Készült: 2024.04.29.23:16:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

134. ülésnap (2008.04.01.), 30. felszólalás
Felszólaló Dr. Medgyasszay László (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:27


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. MEDGYASSZAY LÁSZLÓ (KDNP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Ma már nem vitatott, hogy a tudomány egyik vezető ága a genetika. Csúcstudomány, amely az összes alaptudományt alkalmazza, és eredményeire, alkalmazási területeire épít. Visszacsatolásai is egyre több területen érzékelhetők. Részterülete a géntechnika, ahol a molekuláris genetika eredményeinek alkalmazási lehetőségeit tanulmányozzák, kísérletileg alkalmazzák. E szakaszban készítik elő a gyakorlati alkalmazást is, jóllehet nagyon nehéz megmondani, hogy mely folyamat pontosan hol zajlik, és az egyes részletek végső kidolgozása melyik folyamatban lehetséges, a kísérleti stádiumban vagy éppen már a gyakorlati alkalmazásban.

Ennek a bonyolult szervezési sajátságnak nemcsak tudományos, hanem gazdasági indokai is bőven akadnak. A csúcsgenetikai alkalmazások abban térnek el minden eddigi tudományos eredmény alkalmazásától, hogy közvetlen módon, invazíve nyúlnak bele a genetikai anyagba, az előidézett változás tartós, öröklődik, és mind a fajon belüli, mind a környezeti kihatások rosszul becsülhetők. A ma még felbecsülhetetlen hordozott előnyök mellett a genetikatudomány veszélyessége, legalábbis kockázatos kategóriába sorolása abból ered, hogy alkalmazásával sokáig lappangva, rejtetten lehet előidézni valóban megjósolhatatlan következményekkel járó, akár általános változásokat is. Az alattomos szándékú alkalmazásra ne is gondoljunk! Tehát alapvetően helyesen járunk el akkor, amikor bizakodva is és aggodalommal is figyeljük a fejleményeket.

(10.30)

Tegnap egy kerekasztal-beszélgetésben egy hasonlatot idéztem, hogy a természetbe való felelőtlen beavatkozás milyen káros eredményekkel járhat. Lehet, hogy ez a hasonlat egy kicsit sántít, de mindenképpen plasztikus a veszély lehetőségének felidézésére. Március 18-án jelent meg egy internetes portálon: méreg az anyatejben. Tanulságos a megállapítás, Magyarországon az anyatej szennyezettségére vonatkozó legutóbbi vizsgálat szerint az anyatej változatlanul tartalmaz klórozott szénhidrogéneket és egyéb olyan környezeti mérgeket, mint a DDT. Gondoljunk bele, képviselőtársaim, olyan kismamák tejében van DDT, akik még nem is éltek akkor, amikor a DDT alkalmazásra került.

Nincs az a technológia, ami garantálná, hogy a génmódosított termékek az élelmiszerláncba ne kerüljenek be közvetve vagy közvetlen módon. Ez azt jelenti, hogy ahol ilyen termékek termelése, forgalmazása történik, annak az államnak a mezőgazdasági termékei fogyasztásától a fejlett világ fogyasztói menekülnek, még csökkent előállítási és forgalmi áruk ellenére is kerülik ezeket a termékeket. Ezeket a termékeket elsősorban a tudatlan, de rendkívül nehéz helyzetben lévő, nyomorgó millióknak lehet eladni még egy darabig. Az élelmiszerláncba kerülésük még kismértékben is beláthatatlan rejtett következményekkel járhat az ilyen termékek fogyasztói részére.

Egyetértek Herbály képviselőtársam jövőbe kalandozó gondolataival, de óva intem attól, hogy a szükséges óvatosságot feladja, ami őt is jellemzi, mert a még nem tisztázott, géntechnológiailag előállított termékek vonatkozásában a legkisebb engedmény is Csernobil-hatást válthat ki - hogy ezt a szót használjam -, hiszen hosszú távra szóló veszélyeket rejt magában.

Tisztelt Ház! A tárgyalt jelentés korrekt, és köszönjük. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium, valamint a miniszter úr munkája, eljárása, a témával kapcsolatos ügyintézése, diplomáciai tevékenysége elismerésre méltó, és megállapítható, hogy itt valóban nemzeti érdekeket képvisel. Nagyon jó lenne, ha ezt általánosságban elmondhatnánk a mai kormány tevékenységéről. Én sosem fukarkodtam az elismeréssel a miniszter úrral kapcsolatban, ha azt a munkájával mint jó szolga kiérdemelte. Azt hiszem, hogy most jó szolga módjára járt el a nemzetközi diplomáciában is és a hazai kiállásában is. Rendkívül fontos, hogy a hazai kiállásban az ő magatartása és ezáltal az ötpárti konszenzus képviselete figyelmeztető lehet azon lobbik számára, amelyek időnként még politikusokat is megkörnyékeznek; azt ne kívánják, hogy konkrétumokat is mondjak, mert akkor könnyen bíróságom találom magam, hiszen az ilyet bizonyítani rendkívül nehéz.

A jelentés lefedi az 53/2006. számú határozatban megfogalmazott, a géntechnológiai tevékenységgel és annak mezőgazdasági és élelmiszer-előállítási alkalmazásával kapcsolatos magyar stratégiai feladatok lényegét. A géntechnológiai törvényben, az úgynevezett koegzisztenciatörvényben megfogalmazott védzáradéki moratóriumot a jelen hatásvizsgálatok tükrében véleményünk szerint minden körülmények között fenn kell tartani.

A bizottság határozati javaslatával a Kereszténydemokrata Néppárt részéről egyetértünk, de fontosnak tartjuk a fajtatulajdonosoktól független szakértők és intézetek minél szélesebb körű bevonását. Egyébként jellemző, hogy a bizottsági jegyzőkönyv tanúsága szerint a "független" szó körül forrongott a polémia. A bizottságban tulajdonképpen mindenben egyetértés volt, de abban nem, hogy mit értünk "független" alatt. Az én egyszerű józan eszem szerint mindenféle negatív vagy pozitív, illetve lobbibefolyástól mentes független szakértőket értünk. Azon nem kell politizálni, hogy mitől független; az anyagi megkísértéstől legyen független.

Éppen ezért kiemeljük a határozati javaslatból és a KDNP részéről támogatjuk a forrásbővítést. Mindig megértéssel próbálunk viseltetni a költségvetés nehézségei iránt, ezért egyetértünk azzal, hogy meg kell teremteni annak a törvényi feltételeit, hogy adott esetben hogyan lehet ösztönözni a fajtatulajdonosokat az ilyen kísérletek elvégzéséhez szükséges források megteremtéséhez. Ugyanakkor azzal is egyetértünk, és azt is kiemeljük, hogy meg kell oldani a génmódosított termékek fajtatulajdonosainak a törvényi rábírását a velük szemben kritikus vizsgálati eredményeket bemutató kutatóközösségekkel való együttműködésre. Arról már szó esett, hogy anyagot kell adni, és a korrekt vizsgálatokat lehetővé kell tenni.

A Kereszténydemokrata Néppárt - csakúgy, mint a többi párt - teljesen egyetért ezzel a határozati javaslattal, és köszönjük a jelentést.

Végül engedtessék meg, hogy zárszóként örömöm fejezzem ki azon túl is, hogy tényleg egyetértünk. Nagyon sok kritika hangzik el a közvélemény részéről a politikusok irányába azért, hogy csak veszekednek, nem tudnak megegyezni egymással. Ma is hallottam politikusoktól, hogy ennek a szegény kormánynak van egy átkozott ellenzéke, amellyel nem lehet együttműködni. No kérem szépen, itt van egy példa, hogy amikor nagyon komoly nemzeti ügyről, minden embert érintő kérdésről és hosszú távú problémáról van szó - amely adott esetben magában hordozhat egy csernobili bombát, amit nem akarunk -, akkor abszolút egységes álláspontot tudunk képviselni, és reméljük, hogy továbbra is ez az egységes álláspont fog a magyar agrárdiplomáciának teret és lehetőséget adni, és közösen tudjuk elkönyvelni azt a sikert, hogy más országok is hasonló módon gondolkoznak, mint Magyarország.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai