Készült: 2024.05.16.17:28:35 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2000.11.10.), 250. felszólalás
Felszólaló Keller László (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 10:24


Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KELLER LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm szépen. Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Lassan végére jár a 2001-2002. évi költségvetés részletes vitája, és akik igyekeztek figyelemmel kísérni a vitát, televíziónézők, rádióhallgatók, joggal teszik fel a kérdést, hogy végül is mi itt a különbség a kormánypártok és a legnagyobb ellenzéki párt javaslatai között. Nehéz helyzetben vannak akkor, amikor próbálnak erre válaszolni, hiszen nincs előttük az az ajánlástömeg, amit nekünk be kellett nyújtani azért, hogy ezt a megalapozatlan költségvetést kicsit jobbá tegyük. (Közbeszólás a Fidesz padsorából.)

A 360. pontra gondolok, tisztelt képviselő úr, mert most akarok arra térni, hogy tegnap már jeleztem, hogy bizony ez a költségvetés megalapozatlan. A 360. pontba foglalt ajánlás - ha megnézi a képviselő úr - teljesen rávilágít arra, hogy miről van szó. Persze a mai vitában szocialista képviselők nagyon sok olyan pontjára rámutattak ennek a költségvetésnek a módosító javaslatokon keresztül, ami azt mutatja, hogy megalapozatlan ez a költségvetés.

Ez a 360. pont arra vonatkozik, hogy egy egész kis tétel - a moszkvai kereskedelmi képviselet - kerüljön a Gazdasági Minisztériumból a Külügyminisztériumba. Miért tartom ezt fontosnak? Mert miközben október 17-én a gazdasági miniszter leírja nekem írásbeli válaszában, hogy a moszkvai kereskedelmi képviselet 2000. január elsejei hatállyal a GM fejezetből a Külügyminisztérium fejezetbe fog tartozni, aközben azt látom, hogy a módosító javaslatot nem támogatja a kormány. Miközben azt írja a gazdasági miniszter, hogy 2001. január elsejétől a Külügyminisztérium fejezetébe fog tartozni a moszkvai kereskedelmi képviselet, aközben nem úgy tervezik meg.

Ez csak egyetlenegy példa, tisztelt képviselőtársaim, de nagyon világosan mutatja, hogy egyrészt megalapozatlanul tervezték meg ezt a költségvetést, és ráadásul, ahogy tegnap is mondtam, mereven ragaszkodik a kormányzat a javaslatához. Tehát hiába van úgy, ahogy a miniszter leírja, a költségvetési törvényt nem szabják ehhez, nem is akarják hozzászabni. Ezzel, azt gondolom, bizonyítható az, hogy ez a költségvetés megalapozatlan.

A másik kérdés, hogy mi a lényegi különbség a kormánypártok és az ellenzék javaslatai között. Azt gondolom, a 32., 34. javaslat rávilágít arra, hogy milyen lényeges eltérés mutatkozik a kormánypártok és a szocialisták nyugdíjemelési javaslata között.

A 32. javaslatban látható fekete kerettel bekeretezve a kormánypártok javaslata, az, hogy bizony az a 6 százalékos fogyasztói árindex, árnövekedés és a 8,6 százalékos nettó átlagkereset-növekedés bizony jövőre nem tartható, és mindenképpen a szocialisták által javasolt 8 százalékos inflációból... - és itt nagyon mértéktartóak voltak a szocialisták, azt kell mondjam, s nagyon konstruktívak, hogy 8 százalékos inflációval javasolják megtervezni a jövő évet és 10,6 százalékos országos nettó átlagkereset-növekedéssel. Azt gondolom, hogy már ez a négy szám, amit elmondtam, ez is mutatja, hogy nagyon lényeges különbség van a szocialisták és a kormánypártok javaslata között.

De persze nemcsak ez a különbség, mert mi szeretnénk azt az elvett nyugdíjat is visszaadni, amit '98 végén egy törvénymódosítással eszközöltek a kormánypártok. Éppen ezért a 34. javaslatunk egy olyan emelési mértéket, 5,5 százalékot határoz meg, amellyel mi úgy ítéljük meg, hogy helyére kerülhetnek a nyugdíjak. Természetesen, ha marad a kormánypártok által javasolt 7,3 százalék - a differencia azért érzékelhető a két javaslat között -, akkor természetesen a nyugdíjasok rendkívüli módon be lesznek csapva, és azt gondolom, hogy ezt az Országgyűlés nem vállalhatja. Éppen ezért lenne jó, ha a kormánypártok a mi javaslatunkat támogatnák.

A másik nagyon jelentős eltérés a kormánypártok és a szocialista frakció között a családtámogatási rendszerben van. Az ajánlás 54. pontja fogalmazza meg a mi javaslatunkat, s persze ezzel összefüggésben számos módosító javaslat került megfogalmazásra.

Az eltérés mintegy 25 milliárd forintra becsülhető. Ennyivel többet kellene a családtámogatásra fordítani azért, hogy az alacsony jövedelműek, illetve azok a magyar állampolgárok, akik nem rendelkeznek munkajövedelemmel, az ezen családokban felnövő gyerekek is a családtámogatás rendszerében valamilyen jobb lehetőséghez jussanak. Mert ha csak a kormánypártok javaslatát tekintjük, akkor azt gondolom, píárfogásként ezt megpróbálhatják eladni, de a valódi problémákat ez nem tudja megoldani.

Még egyszer mondom: az ajánlás 54. és a hozzá kapcsolódó javaslatai azok, amelyekkel mi a családtámogatási rendszert bővíteni szeretnénk. És itt is nagyon mértéktartóak vagyunk, mert igyekeztünk olyan javaslatokat megfogalmazni - tehát azt az elvet követni, amit a Fidesz, illetve a kormánypártok megfogalmaztak -, hogy akik munkajövedelemmel rendelkeznek, azok nagyobb családtámogatási összeghez juthatnak.

A harmadik nagyon lényeges szocialista módosítócsomag az egészségügyhöz kapcsolódik. Egy pontjára utalok, csak azért, hogy a részletes vita szabályait betartsam: az 598. pont az, ahol jelentős többletet szeretnénk a társadalombiztosítás költségvetésébe a központi költségvetésből biztosítani. De hát nemcsak a társadalombiztosítás költségvetését kell vagy kellene rendbe tennünk, hiszen itt a vitában már a mai nap is rámutattunk arra, hogy bizony azoknak a béremelési ígéreteknek a fedezete nincs meg a jövő évi, illetve az azt követő évi költségvetésben, amit a kormánypártok hangosan mondanak. Nincs meg! Bizonyítottuk, hogy azért, mert a jövő évet nem a valós, ez évi tényszámokra alapozottan tervezték meg, hanem a 2000-es tervre, ami lényegesen eltér az ez évi folyamatoktól; éppen ezért azt gondoljuk, hogy a társadalombiztosítás költségvetésébe többletforrásokat kell tenni, és ezen túlmenően az egészségügy fejlesztéséhez is jelentős forrásokat kell átcsoportosítani.

A következő, negyedik olyan nagyon nagy kör, amiben szocialista képviselők módosító javaslatai - élén Kovács László frakcióvezetővel - találhatók, az az önkormányzatok finanszírozásának kiegészítésére vonatkozik, így a szocialista javaslat szerint mintegy 100 milliárd forint többlettámogatás szükséges. Most attól eltekintek, hiszen a vita tulajdonképpen rávilágított arra... (Mádi László: Hol vannak a források?) - a forrásokról is fogok beszélni -, a vita rávilágított arra, hogy milyen sok területen kell az önkormányzatokhoz többletforrásokat delegálni.

Én azt gondolom, hogy ez az a négy terület - bár nagyon sok szocialista módosító javaslat fogalmazódott meg -, amire mi a leginkább a hangsúlyt helyezzük, és erre a forrásokat igyekszünk megteremteni.

Felmerült az előbb kormánypárti képviselők bekiabálásából, hogy hol vannak a források. A források több helyen fellelhetők ebben a költségvetésben. Egyrészt, ahogy jeleztem, mi az inflációt szeretnénk egy reális mértékre megbecsülni és egy reális inflációszámítással meghatározni a jövő évi bevételeket. Ha ezt megtesszük, akkor nyilvánvaló, hogy azok a bevételek rendelkezésre állnak. De nemcsak itt állnak rendelkezésre többletbevételek, hanem például ha az ÁPV Rt. vagyonában jelenleg megtalálható és korábban a társadalombiztosítás vagyonába tartozó vagyonelemek értékesítéséből származó bevételt tekintjük, és ezt nem engedjük az ÁPV Rt.-nek felhasználni, hanem a központi költségvetésbe becsatornázzuk, akkor itt is nagyon jelentős forrástöbbletekhez jutunk.

 

(15.40)

 

A harmadik forrástöbblet, ami egyensúlyossá teszi a javaslatunkat, a különböző fejezeteknél megtalálható jelentős többletkiadási előirányzatok lefaragásából fakad. Itt már többször említettük az Országimázs Központot, most nem akarom ezeket sorolni.

Azt gondolom, világosan látható a kormánypártok és a szocialista frakció között a lényeges eltérés, és ha a mi javaslatunkat támogatják a kormánypártok, akkor a magyar családok lényegesen jobb helyzetbe kerülhetnek, érzékelhetővé válik számukra is az a gazdasági növekedés, ami ebben az országban most már hosszabb időszak alatt érezhető.

Ezen gondolatokkal szeretném a figyelmükbe ajánlani leginkább azokat a módosító javaslatokat, amelyekre szám szerint is utaltam, de összességében a szocialista frakció módosító javaslatait.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  250  Következő    Ülésnap adatai