Készült: 2024.09.19.00:07:49 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

11. ülésnap (2002.06.25.), 232. felszólalás
Felszólaló Tállai András (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Költségvetési bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  232  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

TÁLLAI ANDRÁS, a költségvetési és pénzügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Ház! Abban az érdekes helyzetben vagyunk, hogy a költségvetési bizottság bizottsági előadója, a többségi vélemény előadója valójában hosszabban beszélt, amikor előadta a bizottsági véleményt, mint amennyi a kormánypártiak részéről a bizottsági ülésen elhangzott. Az előterjesztő és az egyetlen kormánypárti sem beszélt összesen négy percet a bizottsági ülésen.

Így aztán érthető, hogy nem igazak azok a kijelentések, amikor azt halljuk a bizottsági előadótól, hogy "világossá kellett tenni", "világossá tettük". Az ég-világon nem tudtak semmit világossá tenni. A bizottsági ülésen csak a kisebbségiek, az ellenzékiek részéről hangoztak el érvek, azok az érvek, amelyek teljes egészében alátámasztották a törvényjavaslat ellentmondásait és azt, hogy miért nem lehetett általános vitára alkalmasnak találni ez a törvényjavaslatot.

A vélemények alapvetően a múlt és a jelen felidézésével kezdődtek, hiszen az MSZP-sek előszeretettel használják azt az érvet, amely szerint még annak idején ezt az adóemelést a Fidesz döntötte el, ugyanakkor pedig mi, ellenzéki képviselők, egyértelművé tettük azt, hogy teljesen új helyzet van.

Itt a mai napon azért szavaztuk meg a Házszabálytól való eltérést, hogy bizonyíthassák a kormánypárti képviselők is azt, hogy itt dönthetnek arról, hogy ne történjen meg ezen jövedékiadó-tétel emelése. Egyébként ezt a lehetőséget feltétlenül meg kell hogy köszönjük a kormánynak is, hogy maga nyújtott be törvényjavaslatot, és kérte a tárgyalását sürgősséggel, illetve a Házszabálytól való eltéréssel, hiszen ezzel majd egyértelművé válik az, hogy ki az, aki támogatja az üzemanyagok jövedékiadó-tételének emelését, és ki az, aki ezt ellenzi.

Egyébként Varga Mihály volt pénzügyminiszter rámutatott arra, hogy milyen ellentétben van az, amit a szocialista képviselők mondtak például 2001 októberében az adótörvények tárgyalása során, és milyen ellentmondás van aközött, amit akkor mondtak, és amit most mondtak. Például felidézte Burány Sándor mostani pénzügyminisztériumi politikai államtitkár gondolatát. Burány úr ekkor a következőt mondta: javaslatot terjesztettek az Országgyűlés elé, és egyértelműen nyilatkozni kell arról, hogy hajlandó-e lemondani a kormány a 2002. januári adóemelési lehetőségről.

Az, hogy a kormánypártok nem támogatták ez irányú javaslatát, szerintem nem erre utal. A honatya elmondta - Burány Sándor -, hogy az MSZP álláspontja szerint csökkenteni kell az üzemanyagokba foglalt adót, hiszen ez mérsékli az inflációt. Mi nagyon bízunk abban, hogy az államtitkár úr ezt a kijelentését ma is vallja, és a vitában el fogja mondani, hogy erről ma is így gondolkodik, és kéri az Országgyűlést, hogy az ő véleményét támassza is alá.

A képviselőtársaim elmondták a vitában, hogy milyen ellentmondások vannak a törvényjavaslatban. Így például nem tudtuk elfogadni azt, hogy csak a gázolaj-üzemanyag jövedékiadó-tétele csökkenne a mostani hatályos törvény szerint. Egyértelműen bizonyítottuk azt, hogy nem helyes az az érvelés, amely azt az indoklást hozza fel, hogy a környező országokhoz viszonyítottan ezzel maga a gázolaj ára lenne a legmagasabb Magyarországon. Helyesebben ez igaz, csak ez igaz lesz, ha engedjük az adótétel-emelést a benzinre is.

Éppen ezért az egyik javaslatunk lényege az, ami elhangzott a bizottsági ülésen is, hogy ez a kedvezmény terjedjen ki a benzinre is, hogy a jövedékiadó-tétel emelése vagy maradjon el, vagy csökkentett mértékben jelenjen meg.

Nem tudjuk elfogadni azt, hogy ennek ellentételezéseként a dohánytermékek jövedéki adója emelkedjen, hiszen erre még nem volt egyébként példa, hogy év közben emelkedjen a dohánytermékek jövedéki adója. Ott az előterjesztő nem tudta alátámasztani azt, hogy itt a költségvetési források egyensúlyban lennének.

Tehát egyértelműen rámutattunk, hogy ezzel, a dohánytermékek adójának az emelésével az MSZP megkezdte - ígéreteivel szemben - az adók emelését, és jól érzékelhetően bebizonyosodik, hogy ehhez nincs szükség száz napra. Egész pontosan a kormány megalakítását követő 30. napon megtörténik Magyarországon az, hogy a dohánytermékek jövedéki adója emelkedik, annak ellenére, hogy Kovács László kijelentette, hogy újra meg fogják nyitni ezt a fejezetet, és kezdeményezni fogják, hogy a dohánytermékek jövedéki adója kisebb és lassúbb mértékben következzen be (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi a felszólalási idő leteltét.), mint ahogy azt a mai szabályok kimondják.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiból.)

 




Felszólalások:  Előző  232  Következő    Ülésnap adatai