Készült: 2024.05.16.05:57:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

47. ülésnap (2015.02.20.), 10. felszólalás
Felszólaló Dr. Lukács László György (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LUKÁCS LÁSZLÓ GYÖRGY (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Azért kértem napirend előtt szót, mert a tavasz egyik talán legfájdalmasabb és legvitatottabb eseménye kezdődött el, illetve talán már van folyamatban zárt ajtók mögött. A probléma nemcsak a szakmát, hanem a társadalmat is érinti. A probléma pedig nem más, mint az egészségügyi átalakítás, az úgynevezett Zombor-csomag, illetve az egészségügyi intézmények finanszírozásának elégtelensége. A probléma pedig szintén nem más, mint amire a kormány, úgy tűnik, most már sokadjára sajnálja a pénzt. A kétharmad az elmúlt öt évben halogatta az egészségügy átalakítását, a finanszírozás megoldását, öt éve egy helyben áll az egészségügy kérdése.

Nézzük meg, mi az a három terület, amelyekről beszélnünk kell! Sorra véve: az átalakítás, az egészségügyi struktúraváltás, az adósság, a tartozásállomány kérdése és a dolgozók kilátástalan helyzete. Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár 2014 októberében jelentette be, hogy tervbe vették ‑ és írásban letett egy erre vonatkozó tervet ‑ az egészségügy komplett átalakítását. Az átalakítási terveket, amelyek érintik az alapellátást, a fekvőbeteg-ellátást és az egészségügyi háttérintézményeket, már akkor is aggódva figyelte a szakma, és 2015 januárjától egyre nagyobb aggodalommal figyeli nemcsak a szakma, hanem a társadalom egésze is, ugyanis nyilvánvalóvá vált, hogy az átalakítás során olyan következmények lesznek, amelyek 8-10 ezer álláshely megszüntetését, megszűnését, egészségügyi dolgozók elbocsátását irányozzák elő, sőt a kormány számos szakmai szervezetet szimplán kihagyott az egészségügyi átalakítás és a tervezés véleményezéséből. Az egészségügyi átalakítás harmadik fő problémája az, hogy az egész méltatlan körülmények között, zárt ajtók mögött zajlik, rátestálva a döntést azokra az egészségügyi megyei vezetőkre, akiknek a kényelmetlen döntéseket meg kell hozniuk. Ezzel táncol ki a kormány a kínos, kényelmetlen helyzet elől.

Az egészségügyi átalakítás már oda jutott, hogy egy egész csomagot neveztek el róla, és azt az Országgyűlési Napló, de az álmoskönyvek sem tekintik jó jelnek, ha valakiről csomagot neveznek el. Ugyanis láthatjuk, hogy a Bokros-csomag, korábban a Gyurcsány-csomag vagy a 2006-2008-as baloldali egészségügyi ámokfutásnál a Molnár-csomag sem jelentett jót, és a Zombor-csomag sem fog jót jelenteni. Sőt tudomásunkra jutott, hogy az egész csomagot, az átalakítást talán még az Orvosi Kamarával sem egyeztette a kormány. Nagyon úgy tűnik, hogy nem tartják azokat az ígéreteket és azt a tervüket, amit annak idején 2006-2008-ban Mikola István hajdani egészségügyi bizottsági tag még elmondott, hogy miért nem egyeztet az MSZP és az SZDSZ az átalakításoknál. Nos, a Fidesz, a Fidesz kormánya ugyanezt csinálja, saját maguk ugyanebbe lépnek. A higgadt, nyugodt átalakítás helyett egy meggondolatlan, kapkodó egészségügyi átalakításba kezd a kormány. A Fidesz egy meggondolatlan, kapkodó erő az egészségügyi átalakítás terén. Húsz év alatt megfelezték az ágyszámokat a magyar egészségügyben. A Fidesz tovább fogja folytatni ennek a csökkentését, továbbrombolja a magyar egészségügyet.

Jó lenne tisztázni, hogy milyen strukturális átalakítások vannak, de szintén fontos a tartozásállomány kérdése. Jelenleg Magyarországon az egészségügyi intézményeknek közel 100 milliárdos adósságállománya van, ami nemcsak az ő vállukat nyomja, hanem az őket hitelező vállalkozások terheit is jelenti. Ezek a vállalkozások ma már ott tartanak, hogy nem tudnak adót fizetni, járulékot fizetni, és a mindennapi gazdálkodásukat fenyegeti. De van egy másik oldala is ennek az éremnek: vannak olyan egészségügyi vállalkozók, akik külföldiek, tőkeerősek és saját magukat az egészségügy bankjának, az egészségügyi kormányzat bankjának tekintik, s ez a cég, valamint az ehhez tartozó csoportok privát magánkórházat kívánnak építeni Magyarországon. Tehát jól látható, hogy egy kettős játszmába, egy rendkívül veszélyes helyzetbe ment bele a kormány.

Szintén megoldatlan kérdés az egészségügyben dolgozók helyzete. Az egészségügyi életpályamodell, a bérrendezés évek óta gyakorlatilag egy helyben toporog, elszigetelt, kicsi esetektől eltekintve - ami­kor egy-egy szakmát kiragadva, háziorvosoknál, rezidenseknél bizonyos bérfejlesztések voltak ‑ nincs igazi, érdembeli előrelépés.

Így hát az a kérdés, és arra kérem államtitkár urat, hogy nyíltan válaszoljon, álljon a választópolgárok szeme elé, és mondja meg nekik, hogy lesz-e ágyszámcsökkentés, mely osztályokat, mely kórházakat fogják bezárni, be fog-e zárni a mezőtúri, a tapolcai kórház. Valljanak végre színt, mert a Zombor-csomaggal tönkre fogják tenni az egészségügyet! Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  10  Következő    Ülésnap adatai