Készült: 2024.09.19.11:30:54 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2011.05.17.), 372. felszólalás
Felszólaló Szabó Vilmos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:44


Felszólalások:  Előző  372  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZABÓ VILMOS (MSZP): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Államtitkár Úr! Hát, kétségtelenül nincs könnyű helyzetben. Megértem, hogy könnyebb az ellenzéki pártok programjait tanulmányozni, és itt idézni. Úgy tűnik nekem, hogy a minisztériumokban vagy az ön minisztériumában van egy külön osztály vagy részleg, amely aktuálisan az ellenzéki pártok programjából gyűjti ki az idézeteket. (Dr. Rétvári Bence: Google-osztály!) Jó lenne, ha a Fidesz programjából tenné ezt, legalábbis abból nehéz így, de megtehetnék, hogy a kormány programjából gyűjtik ki.

(0.20)

Szeretném képviselőtársaim figyelmét is felhívni a Fidesz- és a jelen nem lévő KDNP-frakcióból, hogy önök kormányoznak. Kormányoznak már. Államtitkár urat persze természetesen oda sorolom, de ön most a kormányt képviseli.

Államtitkár úr említette a velencei bizottságot. Én azért nem hivatkoznék olyan nagyon a velencei bizottságra az alkotmányt illetően. A velencei bizottság állást foglalt három kérdésben, amit önök megkérdeztek a kormány részéről, de épp a mai és a holnapi napon van itt Budapesten és folytat megbeszéléseket a velencei bizottság raportőri delegációja, már találkozott a kormány képviselőivel is, ahol egészében az elfogadott alaptörvényt tanulmányozza, és tesz majd jelentést az Európai Tanács monitoringbizottságának.

Az a gyanúm, hogy amit önök most itt beterjesztettek, ez hab a tortán az itteni konzultációjukhoz, hiszen ez kétségtelenül egy, nevezhetném akár meglepetésnek is, egy év után ugyan nehéz mondani, hogy tudnak okozni meglepetést, de talán arra kevesen gondoltak, hogy a még december 31-éig érvényben lévő alkotmány módosításához kezdenek, miközben elfogadták a Fidesz-KDNP pártalkotmányát, amelyik január 1-jétől életbe lép.

Önök ezt mégis megtették, ezzel a valóban csemegeszámba menő címmel, amit én most nem idéznék. Gaudi-Nagy Tamás képviselő úr jobban ért ehhez szakmailag. Ő elmondta, hogy ez akár alkotmányellenes is lehet már önmagában; ez elképzelhető, hogy így van. De tartalmilag is minden bizonnyal lehet alkotmányellenes, és itt lehet nyilván a magyarázata, vagy legalábbis az egyik magyarázata, hogy vajon miért is így terjesztették be, vajon miért is vették elő azt az egy év alatt alkalmazott módszert, hogy képviselői indítványként hozták be a képviselőházba.

Nyilván az első, hogy ki akarják kerülni a társadalmi egyeztetést. A második, amire egyébként ön is utalt valahol, ha jól láttam a híradásokban, hogy arra a kérdésre, hogy mi van, ha alkotmányellenes, talán azt válaszolta - de itt van, úgyhogy ha nem jól idézem, akkor majd helyesbít -, hogy miután alkotmánymódosítás, ezért az Alkotmánybíróság nyilván ezzel nem foglalkozhat.

Tehát megint annak a kikerülése, hogy már eleve be legyen biztosítva, hogy az Alkotmánybíróság ezzel ne foglalkozhasson.

De a társadalmi egyeztetésnél hadd mondjam el azt is, hogy történt még egy meglehetősen, minimum cinikusnak nevezhető lépés, miközben a kormány képviselője - Pintér belügyminiszter úrra gondolok - a lehetséges érintettek egy részének az érdekvédelmi szervezeteinek képviselőivel tárgyalt, mélyen a szemükbe nézve egy szót sem szólt arról, hogy készül egy ilyen előterjesztés, egy ilyen érdekes és fura alkotmánymódosítás. Persze, mondhatnák azt is, hogy miért is szólt volna, hiszen nem a kormány terjesztette be. Nyilván a kormánynak fogalma sem volt arról, hogy a frakcióban Lázár frakcióvezető úr és képviselőtársai, akivel a beterjesztést megtették, ők ezt be fogják terjeszteni. Ezért nem szóltak erről, és ez most mégis itt van. Ez természetesen meglehetősen cinikus.

Az is elég cinikus, amit ma a kormányszóvivő nyilatkozott, hogy egyelőre nem kezdhették meg az érdemi tárgyalást, mert a szakszervezetektől a kabinethez semmilyen javaslat nem érkezett. Azt ne tessék már mondani, hogy ez az indoka annak, akkor be kellett hozni már a múlt héten pénteken délután ezt az előterjesztést, most pedig megmondani, hogy várunk arra, hogy majd hoznak javaslatot! Szerintem a belügyminiszter úrral való tárgyaláson a szakszervezeteknek az általuk előterjesztetten voltak javaslatok, amit azt hiszem, bőven meg tudtak volna fontolni, és amiről tudnának tárgyalni.

Azt kell mondanom, hogy ez a valóban több százezer embert, több százezer magyar polgárt érintő intézkedés tényleg felelőtlen, felháborító és rendkívül méltatlan. Azt hiszem, hogy az, ami a magyar polgároknak az egzisztenciáját, jogbiztonságát érinti és bizonytalanságot gerjeszt, ezt ilyen módon hagyományosan végighajtani a parlamenten, ahogy ezt most önök teszik, egyszerűen szavakat nem lehet rá találni, valóban méltatlan, felháborító és rendkívül felelőtlen.

Ne csodálkozzanak, ha elemi a felháborodás, és ne mondják azt, hogy ez önökhöz nem jut el. Eljut önökhöz pontosan, csak éppen most nem akarnak róla tudomást venni, pedig ez nemcsak az önök ügye, ez az egész ország ügye.

Államtitkár úr, képviselőtársaim, az előterjesztők képviseletében jelen lévő képviselő asszony, vonják ezt vissza nagyon gyorsan. Vonják vissza, és kezdjenek egyeztetést, csinálják meg az előterjesztést. Ha akarnak erre olyan megoldást, ami az érintetteket is bevonja, akkor ennek nem ez a megoldása. Ebből óriási konfliktusok lesznek, ezt önök talán most nem is akarják még elhinni.

Az Alkotmánybíróságról csak hadd mondjak annyit, hogy persze, biztosan nyilvánvalóan ezt is végig fogják hajtani. Meg fogjuk látni, amikor majd jelölnek alkotmánybírót. Önök felrúgták az Alkotmánybíróság tagjainak a jelölésénél az előző két évtized gyakorlatát, amikor is megegyezéssel és konszenzussal jelölt a parlament alkotmánybírót. Most ez már nem így volt.

Engedje meg, hogy pesszimista legyek, hogy ez ezután se így lesz. Élek a gyanúperrel, hogy önök bizony, igen, a saját jelöltjüket fogják idetenni, és el akarják kerülni, hogy az Alkotmánybíróság önöket kényelmetlen helyzetbe hozza, nemcsak a kompetenciáját szűkítik, igyekeznek majd olyan tagokat jelölni, és meg is fogják tenni, és azt hiszik, hogy az önök igényeinek megfelelően fogják a munkájukat végezni.

Azonban ha azt hiszik, hogy ezzel sikerül elhárítaniuk a kritikát, sikerül meghosszabbítani a kormányzásukat, azt gondolom, hogy nagyon tévednek. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  372  Következő    Ülésnap adatai