Készült: 2024.04.26.05:48:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

57. ülésnap (2010.12.06.), 479. felszólalás
Felszólaló Dr. Nagy Kálmán (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:26


Felszólalások:  Előző  479  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. NAGY KÁLMÁN (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Az ajánlás 29., 30., 38. és 42. pontjához szeretnék hozzászólni. Igazából az előző felszólalásoknál, amikor a bizottsági ülés volt, több elhangzott ajánlással kapcsolatosan is a kormány álláspontja az volt, hogy módosító javaslattal befogad azok közül az ajánlások közül, amit képviselőtársaim elmondtak, hogyha változtatunk rajta. Az, hogy szabad verseny is legyen, meg ne korlátozzuk a gyógyszertárakat, együtt nem megy.

Igazából azt akarom mondani, hogy egyvalamit, úgy érzem, biztosan értenek, de nem értékelnek eléggé. Az, hogy egy olyan gyógyszerészeti morált állítottunk helyre, egy olyan belső rendet a gyógyszerészetben, ami - Kiss Sándor gyógyszerész úr, képviselő úr tudja leginkább - nem volt meg. Arra kérem, hogy értékelje ezt. Értékelje ezt annál is inkább, mert ez az utolsó pillanat, az utolsó szalmaszál volt. Az, hogy fúziótilalom van ma a gyógyszertárak számára, hogy a működőképességük fenntartása érdekében most valóban lehetőséget kapnak arra, hogy méltó partnerei legyenek az orvosoknak, azt gondolom, ez hihetetlen eredmény. Ennek a törvénynek az eredménye.

El kell ismernem, hogy vannak nehézségek változatlanul. Egy olyanfajta szakmában, például amit elmondott, említésre méltó, hogy aki felfüggesztett szabadságvesztést kap, az miért nem vezethet gyógyszertárat. Azonban azt is hozzá kell tennem, hogy a jelenlegi helyzetnél a különböző gyógyszerész társadalmi szervezetek bizonyos tekintetben, ha nem is ebben, sokkal szigorúbb szabályozást kívántak vagy kívánnak meg tőlünk. Mi többször tárgyaltunk velük ezzel kapcsolatosan. Azt gondolom, a jelenlegi helyzet felszabadítja a gyógyszerészek alkotóképességét, lehetőséget ad a beteggel, orvossal való közös kontaktusra, új távlatokat nyit, stabil gyógyszerész-orvos-beteg kapcsolatot indít el.

Tehát összességében ezt a törvény hihetetlenül nagy értékének tartom, és a bizottság is - gondolom, a kormány is - kész azoknak az ésszerűsítő kapcsolódó módosító javaslatoknak a befogadására, ami a bizottságban el is hangzott.

(2.10)

De összességében messze nem ezek az apró korrekciók a jellemzőek a törvényre. A törvényre egyértelműen az jellemző, hogy tisztességes, normális, nem gyógyszer-kereskedelmet, hanem gyógyszerellátást, gyógyítást biztosít a betegek számára. És ez új jelenség az eddigi, egészségügyben alkotott, a gyógyszerészettel kapcsolatos törvényekhez képest, ha az elmúlt négyéves időszakot vesszük, amikor egyebet nem tettünk, mint hogy védtük önöket azért, hogy a működőképességüket valamilyen mértékben fenn tudjuk tartani.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  479  Következő    Ülésnap adatai