, mert azt mondta, hogy nem tartozik az NGM, a nemzetgazdasági miniszter hatáskörébe az, amit kérdezni szeretne. Ha Schiffer Andrásra ez igaz volt, akkor önre még jobban igaz: nem gondolja komolyan, hogy a nemzetgazdasági minisztertől kell megkérdezni a Magyar Nemzeti Bank vezetői jövedelmére vonatkozó szabályozást, illetve összegszerűséget, azt meg aztán ‑ hogy is mondjam? ‑ méltatlannak tartom, hogy a legfőbb ügyész feleségét idehozza és azt kérdezi tőlem, a legfőbb ügyész aszerint hozza-e meg a döntését, hogy feleségének a Magyar Nemzeti Banknál mennyi a fizetése. (Tukacs István: Pofátlanul magas. ‑ Dr. Józsa István: Vissza a 98 százalékkal!) Megmondom őszintén, hogy ez méltatlan kérdés az LMP-től, nem beszélve az ön személyéről.

Annyit szeretnék hozzátenni és elmondani, nyilván ön is tudja, hogy a Magyar Nemzeti Bank a tevékenységét a kormánytól függetlenül végzi (Zaj az MSZP soraiban.) ‑ ezt a 2013. évi CXXXIX. törvény írja elő ‑, és kérem, hogy ezt tartsuk tiszteletben, ön is és azok az ellenzéki képviselők is, akik mögöttem nevetgélnek, illetve beszólogatnak.

Ami a jövedelmet illeti: a jegybank igazgatóinak jövedelme a hazai bankszektor átlagos vezetői bérszintjéhez igazodik. Persze, ezt lehet önnek vagy másnak kritizálni. (Schmuck Erzsébet: Ez közpénz!) Az mindig hálás ellenzéki téma, hogy úgy gondoljuk, másnak a fizetése magas. Erről önnek meglehet a véleménye, ez a valóság. (Zaj az MSZP soraiban.)

Az MNB elnökének és alelnökeinek, valamint a monetáris tanács tagjainak a fizetése pedig a bankszektor hasonló szereplői fizetésének a negyede-ötöde. Ítélje meg ön, hogy ez sok vagy kevés ‑ jó? Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm államtitkár úr válaszát. Viszonválasz illeti meg a képviselő asszonyt. Megadom a szót.

SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm szépen. Államtitkár úr, azzal szeretném kezdeni, hogy a Magyar Nemzeti Bank esetében közpénzről van szó. Amikor önök 2011-ben Simor András fizetését 8 millióról 2 millióra csökkentették (Lukács Zoltán: Az is botrány volt!), akkor nem számított, hogy a jegybank független. Igaz, hogy ő nem volt Fidesz közeli.

Az MNB az elmúlt évek során az árfolyamváltozásból hatalmas nyereségre tett szert, amit még megfejelt akkor, amikor a devizaforintosításra sor került, hiszen piaci árfolyamon tették. Ott 134 milliárdot nyert a Magyar Nemzeti Bank. És ezt az óriási tetemes nyereséget nem fizette be az MNB a költségvetésbe ‑ holott ha vesztesége van, azt a költségvetés állja ‑, így az elmúlt egy évben volt lehetősége ingatlanokat vásárolni, az alapítványainak óriási pénzt adni, és hatalmas fizetéseket fizetni az ügyvezetőknek. A mai magyar viszonyok közepette nem megengedhető, hogy közpénzből ekkora hatalmas fizetéseket adjon a Magyar Nemzeti Bank. Köszönöm. (Taps az LMP és az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm, képviselő asszony. Tisztelt Országgyűlés! Viszonválasz illeti meg Tállai András államtitkár urat. Államtitkár úr, öné a szó.

TÁLLAI ANDRÁS nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. (Zaj az MSZP soraiban.) Sajnálom, hogy nem reagált arra, amit elmondtam az előbb, hogy az MNB elnökének, alelnökének és a monetáris tanács tagjainak a bankszektorhoz mérten mennyi a fizetése: negyede-ötöde. Miért nem reagált arra, hogy ezt sokallja vagy nem sokallja?

Egyébként pedig a Magyar Nemzeti Bank örülhet az ön felszólalásának, hiszen ha jól értettem, sorozatban dicsérte meg a tevékenységét, hogy nyereséget termel (Derültség az LMP soraiban.), hogy a vagyonát gyarapította. (Zaj az MSZP soraiban.) Azt elfelejtette mondani, hogy részt vett a magyar gazdaság növekedésének elindításában, kitalálta a növekedési hitelt, és több száz milliárd forintot pumpált a gazdaságba a kereskedelmi bankok helyett, és ezzel hozzájárult az ország gazdaságának az elindulásához.

Ami pedig a többit illeti: meg kell nézni, hogy más országokban ‑ Angliában, Németországban, Olaszországban, Ausztriában ‑ a jegybankok ugyanezt a tevékenységet végzik. (Zaj.) Köszönöm Schiffer úrnak az újabb ordítozását felszólalásom közben. Most már kezdek hozzászokni, hogy ez az új LMP-stílus és Schiffer-stílus. Köszönöm szépen.




Felszólalások:   215-216   217-228   229-337      Ülésnap adatai