Készült: 2024.09.21.21:18:50 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

247. ülésnap (2005.09.20.), 50. felszólalás
Felszólaló Steinerné Vasvári Éva (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó Szociális bizottság
Felszólalás oka Bizottság kisebbségi véleményének ismertetése
Videó/Felszólalás ideje 5:18


Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

STEINERNÉ VASVÁRI ÉVA, a szociális és családügyi bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm a szót, alelnök úr. Tisztelt Képviselőtársak! A szociális és családügyi bizottságban a T/17335. számú, a családtámogatási rendszer átalakításáról szóló törvényjavaslat vitája során markáns kisebbségi vélemény fogalmazódott meg, amelyet az alábbi pontokban foglalhatok össze önöknek.

Nem tudjuk támogatni a rendszer ilyen formában való átalakítását, mivel számokkal bizonyított tény, hogy a rendszer átalakítása a szegényektől elvesz, és a tehetőseknek biztosít az eddiginél lényegesen nagyobb támogatást. A javaslat pontosan azoknak a legrászorultabb családoknak hátrányosabb, amelyekre hivatkozva az átalakítást a kormány és a szociális tárca tervezi. Nem tudjuk támogatni a törvényjavaslatot, mert az minden családtól elveszi a 13. havi családi pótlékot, és megszünteti a rendszeres gyermekvédelmi támogatás rendszerét. Ezáltal a legrászorultabbak, az adókedvezményt igénybe venni nem tudó családok kevesebb támogatást kapnak a jövőben, mint eddig: az egygyerekes családok havi minimum 412 forinttal; a kétgyerekesek havi 1207 forinttal; a háromgyerekesek pedig havi 1011 forinttal kapnak ezentúl kevesebbet.

Hogy ez így van, bizonyítja az a tény, hogy a gyermekvédelmi támogatás megszüntetését nem 2006. január 1-jétől, hanem egy három hónapos átmeneti időszak beiktatásával, az eddigi rendszer meghosszabbításának kérvényezésével vezetné be ez a törvényjavaslat.

(13.20)

Mire szolgálna ez az átmenet, ha az új rendszer mindenkinek jobb lenne, mint az eddigi? Az eddigi gyermekvédelmi támogatás megszüntetése különösen a nappali tagozaton tanuló, nagykorú diákokat érinti súlyosan. Hiszen ők tanulmányaikat úgy kezdték meg, hogy e támogatási formával hosszú távon számoltak. E juttatás megszüntetése a 2006-os tanévet követően tanulmányaik befejezését hiúsíthatja meg.

Nem értünk egyet azzal a módosítással sem, hogy ha a kiskorú szülő nem él a gyámjával közös háztartásban, akkor a családi pótlékot a kiskorúnak kell automatikusan folyósítani. A kiskorúnak azért van gyámja, mert még csak biológiailag és nem tudatilag érett a szülői szerepre. Attól, hogy valaki átköltözik egy másik helyre, egy másik utcába, nem lesz tudatosabb és érettebb a szülői feladatokra. A kiskorúaknak még tanulniuk kellene, és így készülni a felnőttéletre. A polgári kormány azon döntése, hogy a családi pótlék folyósítását az iskolába járáshoz kötötte, sokkal inkább szolgálta a gyermekek és a társadalom jövőjét, mint ez a mostani - támogassuk automatikusan a gyermek nevel gyermeket - módosítás.

Nem tudunk egyetérteni a gyes melletti munkavégzés feltételeinek most beterjesztett módosításával sem. Ez a módosítás a gyermekgondozási segély filozófiáját írja át. A gyermekgondozási segély nevében is benne van, hogy gyermek gondozása. Aki pedig napi teljes munkaidőben dolgozik egy egyéves gyerek mellett, az nem tudja azt gondozni. Ha és amennyiben a módosítás arról szólna, hogy úgy kívánjuk a nők munkába állását segíteni, hogy bölcsőde hiányában tudjanak az anyák gyermekfelügyeletet vásárolni gyermekük számára, akkor, ha nem is értenénk egyet, de értenénk a módosítás lényegét. De úgy, hogy a gyesen lévő anya számára a bölcsődei elhelyezés is lehetőség, így igazságtalannak érezzük ezt a módosítást, hiszen egy gyerek után kétféle ellátást is igénybe lehet venni, és úgy érezzük, hogy ennyire még nem vagyunk gazdagok.

Végül, de nem utolsósorban nem támogatjuk a törvényjavaslatot, mert a családtámogatási rendszer gyakori átalakítása, változtatása bizonytalanságot szül. Elbizonytalanítja a gyermeket vállalni akaró családokat. A mai demográfiai helyzetben, amikor évente egy negyvenezres városnyi számmal csökken az ország lakossága, akkor csak nagyon óvatosan szabad hozzányúlni a családtámogatás rendszeréhez. Csak olyan módosításokat szabad tenni, ami nem elbizonytalanítja, hanem megerősíti a gyermeket felelősen vállaló családok ebbéli szándékát. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  50  Következő    Ülésnap adatai