Készült: 2024.04.28.13:30:05 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2000.11.10.), 340. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 11:02


Felszólalások:  Előző  340  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen, elnök asszony. A televíziós időben igyekeztem elmondani azokat a módosító indítványokat (Varga Mihály: Ne ismételd meg!), amelyek számunkra nagyon fontosak. Én azt gondolom, hogy 4 órakor nem mindenki tudta nézni a televíziót és tudta hallgatni a rádiót, ezért most csak nagyon röviden szeretném megismételni azokat a módosító javaslatainkat (Varga Mihály: Ráérünk! Nyugodtan!), amelyeket mi nagyon fontosnak tartunk.

Kulcskérdés, hogy a 32., 34. módosító indítványt támogatni fogja-e a kormány. Azért kulcskérdés, itt a fideszes képviselőtársaim hivatkoztak a 33. módosító javaslatra, mert azt mondták, hogy az fideszes módosító javaslat. A 33-ast a kormány eddig nem támogatta. Jelen pillanatban ott tartunk - így most már tényleg a részletes vita végén -, hogy nincs benyújtva olyan módosító javaslat, amelyről egyébként a vita folyhat, merthogy kapcsolódókra hivatkoztak itt fideszes képviselők. De olyan, amelyről a vita folyhat (Mádi László: A lényegről beszélj!), amely a 7,3 százalékos nyugdíjemeléshez képest valami más alternatívát jelentene - jelen pillanatban csak a szocialistáknak van olyan javaslata, amely a 7,3 százalékos nyugdíjemeléshez képest egy más mértéket határoz meg. Ezt pedig a 32. és a 34. módosító javaslatunkban fogalmaztuk meg. Ehhez természetesen mi (Varga Mihály: Burány ezt támogatja?) a megfelelő forrást is hozzárendeltük.

A másik nagyon lényeges módosító javaslat a családtámogatás rendszerének átdolgozása, amely az 54. módosító javaslatunkban és természetesen a hozzá kapcsolódó módosító javaslatokban testesül meg. Az alapvető gond az, amit már persze sokszor elmondtunk, hogy olyan családtámogatási rendszert valósít meg a kormányzat az adótörvényekkel és a költségvetésen keresztül, amely egyrészt a családi pótlékot immáron most már harmadik éve nem növeli az inflációnak megfelelően.

 

(18.00)

 

Továbbá azokat a családokat kedvezményezi, akik olyan jövedelemmel rendelkeznek, amelynek van akkora adótartalma, hogy abból a kormány által nagy píárszöveggel beharangozott kedvezményt igénybe vehetik. Ez jó, hogy vannak olyan családok Magyarországon, akik a kormány által megfogalmazott családi kedvezményt igénybe vehetik. (Varga Mihály: Engem várnak haza!) De tudjuk, hogy nem minden család veheti igénybe. Éppen ezért mi megfogalmaztunk olyan módosító javaslatokat - még egyszer mondom, az ajánlás 54. és kapcsolódó pontjaiban -, amelyek azokról is gondoskodnak, akik munkajövedelemmel nem rendelkeznek, vagy éppen kevés munkajövedelemmel rendelkeznek ahhoz, hogy a kormány által felmutatott családi kedvezményt igénybe tudják venni.

Azt gondolom, hogy mindenképpen szükséges - harmadsorban - az egészségügyről, az egészségügyben dolgozókról, az egészségügyi ellátásról másképpen gondoskodni, mint ahogy azt teszi a kormányzat. Hiszen bebizonyítottuk a mostani kétnapos vitában is azt, hogy sajnos a 20 százalékos bérígéret csak ígéret fog maradni, ha ehhez a költségvetési forrásokat nem biztosítjuk. Mert jelen pillanatban, tekintettel arra, hogy a kormányzat úgy nyújtotta be a költségvetési törvényjavaslatát 2001-re és 2002-re, hogy nem az ez évi tényszámokból indult ki, hanem a 2000. évi tervszámokra építette rá a 20 százalékos bérnövekményt, és már bebizonyította az idei év sajnálatos módon, hogy a kormány tervszámai nem teljesülnek, éppen ezért nem lehet reális a jövő évre tervezett és a költségvetési törvényben megfogalmazott előirányzat sem. Ha pedig ez így van, akkor teljesen egyértelműen kijelenthető az, hogy sajnos a kormányzatnak az egészségügy irányában megtett bérígéreteinek nincsenek meg a fedezetei.

És sajnos azokat a problémákat sem orvosolja a kormányzat, sem kormánypárti képviselők módosító javaslatok formájában, ami a közalkalmazotti szférában kialakult a különböző jogszabályi rendelkezések miatt, és ezek 1999-ben és 2000-ben láttak napvilágot... - egyfajta heterogén rendszer alakult ki a korábban egységes közalkalmazotti díjazási rendszerben. Erre vonatkozóan is a szocialista frakció és én saját magam is tettem javaslatot. Most én általában a közalkalmazottak vonatkozásában fogalmaztam meg a javaslatomat a 56. pontban, de ez természetesen érinti az egészségügyben dolgozókat is.

Arra szeretném kérni a kormány képviselőit, hogy figyelmesen tanulmányozzák az 56. és a kapcsolódó módosító javaslatokat, hiszen ezzel a közalkalmazottak bérrendszerét, illetve a vonatkozó szabályrendszert úgy lehetne alakítani, hogy ne fordulhasson elő az, hogy valaki ugyanolyan végzettséggel, ugyanúgy a közalkalmazotti szférában, csak, mondjuk, eltérő munkakörben dolgozik, más szakmai szorzó vonatkozik rá. Tehát egy igazságosabb irányba kellene elmozdítani a közalkalmazotti bérezésen belül a jelenleg meglévő rendszert. Tehát harmadsorban szóltam az egészségügy prioritásáról.

A negyedik nagyon fontos módosítóindítványcsomagunk az önkormányzatokra vonatkozik. Az önkormányzatok - szintén bebizonyosodott itt a vitában - sajnos nem kapnak elégséges forrást a kormányzattól, éppen ezért ahhoz, hogy a számukra meghatározott feladatot el tudják végezni, többletforrásokra van szükség. A szocialista képviselők módosító csomagjában erre is tettünk javaslatot.

Tehát ez az a négy nagyon fontos terület - nyugdíjemelés, családi támogatások átalakítása, az egészségügy forrásainak bővítése és az önkormányzati rendszer -, amit mi nagyon fontosnak tartunk. Ehhez pedig forrásul egy reálisan megtervezett, inflációval kiszámolt költségvetés biztosít fedezetet. Az ÁPV Rt.-nél egyébként is a kormány által is értékesítésre tervezett Richter Gedeon-részvénycsomagnak az ellenértéke, illetve a fejezeteknek, például a Miniszterelnöki Hivatal Országimázs Központjának a kormány által túlzottan bő lére eresztett előirányzatainak megnyesegetése az, ami fedezetül szolgálhat. Tehát ezek a fő módosítási indítványainak.

Szeretnék még néhány fontos kérdést kiemelni. Nagyon fontos a 140. pontban az informatikai fejlesztésre vonatkozó módosító javaslatunk. Mi úgy gondoljuk, hogy a céltartalékot, amit nagyon jelentős mértékben képzett meg a kormányzat, szűkíteni kell, és más előirányzatokra kell átcsoportosítani. Például elő kellene segíteni a középiskolai kollégiumépítést; az önkormányzati bérlakásépítésről nemcsak beszélni kell, hanem forrásokat kell biztosítani; a tűzoltóság ügyeleti túlóradíját az önkormányzati szférában is biztosítani kell; végre kell hajtani és forrásokat kell biztosítani a növényvédelmi törvényből fakadó feladatokra; a tankönyvvásárlást szükségesnek tartjuk elősegíteni.

Mindenképpen forrást kell biztosítani - és ezt a költségvetési bizottság támogatta is, kormánypárti képviselők is támogatták azt a 25 milliárd forintos indítványt, ami nem az MSZP csomagjában van, hanem MSZP-s képviselők nyújtották be - egy intervenciós beavatkozásra. Miért van erre szükség? Tudjuk nagyon jól, hogy milyen szándék vezérli főleg a Kisgazdapártot, a földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztert a szövetkezetek külső üzletrészének értékesítésével kapcsolatban. Én azt gondolom, hogy ha ezt a törvényt el fogjuk fogadni, akkor annak nem lesz költségvetési fedezete a végrehajtáshoz. Tehát mindenképpen az intervenciós beavatkozásokra szükséges forrást biztosítani.

Ezen túlmenően elengedhetetlen az, hogy átláthatóvá tegyük a költségvetésbe épített különböző előirányzatok, támogatások felhasználását. Szóval, az nem megy, hogy az Országgyűlésnek nincs rátekintése arra, hogy milyen módon használja fel egy-egy minisztérium a rendelkezésre álló forrást.

Látjuk azt, hogy hogyan viszonyultak a részletes vitában az ellenzéki javaslatokhoz, éppen ezért túlságosan sok kapcsolódó módosító javaslattal nem akarjuk terhelni a kormányzatot. Hiszen nagyon nehéz remélni azt, hogy a mi javaslatainkat elfogadja a kormányzat, látva a bizottságban megmutatkozó álláspontjukat. Éppen ezért várhatóan nem sok kapcsolódó módosító indítványra teszünk javaslatot, viszont az elkövetkezendő hetekben szeretnénk minden lehetőséget felhasználni arra, hogy az eddig benyújtott módosító javaslataink mellett érveljünk, és rávilágítsunk arra, hogy a szocialisták által megfogalmazott módosító javaslatok sokkal igazságosabb, sokkal szolidárisabb rendszer irányába mutatnak.

Köszönöm szépen, elnök asszony és tisztelt Ház.

 




Felszólalások:  Előző  340  Következő    Ülésnap adatai