Készült: 2024.04.26.05:57:18 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

307. ülésnap (2013.10.01.), 6. felszólalás
Felszólaló Nyakó István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:11


Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NYAKÓ ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A múlt héten a hazai szélsőjobb náci és nyilas eszméket is ápoló pártjának egy tagja kétharmados Fidesz-Jobbik-többséget vizionált 2014-ben a tisztelt Házban.

Megnyilatkozása nem volt meglepő azoknak, akik ismerik a Nyirő-kultusz közös ápolását, akik tudják, hogy például a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei közgyűlésben a Fidesz támogatása kellett ahhoz tavaly, hogy a zsidó gyökereit újra megtaláló jobboldali radikális botránya után a Jobbik újra frakciót alakíthasson a borsodi törvényhozásban. Igaz tehát a mondás: aki a Jobbikra szavaz, az Orbánt tartja hatalomban?

Tisztelt Képviselőtársaim! Nézzük hát meg a Fidesz szóba jöhető parlamenti partnerét, a Jobbik nevű pártot, hiszen van egy szélsőjobboldali párt itt Magyarországon, itt a parlamentben, amely azt állítja magáról, hogy ő az elmúlt 20 év politikai eseményeiben nem vett részt, ő patyolattiszta, ezért azt híreszteli, hogy 20 évet a 20 évért.

Pedig a Jobbik frakciójának tagjai, a párt élcsapata az elmúlt 20 évben kormányzó, de legalábbis egy-egy parlamenti párt oszlopos vagy éppenséggel másodrendű tagja volt. Parlamenti pártból vagy annak holdudvarából érkezett a Jobbikba egykori MDF-es, kisgazda, MIÉP-es vagy - láss csodát! - SZDSZ-es tagsággal bíró honfiú. Ők jelenítik most meg azt a pártot, amelynek az elnöke a Fidesz polgári köreiből nőtte bele magát a Jobbikba, hiszen Vona Gábor maga Orbán Viktorral ült egy polgárinak mondott szatellit szervezetben, amikor ez éppenséggel még trendi volt. Tehát ennyit erről a sunyiságról, ennyit arról, hogy ők bárkit is számon kérhetnek az elmúlt időszakért, de sebaj, Pistának ez az epizód is jó lesz.

E tiszta kezű pártról azt lehet olvasni, hogy nem is annyira tiszta kezű: egy-két cég fantomizálása - jól bevált Kaya-, Josip Tot-alapon -, fegyver-, lőszerügy. Azért, hogy árnyaljuk ezt a pedigrét: hát, még a norvég mészáros, Breivik - aki 69 baloldali fiatalt lőtt agyon - a Wikipédia szerint a Jobbikot, az elődpártot, a MIÉP-et és a partner Hatvannégy Vármegyét, kapásból ismerte ezeket mindegyikét. De a Jobbik meghatározó alakja, Gaudi-Nagy Tamás által védett Budaházy Magyarok Nyilai nevű terrorcsoportja sem kismiska, csak a véletlenen és az NNI nyomozóin múlt, hogy nem voltak halálos áldozatai a szélsőséges csoportnak.

De a Jobbik különlegességét talán jól illusztrálja, hogy ez a párt állítólag kapcsolatot épít olyan arab államokkal, barátkozik velük, amelyek területén keresztényeket mészárolnak, s aki tudja, hogy milyen eszközöket használnak vagy támogatnak céljaik elérése érdekében.

Jogos lehet éppen ezért a kérdés, hogy ez a párt olyan államokkal, szervezetekkel tart-e fenn baráti kapcsolatot, ami az euroatlanti szövetségesi rendszer tagjait közvetlenül vagy közvetetten fenyegeti - már szövetségeseinket közvetlenül fenyegetik - Amerikától Indiáig, Pakisztántól Kenyáig.

Ez a párt az, amelyik ma Magyarországon megjeleníti azt, ami a Horthy-korszak legsötétebb időszakában volt, ennek lett aztán a következménye a '44-es nyilas hatalomra jutás, de ezt már nem folytatom. De túl ezeken a felvetéseken ez a párt folyamatosan megsérti az ország törvényeit is, hiszen a 2011-ben jogerősen betiltott, azóta a strasbourgi Emberi Jogi Bíróságon is helybenhagyott döntéssel szemben a Magyar Gárdát védi, szervezi és támogatja.

Tisztelt Képviselőtársaim! 2009. július 2-án a Fővárosi Ítélőtábla a Fővárosi Ügyészség indítványára jogerős ítéletével feloszlatta a Magyar Gárda Hagyományőrző és Kulturális Egyesületet. Az indoklás szerint a Magyar Gárda Mozgalom a Magyar Gárda Egyesület szerves része, így a döntés az egyesület feloszlásával, feloszlatásával a mozgalomra is kiterjedt, annak szervezeti kereteit szüntette meg a következő mondatokkal: "Egy demokratikus társadalomban a közösség számára hasznosnak ítélhető cél sem valósítható meg a demokrácia értékrendjét sértő eszközökkel." - fejtette ki akkor a táblavezető tanács bírója.

2010. július 24-én Gaudi-Nagy Tamás, a Jobbik országgyűlési képviselője, Morvai Krisztina, a Jobbik európai parlamenti képviselője Vona Gábor, a Jobbik elnökének nevében járva Strasbourghoz fordult, és itt jött az öngól. Ugyanis a strasbourgi bíróság jóváhagyta a két magyar bíróság jogerős döntését a következőkkel: A Magyar Gárda Mozgalom a Magyar Gárda Egyesület részeként működött, nem volt attól független, a mozgalom megmozdulásai pedig alkalmasak voltak a félelemkeltésre, megfélemlítő meneteléseik pedig egy lényegében rasszista jogrend megvalósítása érdekében tett első lépésnek tekinthetők.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Kormány! Nem mondott mást ezzel a strasbourgi Emberi Jogi Bíróság, mint azt, hogy egy olyan szervezet, ami ilyen alakulatokat támogat, feloszlatható. Márpedig az elmúlt időszakban, mióta a feloszlatás megtörtént, Vona Gábor úr és a Jobbik többször tanúbizonyságot tett - legutoljára 20-a előtt - arról, hogy ők támogatják, szervezik és védik ezt a mozgalmat.

Éppen ezért kérdezem, tisztelt kormány, hogy teszik-e végre a dolgukat, vagy adott esetben igaz az a tétel, hogy aki a Jobbikra szavaz, a Fideszt tartja hatalomban. Kérem, vizsgálják meg - csak ennyit kértem a múltkor is - annak a lehetőségét, hogy feloszlatható-e ezért a Jobbik.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP padsoraiban. - Egy hang a Jobbik padsoraiból: Nem kellett volna szétlopni a megyei közgyűlést!)




Felszólalások:  Előző  6  Következő    Ülésnap adatai