Készült: 2024.09.21.15:29:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

173. ülésnap (2000.11.10.), 154. felszólalás
Felszólaló Balsay István (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:55


Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BALSAY ISTVÁN (Fidesz): Tisztelt Elnök úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Miniszter Úr! A kétperceseket követően hozzászólásomban a terület- és vidékfejlesztés költségvetési fejezeteivel szeretnék foglalkozni. A benyújtott költségvetésben először jelent meg külön soron a vidékfejlesztési célelőirányzat. A területfejlesztési és vidékfejlesztési források szétválását az indokolta, hogy a SAPARD-programhoz kapcsolódóan elkészült vidékfejlesztési program-előirányzat meghatározott részét a SAPARD társfinanszírozására kell fordítani.

 

 

(12.20)

 

Folytatódott és remélhetőleg jelentős mértékben folytatódik a legkedvezőtlenebb helyzetű megyék - Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Nógrád, Békés és Somogy - kiemelt támogatása. A vita során mai nap elhangzott, hogy itt a Fidesz-Magyar Polgári Párt munkabizottságai is azt a javaslatot tették, és ennek a rendszernek a kiépítéséhez több lépésre van szükség, hogy a megfigyelés, a monitorozás, a területfejlesztés egyik legfontosabb tevékenysége kistérségi szintű is legyen. Erre azért van szükség, mert mintegy harminchat halmozottan hátrányos helyzetű kistérséget lehet elkülöníteni. Mindazon módosító javaslatok kapcsán, amelyek egy hátrányos helyzetű kistérségnek segíthetnek - mint elhangzott a vitában, Baranya megyében vagy Közép-Somogyban, de lehetne ilyen példákat hozni a fejlettnek mondható Fejér megyében is Sárbogárd térségében -, lényegesnek tartjuk azt, hogy ezek a többletforrások ne egy-egy már fejlődésnek indult megyeközpontban vagy annak térségében csapódjanak le, hanem segítsék elő és tegyék lehetővé, hogy a határ mentén lévő kistérségek, amelyek sokszor rendkívül halmozott hátránnyal küszködnek, a fejlődésükhöz szükséges forrásokkal rendelkezzenek.

Itt szeretném felhívni a figyelmet arra is, hogy ezek a térségek, amelyek több szempont alapján kimutathatóan halmozottan hátrányosak, sokszor a fejlődésükhöz, működésükhöz szükséges önrésszel sem rendelkeznek, így tehát olyan differenciált támogatást kell adnunk a regionális és a megyei fejlesztési tanácsok forrásaiból, ami lehetővé teszi, hogy az önrésszel, az addicionális képességekkel nem rendelkező területek, önkormányzati csoportok fejlesztéshez jussanak. Módosító javaslataink között tehát a meglévő források bővítésével azt szándékozzuk elősegíteni, hogy a felzárkózás, az esélyteremtés, az alkotmányos jogok biztosítása, mint az élethez való jog vagy az egészséges életmódhoz való jog, ezeken a területeken is minél hamarabb a felzárkózás során biztosítható legyen.

Egy másik módosító javaslat, amelyet a Fidesz-Magyar Polgári Párt területfejlesztési munkacsoportja tett, a térinformatikai rendszerek összehangolására vonatkozik. Az uniós csatlakozás előtt illő, hogy átfogó tervek és programok készüljenek, és mint ilyen, a parlament elé kerül várhatóan a jövő év első negyedévében az országos rendezési terv, amelyet megyei térszerkezeti tervek követnek. Ma Magyarországon a térkép alapú informatikai rendszerek összehangoltsága nem megfelelő. Nem elegendő az a rendezésiterv-mennyiség, amely mintegy három-négyszáz településen létezik; nem megfelelő a haladás véleményünk szerint a nemzeti kataszterprogram tekintetében. Itt gondolok arra, hogy megalapozó nemzeti katasztermunkálatok elősegíthetik a birtokegyesítést, a birtoknyilvántartást, a polgároknak a tulajdonukhoz való hozzáférhetési lehetőségét, információszerzést befektetők számára - ezt mindenképpen gyorsítani kell.

Amikor a Duna és a Tisza mellékfolyóiban szennyezés, kár érte az országot, a környezetükben lévő településeket, akkor elemi erővel tört fel bennünk annak az igénye és ennek a kielégítése, ami a költségvetésben is szerepel, hogy olyan összefüggő digitális térképrendszert alakítsunk ki lépésről lépésre, amely lehetővé teszi a belvíz elleni védekezést, lehetővé teszi a vízi közműveknek, így a gátépítésnek is egy olyan rendszerét, hogy évről évre előbbre juthassunk. Nemrégiben egy olyan kutatás látott napvilágot, amely szerint a Tisza hullámterében több mint egy méterrel való emelkedés tapasztalható egyes területeken a lerakódott iszap és más hordalék miatt. Van olyan terület az országban, ahol tízcentis vízmagasság-ingadozáson múlik, hogy ott aszály vagy belvíz jelentkezik.

Lényeges, nagyon fontos kérdés, hogy olyan térképek készüljenek és olyan digitális térinformatikai rendszereket alakítsunk ki, amelyek lehetővé teszik a tervezést, lehetővé teszik a programszerű fejlesztést, és lehetővé teszik a hét vagy annál több év időtartamra kitekinthető, átgondolt fejlesztési programok készítését, amelyet az Unió az előcsatlakozási forrásaiból támogat. Különösen fontos, hogy ezek a térinformatikai rendszerek a nagy tavak környékén, az agglomerációkban, így a Balaton, Velencei-tó, Vértes, a Tisza-tó és térségében, valamint a budapesti agglomerációban elkészüljenek, mert enélkül minden olyan fejlesztés, minden olyan előrelépés, amely akár a vízgyűjtő területen, akár a környező települések településszerkezeti tervei összehangoltságának a hiányában készül el, milliárdos nagyságrendű kárt okozhat.

Javaslatunkban tehát kérjük annak támogatását, hogy a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium fejezetében kellő hangsúlyt kapjon és az egyes tárcák összehangolt tevékenysége folytán összefüggő rendszer alakuljon ki a Honvédelmi Minisztérium, a Környezetvédelmi Minisztérium, a Vidékfejlesztési Minisztérium és természetesen a vízügy, a vízgazdálkodás, a vízkormányzás területén is.

Kiemelt fontosságot tulajdonítunk annak, hogy a falu- és a vidékfejlesztés hangsúlyos programot, hangsúlyos lehetőséget kapjon a költségvetésben. Ezért ragaszkodunk ahhoz, hogy a decentralizált pénzalapok növekedésével együtt járjon egy olyan kontroll- és megfigyelő monitoringrendszer, amely lehetővé teszi a nemzetközi források és a költségvetésben megjelenő források igénybevételét. Javaslatainkat a költségvetés keretein belül javasoltuk, nem jelentik újabb költségvetési források igénybevételét, hanem átcsoportosításokat javasoltunk.

A területfejlesztés, a vidékfejlesztés, a felzárkóztatás az európai uniós csatlakozásunk egyik legfontosabb területe - természetesen a családtámogatáson és az otthonhoz jutáson, a Széchenyi-program megvalósításán túlmenően -, ezért rendkívüli fontosságot tulajdonítok annak, hogy amikor már láthatóvá válik az uniós csatlakozás, akkor a tervkészítésben, az előkészítő folyamatokban egy rendezettebb módon, mind a település szintjén, mind a megyei, mind a regionális szinten és az országos rendezési tervekben is egy lépéssel előbbre jussunk a nemzeti fejlesztési programok kialakításában és megvalósításában.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  154  Következő    Ülésnap adatai